Neden crack oyuna bu kadar karşısınız?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Herkes emek hırsızlığından, kul hakkından bahsediyor da Allah için hayatınızda arkadaşlarınıza, çevrenize hiç mi kul hakkı yemediniz. Hiç mi emek hırsızlığı yapmadınız? Bu milenyum gençlerinin çoğunun kafasına bir şey işlenmiş her şeye eyvallah konu oyuna gelince kul hakkı, kul hakkı. Anlamış değilim.

Bir de 1000 kişi çalışan var diyorlardı :D İyi sallamışlar sanki tarihi film çekiyorlar. Maliyeti yükseltmek için şişirilmiş bir rakamdan ibaret olduğunu aşikâr
Bir oyun yapmak, bir film yapmaktan daha zorludur. Oyun da her türlü detay vardır (mekanikler, fizik motoru, grafikler vb.). Film daha az detaylıdır. Oyunda her türlü küçük şey için bir ekip bulunur, bu da çalışan sayısını arttırır. Film de ise çalışan sayısı daha azdır.

O kadar karşı değiliz. Mantık çerçevesinde karşıyız. Mesela bu mesajı yazdığın konudaki oyun GTA 5 idi.
  • Bu oyun indirimde 100 TL altına satıldı mı? Satıldı.
  • Bu oyun parasını hak ediyor mu? Bence ediyor.
  • Bu oyunun geliştirilmesi yıllar sürdü mü? Sürdü.
Sen hiç hayatında, üstünde yıllarca çalıştığın bir şeyin bir başkası tarafından çalınmasını hoş karşılayabilir misin? Ben karşılamam. Bu yüzden korsana karşıyız.
Neden o kadar karşı değiliz? Üretici, ürettiği ürünü çok pahalı sattığı zaman veya ürün, fiyatını hak etmediği zaman o ürünün korsanını kullanma hakkına mı sahip oluyoruz? Bence olmuyoruz. Korsana tamamen karşı olmalıyız. Eğer ürünün, hak ettiği fiyatın çok üzerinde satıldığını düşünüyorsak o ürünü çalmak yerine kullanmamayı tercih etmek gerek.

Karşıyım arkadaşım ben oyuna parasını veriyorum ve oynuyorum. Bu zamana kadar 3500TL ile 4500TL arası para ödedim. (Steam, Origin ve PS4 için) 400küsürde oyun var. 400 küsür oyun içinden toplasan 15 oyunun Türkçe dil desteği var. Peki neden abi boşver Online ise parası ile al Single Player ise torrent diyen tipler yüzünden. Türkiye'nin bir ilinden küçük ülkenin bile dil desteği var. Örnek git Call of Duty Modern Warfare 3 al indir oyun çevirinin yaptığı Türkçe dublaj ve arayüze sahip yamasını indir, oyna bakalım demek istediğimi anlarsın. Ha dersin ya oyun çok pahalı şu an alamam ama ilerde indirime girerse alırım deyip korsan oynarsan da senin bileceğin iş.

Neden o kadar karşı değiliz? Üretici, ürettiği ürünü çok pahalı sattığı zaman veya ürün, fiyatını hak etmediği zaman o ürünün korsanını kullanma hakkına mı sahip oluyoruz? Bence olmuyoruz. Korsana tamamen karşı olmalıyız. Eğer ürünün, hak ettiği fiyatın çok üzerinde satıldığını düşünüyorsak o ürünü çalmak yerine kullanmamayı tercih etmek gerek.
Ban Hammer is coming!

Bir oyun yapmak, bir film yapmaktan daha zorludur. Oyun da her türlü detay vardır (mekanikler, Fizik motoru, grafikler vb.). Film daha az detaylıdır. Oyunda her türlü küçük şey için bir ekip bulunur, bu da çalışan sayısını arttırır. Film de ise çalışan sayısı daha azdır.

Sayı oyuna görede değişir filme görede değişir. Yabancı film ekipleri yaklaşık 300-400 kişi, yerli filmler yaklaşık 200 - 250 kişi.

Herkes emek hırsızlığından,kul hakkından bahsediyor da Allah için hayatınızda arkadaşlarınıza, çevrenize hiç mi kul hakkı yemediniz, hiç mi emek hırsızlığı yapmadınız? Bu milenyum gençlerinin çoğunun kafasına bir şey işlenmiş her şeye eyvallah konu oyuna gelince kul hakkı, kul hakkı. Anlamış değilim.
Yanlış yanlışla kapatılmaz ki.

Bana kalırsa bir oyunu sırf emek hırsızlığı olmasın diye 200-300 TL'ye satın almak tamamen enayilik. He parası vardır onu bilemem. O oyunun oynanabilir hale gelmesi için insanlar yıllarca emeklerini veriyor diyorsunuz 200-300 TL'ye satıyorsunuz ve bunu 3-5 milyona değil dünyaya satıyorsunuz. Belirli uygun bir fiyat koy 50-60 TL'ye herkes faylalansın. İnsanları kazıklamanın gereği yok.

Bencede yani Steam'de 125 oyunum var ama mesela Star Wars Jedi Fallen Order 200 300 TL benim burs ücretim kadar çok pahalı 50-60 TL yaparlarsa herkes alır. Witcher 3 öyle mi mesela 60 TL fiyatı gayette iyi oyun.

Bencede yani Steam'de 125 oyunum var ama mesela Star Wars Jedi Fallen Order 200 300 TL benim burs ücretim kadar çok pahalı 50-60 TL yaparlarsa herkes alır. Witcher 3 öyle mi mesela 60 TL fiyatı gayette iyi oyun.
SW daha Kasım ayında çıktı, Witcher 3 ise 2015 oyunu. Witcher damarı zaten sömürüldü. Artık 60 TL olsa ne, 300 TL olsa ne. Oyun fiyatları zamanla düşer zaten (indirimler hariç).

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı