Neden Linux Kullanıyorsunuz?

1. Çok performanslı
Çok hızlı çalışıyor.
2. Özelleştirme
İstediğiniz gibi özelleştirin.
3. Virüsler
Virüs derdi yok.
4. Dağıtım bolluğu
İsterseniz Debian XFCE istersen Lubuntu istersen de Zorin OS
Bunlar temel nedenler Linux kullanıyorum ve performanslı Wine sayesinde Windows uygulamaları da açılıyor.
Kendime göre en iyi 5Linux sıralaması:
1. Ubuntu: Yeni başlayanlar için iyi olan fakat hantal çalışan bir Linux.
2. Lubuntu: Yeni başlayanlar için iyi olan çok hızlı ve sadece 300 MB RAM harcıyan Linux. (Şu an kullandığım. :))
3.Linux Mint: Sürüm olarak seçenekleri fazla ve aşırı dere kullanıcı dostu ve XP'yi anımsatıyor.
4. Manjaro
KDE sürümü: Kullanıcı dostu aşırı şekilde özelleştirilebilir.
XFCE sürümü: Hafif kullanıcı dostu hızlı ve hoş duruyor fakat özelleştirme açısından çok iyi değil.
5. Debian
Çok uzun süre var olan orta seviye bir kullanıcı için iyi olan stabil açısından çok iyi fakat güncellik açısından çok iyi olmayan bir Linux.
Sorularınız var ise sormaktan çekinmeyin. :D
Ubuntu ağır o yüzden siz bir de Lubuntu veya Linux Mint Mate deneyin. :)

İyide program kurması zor, sürücü kurması için bin bir takla atmak gerekiyor normal kullanıcının kodla falan işi yok zaten asıl zorlaştıran Linux olmuyor mu? Bin bir türlü problem çıkartmıştı benim kullandığımda wifi tanımıyordu wifi sürücü aradım bir saat boyunca yükledim habire gitti kullanamadım, program yüklemeside eziyet çoğu zaman bulamıyorum zaten. Windows'da kolumu kıpırdatmama gerek kalmadan her şeyi yüklü geliyor tek yapmam gerek mouse ile tıklamak.

Açık kaynak sürücüler kurulum esnasında geliyor.

GNU/Linux´ta program kurmak kolaydır. Kod yazmaya gerek yok. Çoğu dağıtımın uygulama mağazası var. Play Store gibi istediğiniz programı kurabilirsiniz.

Kablosuz ağ kartlarının sürücüleri de kurulum esnasında gelir. Ancak bazı modeller sorunlu olabilir. Alternatif olarak Ubuntu´ta “Yazılım ve Güncelleştirmeler > Ek Sürücüler” seçeneğinden farklı sürücü olup olmadığı bakılabilir ya da NDISwrapper programıyla Windows için olan sürücünün çalışması sağlanabilir.

Photoshop çok yavaş çalışıyor.
Dediğiniz programların Linux desteği yok. Belki Alternatifleri vardır. Codeweawers firmasının Crossover yazılımı belki açabilir dediğiniz programları. Ama crossover ücretlidir. Dualboot yapabilirsiniz, isterseniz.
1. Çok performanslı
Çok hızlı çalışıyor.
2. Özelleştirme
İstediğiniz gibi özelleştirin.
3. Virüsler
Virüs derdi yok.
4. Dağıtım bolluğu
İsterseniz Debian XFCE istersen Lubuntu istersen de Zorin OS
Bunlar temel nedenler Linux kullanıyorum ve performanslı Wine sayesinde Windows uygulamaları da açılıyor.
Kendime göre en iyi 5Linux sıralaması:
1. Ubuntu: Yeni başlayanlar için iyi olan fakat hantal çalışan bir Linux.
2. Lubuntu: Yeni başlayanlar için iyi olan çok hızlı ve sadece 300 MB RAM harcıyan Linux. (Şu an kullandığım. :))
3.Linux Mint: Sürüm olarak seçenekleri fazla ve aşırı dere kullanıcı dostu ve XP'yi anımsatıyor.
4. Manjaro
KDE sürümü: Kullanıcı dostu aşırı şekilde özelleştirilebilir.
XFCE sürümü: Hafif kullanıcı dostu hızlı ve hoş duruyor fakat özelleştirme açısından çok iyi değil.
5. Debian
Çok uzun süre var olan orta seviye bir kullanıcı için iyi olan stabil açısından çok iyi fakat güncellik açısından çok iyi olmayan bir Linux.
Linux dağıtımlar da Hacklenebilir.

Dediğiniz programların Linux desteği yok. Belki Alternatifleri vardır. Codeweawers firmasının Crossover yazılımı belki açabilir dediğiniz programları. Ama crossover ücretlidir. Dualboot yapabilirsiniz, isterseniz.

Doğru fakat Windows kadar kolay değil.
Zaten onu biliyorum.

Valla Autodesk var diyordu ama kuramamıştım Maya veya 3D Max olması lazım.

Ben deneme amaçlı kullanıyorum. Yakında temelli geçmeyi düşündüğüm için bu Linux nedir, ne değildir onu öğrenmeye çalışıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı