Neden Linux?

Buna rağmen mobil pazarda ve sunucularda Linux en fazla kullanılan çekirdek.
Cihaz sayısı olarak hesaplarsak zaten Linux kerneli NT kernelinden fazla kullanılıyordur büyük ihtimalle. Masaüstünde Windows'un ezici bir üstünlüğü var malesef.
Eki Görüntüle 720573

Uzun uzun açıklamıştım, tekrar açıklayamam şimdi. Sadece bu tablo bile bence kendini açıklıyor.

Ben kayboluyorum kardeşim bunların içine girdiğim zaman. Gnome'un elegansı olsa yine saygı göstereceğim Microsoft'a. Steve Jobs'un söylediği gibi ruh yok gerçekten sistemde.

Neden Windows kullanmamalıyız?
İhtiyaç ve kişisel tercih meselesi. Ancak en büyük neden GNU/Linux sistemlerin özgür yazılım olmaları ve bunun sonucu olarak size sınırsız özgürlük imkanı sunması denebilir. Farklı ihtiyaçlara göre şekillenmiş pek çok dağıtım mevcuttur. Minimal bir sistem istiyorsanız Arch ya da Gentoo gibi dağıtımları tercih edebilirsiniz mesela. Üzerine kendi istediğiniz kombinasyonda bir sistem tasarlayıp kurabilirsiniz. Bunun dışında bunlarla uğraşmak istemiyorsanız ve sistemi belli bir iş için (örneğin ses-senkron, video düzenleme ya da grafik-çizim) için kullanacaksanız yazılımların çok daha kolay yüklendiği Ubuntu, Linux Mint, elementary OS ya da Fedora gibi dağıtımları kullanabilirsiniz. Çok eski ya da düşük sistemler içinse Lubuntu, Trisquel, Puppy Linux, Tiny Core Linux gibi dağıtımlar var.

Gizlilik ve güvenlik konularında GNU/Linux sistemler çok daha gelişmiştir. Windows ve macOS ise kapalı kaynak kodlu oldukları için gizlilik konusunda sınıfta kalmıştır. Windows için yazılmış sayısız zararlı yazılım ve sistemin yapısı itibariyle executable dosyaların çok kolay ve hatta AutoRun olarak çalışabilme özelliği (meşhur “Setupa bas, sonra next next next” memesi Windows´un bu özelliğinden gelir 😀) büyük bir güvenlik zafiyetidir. GNU/Linux´ta bütün sistemde etkili olacak bir yazılımı kurmadan önce mutlaka root olmanız gerekir. Non-root olarak kurduğunuz programlar mevcut home (ev) dizininiz dışına erişemezler. Yetkilendirme ve yazılım yükleme GNU/Linux´un yapısı itibariyle sıkı olduğu bir özelliktir.

Son olarak ücretsiz olması elbette. Windows bugün itibariyle:

• Windows 10 Home · 1.299,00 TL
  • Windows 10 Pro · 1.899,00 TL
  • Windows 10 Pro for Workstations · 2.799,00 TL

Gibi fiyat etiketlerine sahipken çoğu GNU/Linux dağıtımı ücretsizdir. Elbette profesyonel destek sunan ücretli dağıtımlar da var. Ancak pek çok dağıtım ücretsizdir. Konuyu Linux´un babası Linus Torvalds´a atfedilen meşhur bir söz ile kapatmak isterim:

“Software is like sex; it's better when it's free.”

😀
Linux kullanmak bir marifet değildir. Linux'a geçip tam mühendis olduğunuzu sanmayın. Linux'a geçip milyarların kullandığı işletim sistemine de paso sallamayın. Normal bir kullanıcı için Windows en iyisi şu an.
Bilgisayar mühendisleri kendilerinden ne istenirse onu yapmak zorundadırlar. Örneğin işveren firmanın cross-platform bir web framework projesi varsa bu hem Windows Server´da, hem de GNU/Linux sistemlerde geliştirilmesi, test edilmesi ve uygulanması gerekir. Çalışan mühendislerin hem Windows´a, hem de GNU/Linux´a yatkın olması gerekir. Çalışanın “ben sadece Windows kullanırım, GNU/Linux´ta yazılım geliştirmek istemiyorum” deme şansı yoktur.

Normal PC kullanıcıları için en iyi seçeneğin Windows olduğu görüşünüze de katılmıyorum. GNU/Linux sistemlerde de ofis, internet, iş, ödev, multimedya, çizim, yayın gibi meseleler de rahatlıkla yapılabilir ve bu konuda gelişmiş yazılımlar da vardır. Sadece gaming konusunda Windows platformu şu an daha ileride. macOS ve GNU/Linux henüz o noktaya gelemedi. Bunun nedeni de teknik eksiklikler değil. Windows pazarı daha büyük olduğu için oyun firmaları da haliyle daha kârlı olduğu için Windows platformunu tercih ediyorlar. Ancak bunun dışındaki pek çok şey rahatlıkla yapılabilir.

@gen2 O fotoğrafımda biraz da UI bütünlüğünün olmadığını açıklamaya çalışmıştım. Berbat bir UI tasarımı. Gerçi bu makama bile çalarak gelen bir adamın işletim sistemi anca bu kadar olur zaten.

Bu kadar finansal desteği olan bir projeden daha fazlasını beklemek gayet makul bir davranış zaten. Ben hem denetim masası hemde denetim hödösü bulunduğu için kayboluyorum içinde. Ayrıca dediğin gibi dizayn'ı da pek hoş değil.

Bilgisayar mühendisleri kendilerinden ne istenirse onu yapmak zorundadırlar. Örneğin işveren firmanın cross-platform bir web framework projesi varsa bu hem Windows Server´da, hem de GNU/Linux sistemlerde geliştirilmesi, test edilmesi ve uygulanması gerekir. Çalışan mühendislerin hem Windows´a, hem de GNU/Linux´a yatkın olması gerekir. Çalışanın “ben sadece Windows kullanırım, GNU/Linux´ta yazılım geliştirmek istemiyorum” deme şansı yoktur.
Mesajı niye anlamak istediğiniz gibi yorumluyorsunuz? Nerede bilgisayar mühendisleri Linux kullanıyor dedim ben? Linux kullanıp da terminalden bir iki kodla program kurunca kendini bilgisayar mühendisi sanan kişilerden bahsetmişim, gelen geçen "mühendis de Windows kullanır" diyor. Sırf karşı çıkayım, laf atayım diye lafları anlamak istediğiniz yöne çevirmeyin. Diğer yazdığın konularda haklısın, onlara lafım yok.

Bu arada, bilgisayar mühendisliği okuyorum.

Mesajı niye anlamak istediğiniz gibi yorumluyorsunuz? Nerede bilgisayar mühendisleri Linux kullanıyor dedim ben? Linux kullanıp da terminalden bir iki kodla program kurunca kendini bilgisayar mühendisi sanan kişilerden bahsetmişim, gelen geçen "mühendis de Windows kullanır" diyor. Sırf karşı çıkayım, laf atayım diye lafları anlamak istediğiniz yöne çevirmeyin. Diğer yazdığın konularda haklısın, onlara lafım yok.

Bu arada, bilgisayar mühendisliği okuyorum.
GNU/Linux kullanıp mühendis olduğunu iddia eden birisi varsa ona söyle o zaman bu dediklerini. Herkes GNU/Linux'un kolay olduğunu savunuyor zaten. Normal kullancılar için de uygun sürümleri olduğunu savunmayacak bir kullanıcı olduğunu düşünmüyorum. Herkes burada neden Windowsun daha kötü olduğunu düşündüğünü söylüyor. Kimse Windows çok basit diye kullanmıyorum dememiş. GNU/Linux kullanınca açık kaynaklı bir işletim sistemi olmasının faydalarını söylemiş herkes. Hayalinden kurduğun birisine karşı stem ediyorsun, haliyle buna mantıklı bir yanıt gelmesini bekleyemezsin. 'Sırf karşı çıkayım, laf atayım diye' laf atmayın lütfen.

Linux özet olarak yıllardır iOS bir telefon kullandın sonra Android bir telefon aldın bir baktın bu ne Launcher diye bir olay var ikonları değiştirebiliyorsun mağaza dışında uygulama yükleyebiliryorsun bu sana çok büyük bir özgürlük gibi gelir çünkü eski kullandığın iOS ise gümrük memurdan daha sert bu yüzden biz Linux kullanıyoruz.

Android: Linux tabanlı bir mobil işletim sistemidir.

Linux özet olarak yıllardır iOS bir telefon kullandın sonra Android bir telefon aldın bir baktın bu ne Launcher diye bir olay var ikonları değiştirebiliyorsun mağaza dışında uygulama yükleyebiliryorsun bu sana çok büyük bir özgürlük gibi gelir çünkü eski kullandığın iOS ise gümrük memurdan daha sert bu yüzden biz Linux kullanıyoruz.

Android: Linux tabanlı bir mobil işletim sistemidir.
IOS fanları alınmasın ama launcherdeki ikonları değiştirme özelliği geldiğinde sosyal medyada 2/3 hafta insanların arayüzlerini görmüştük ki bu olayın üzerinden çok geçmedi yanlış hatırlamıyorsam. İkonları değiştirmek bile çok büyük bir özellik onlar için. Gerçi appstorede launcher vardır muhtemelen ama arkadaşlar IOS kullandıklarını belli etmek için değiştirmiyorlar diye tahmin ediyorum ben. Eğer launcher yoksa sıkıntı zaten çok daha büyük sanıırm. IOS kullanmadığım için pek bilgim yok, etrafımdakilerden biliyorum sadece. Yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Peki Linux desteklemeyen uygulamaları nasıl hallediyorsunuz?
Windows'da çalışan programların onlarca alternatifi var. Hatta direk GNU/Linux'a destek veren birçok yazılım geliştiricisi var. En kötü ihtimal Windows programlarını çalıştırmak için Wine kullanıyoruz. Eee, daha ne olsun?

Geri
Yukarı