Ölünce sonsuz karanlığa gitme olasılığımız

Hocam o günahlarımız ağır basar ise olacak bir şey.
Ben herkes gidiyor diye biliyordum. Günah olursa sonsuza kadar Cehennem de kalmıyor muyuz? Yanlış okumuşum sanırsam.
Günah işlediğimi nereden biliyorsun. İnsan üstü varlık mısın?
Günah işlememe gibi bir olasılık haylice düşük bir insana göre. Peygamber dışında bir tane bile Günah işlememiş insan görmedim ben.

Ben herkes gidiyor diye biliyordum. Günah olursa sonsuza kadar Cehennem de kalmıyor muyuz? Yanlış okumuşum sanırsam.
Galiba evet hocam.Siz hay a*** dediğin için cehenneme gitmezsiniz.Mizan tartısında günahlar ağır basarsa ve müslüman iseniz cehenneme gidersiniz 1000-3000 asır sonra(işlediğiniz günaharın büyüklüğüne bağlı)çıkarsınız.

Günah işlememe gibi bir olasılık haylice düşük bir insana göre. Peygamber dışında bir tane bile Günah işlememiş insan görmedim ben.
Hocam peygamberlerin de yaptığı hatalar vardır.

Ayrıca ben böyle konuşuyorum ama alim değilim 5 vakit namaz da kılmıyorum sadece dinleri araştırdım ve en mantıklı gelen din olan islam'ı seçtim.

Bi süre sonra sıkılmak olası, çünkü her şeyi yaptın diyelim aklına gelen, sonra bunlar monoton gelmeye başlar.
Şimdi değerli arkadaşım senin bu bakış açın insani bir bakış açısı. Cennette her an yeniden yaratma olacağı için sıkılma diye bir şey yok.
Allah ne yapacağını biliyordur her türlü, değil mi?
Bunada şöyle bir izah getireyim. Malesef kader meselesinde yanlış bir anlaşılma da bu türdedir. Bir şeyi bilmek başkadır ona etki etmek yapmak başkadır. Teşbihte hata olmaz mesela bir öğretmen sınıfında başarılı olan öğrencileri ve tembel öğrencileri bilir. Ancak bu öğretmenin bunu bilmesi veya tahmin etmesi o öğrencilerin yüzde yüz başarılı veya başarısız olacağı anlamına gelmez. Tembel olan öğrenci gayret eder ders çalışır başarılı olabilir. Başarılı görülen ogrenci ise çalışmaz tembellik ederse başarısız olabilir. Burda öğretmen onları sınav yaptığında onlara kopya verirse sınavın da bir anlamı kalmaz. Allah ta aynen o şekilde özgür irademize dokunmaz. Bizim hayır veya şer olarak istediklerimizi yaratır. Bizim irademiz burada etkilidir. Yoksa katil bir insan ben yapmadım kader bana yaptırdı deyip işin içinden çıkar.Allah bilir çünkü eğer bilmese yüce varlık olamaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı