PlayStation 5 için düşünceleriniz neler?

Ortaya çıkan görsellerdeki gibi çıkacağını hiç sanmıyorum. Xbox Series X çok şık olmuş. PS5 ise kargacık burgacık duruyor yanında. Umarım düzgün yaparlar tasarımı.
O tasarım Developer Kit diye biliyorum böyle bir tasarım ile konsol çıkarmazlar.

Iki cihazda da çok büyük grafik farkları olmayacak önceki nesle nazaran. Oyunların kalitesi artık belli bir noktaya ulaştı ve daha fazlasını yapmak çok kolay değil. Burada grafik farkını verecek olan şey ışın izleme ve 60FPS+ oyun deneyimi olacaktır. Ancak genede 8. Nesil konsollar ile arasında çok bir fark olmayacaktır. PS1'den PS2'ye geçişte grafik çağ atlamıştı. Aynı şey PS2'den PS3'e geçerken de oldu. Fakat PS3'den PS4'e geçerken çok fark olmadı eski nesillere göre. Şimdi PS4'den PS5'e geçişte aynı şey olacak. Kalitede çok birşey artmayacak.

Iki cihazda da çok büyük grafik farkları olmayacak önceki nesle nazaran. Oyunların kalitesi artık belli bir noktaya ulaştı ve daha fazlasını yapmak çok kolay değil. Burada grafik farkını verecek olan şey ışın izleme ve 60FPS+ oyun deneyimi olacaktır. Ancak genede 8. Nesil konsollar ile arasında çok bir fark olmayacaktır. PS1'den PS2'ye geçişte grafik çağ atlamıştı. Aynı şey PS2'den PS3'e geçerken de oldu. Fakat PS3'den PS4'e geçerken çok fark olmadı eski nesillere göre. Şimdi PS4'den PS5'e geçişte aynı şey olacak. Kalitede çok birşey artmayacak.
Hocam sizi ters düşürmek için yazmıyorum öyle anlarsanız şimdiden özür dilerim, 99-2002-2004-2008-2016 gibi yıllarda da "bu grafikler sona dayandı, daha nereye kadar gelişebilir ki" sözleri çok söyleniyordu, bence bu işin sonu gerçek gözün gördüğü görüntü kalitesine kadar gidecektir (biz göremeyiz muhtemelen).

Genel konuya gelecek olursak; ben cihazı exclusiveleri için alan PC Master Race tarikatından bir kullanıcıyım :), ilk yıl kesinlikle cihazdan uzak duracağım; bunun sebebi hem ilk sürümlerde çıkan donanımsal-yazılımsal hatalar hem de ilk yıllarda doğru dürüst exclusive oyun gelmemesi. Hali hazırda Ps4 ve Ps4 Pro cihazım var, 2019 sonunda da yeni pc topladım uzunca bir süre götürecektir; ne alsam düşüncesi olanlara da bunu öneriyorum. Çünkü XBOX oyunlarını zaten PC'ye de getiriyor , PS için de bu tür söylentiler çıkmaya başladı (Horizon oyunu vb.).
Bu noktada tek dileğim, savaşlardan, virüslerden-salgınlardan, krizlerden etkilenmememiz ve sağlıklı barış içinde bir yıl geçirmemiz olur. :)

PS5'in, PS4'den 5, PS4 Pro'dan 2.5 kat daha güçlü olacağını düşünürsek ciddi farklar olacak diyebiliriz. İlk belki bir, belki iki sene ciddi farklar oluşmaz ama 2 sene sonrasında makas ciddi anlamda açılır. Ben daha iyi grafikli oyunların yanında daha gelişmiş servisler göreceğimizi düşünüyorum. Önceki nesille en büyük fark olacak ve gerçekçi oyun oynayabileceğiz.

PS5'i ben de alacağım inşallah. Bir de PS4 sahibi olmayanların üzülmesine gerek yok. PS4 oyunlarını da destekleyecek. Ben yine de PS1/2/3 oyunlarını da desteklemesini isterdim. Xbox sahipleri çatır çatır Bully, GTA IV oynarken PS sahipleri PS3 mü arayacak? Bu büyük handikap.

Ben kasa toplayıp yanında PS5 ve MacBook Air almayı düşünüyorum. Bu üçlü beni 10 sene götürür. Zaten elektronik cihazlarımı uzun süre kullanan biriyim.
Şimdi şöyle; ciddi fark olacak diyebilirz. Demişsiniz ya. Benim öyle bir beklentim yok. Sizin ciddi farktan kastınız nedir ? Ciddi, büyük önemli bir değişiklik içeriyor gibi geldi de.
PS4 bu arada 1.8 TERAFLOPS idi. 5 katı olacakmış ya 9 TERAFLOPS olur. Ps4 PRO 4.2 TERAFLOPS. İki buçuk katı, 10.5 TERAFLOPS. Bugün 9-10 TERAFLOPS kartların hangileri olduğuna bakarsanız piyasada. Bunların da içinde AMD var. RX5700XT 9.7 TERAFLOPS mesela. 1080p oyunculuk kartları bunlar. 1080p 60FPS, 4K 20-25 FPS, Haydi Konsola özel adaptasyon falan diyelim. Sonuç ne biliyor musunuz. Bu cihazlar donanım olarak sadece günceli yakalayacaklar ileri hiç bişey vaat etmeyecekler. Çıkardıkları servislerle ve Exclusie oyunculuğu öldürmezlerse onlarla konuşulurlar. Gerçekçi oyunu bugün de oynuyoruz. Bir de 9-10 TERAFLOPS ile Ray Tracing desteğini falan unutun. Ray Tracing konsola çıksa bile çözünürlük ya da FPS tavizi vermek gerekecek.
Olursa en güzel yani bekleme sürelerini kısaltan SSD desteği olur.

Şimdi şöyle; ciddi fark olacak diyebilirz. Demişsiniz ya. Benim öyle bir beklentim yok. Sizin ciddi farktan kastınız nedir ? Ciddi, büyük önemli bir değişiklik içeriyor gibi geldi de.
PS4 bu arada 1.8 TERAFLOPS idi. 5 katı olacakmış ya 9 TERAFLOPS olur. Ps4 PRO 4.2 TERAFLOPS. İki buçuk katı, 10.5 TERAFLOPS. Bugün 9-10 TERAFLOPS kartların hangileri olduğuna bakarsanız piyasada. Bunların da içinde AMD var. RX5700XT 9.7 TERAFLOPS mesela. 1080p oyunculuk kartları bunlar. 1080p 60FPS, 4K 20-25 FPS, Haydi Konsola özel adaptasyon falan diyelim. Sonuç ne biliyor musunuz. Bu cihazlar donanım olarak sadece günceli yakalayacaklar ileri hiç bişey vaat etmeyecekler. Çıkardıkları servislerle ve Exclusie oyunculuğu öldürmezlerse onlarla konuşulurlar. Gerçekçi oyunu bugün de oynuyoruz. Bir de 9-10 TERAFLOPS ile Ray Tracing desteğini falan unutun. Ray Tracing konsola çıksa bile çözünürlük ya da FPS tavizi vermek gerekecek.
Olursa en güzel yani bekleme sürelerini kısaltan SSD desteği olur.
Hocam, siz PC ve konsol farklarından bahsetmişsiniz genel olarak. Şuan zaten sağlam bir PC, en iyi konsollardan çok daha iyidir. Konsolların tek avantajı exclusive oyunlar. Yoksa PC master race. Şimdi ben Spider-Man, GoW gibi oyunların yenileri çıkarken Kemal Sunal'ın tavuklara camdan ekmek bandığı gibi yeni oyunlara bakmak istemediğimden yanında konsol da alacağım. Yoksa BF'dir, Witcher'dır PC'de oynamak varken konsola almam.

Hocam, siz PC ve konsol farklarından bahsetmişsiniz genel olarak. Şuan zaten sağlam bir PC, en iyi konsollardan çok daha iyidir. Konsolların tek avantajı exclusive oyunlar. Yoksa PC master race. Şimdi ben Spider-Man, GoW gibi oyunların yenileri çıkarken Kemal Sunal'ın tavuklara camdan ekmek bandığı gibi yeni oyunlara bakmak istemediğimden yanında konsol da alacağım. Yoksa BF'dir, Witcher'dır PC'de oynamak varken konsola almam.
Sadece oyunlar değil fiyat anlamında da baya avantajlı.
Ortalama üstü bir ekran kartı fiyatına sorunsuz oyun oynatabilen sistemler satın alabiliyorsunuz.
Türkiye'de verginin canına okudukları için fiyatları yine de yüksek. Yine de mualdil fiyata toplanmış PC'den hala daha makuller. Eğer amaç sadece Oyun ise konsol daha mantıklı.

Son düzenleme:
Bence ps5 in oyunlari ps4 e göre göre daha pahalı olacak. Buda cebimizi yakacak. Ps5 bir de SSD ile gelecek oyunların loading sureleri kısalacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı