Protein tozu alınır mı?

WolreaG

Hectopat
Makaleler
3
Yer
İzmir/Urla
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GT 730, 8 GB RAM, i5-4590
Arkadaşlar spora yeni başladım 25 gün oldu (spor merkezi yani fitness) boyum 172 kilom 59-60. biraz göbeğim var ama azıcık ramazanda çok yedim iftarlarda. Ayağımla 45 kilo kaldırıyorum (makinelerde adı ne bilmiyorum tam olarak) ve elimle de bazı makinelerde 30 bazılarında 35 çekiyorum. Dambıl olarak 5 kg kaldırıyorum. Protein tozu alınır mı? Sizce? Zamanı geldi mi? Yoksa biraz daha bekleyim mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer günlük protein ihtiyacını karşılıyorsan gerek yok. İlla supplement kullanmak istiyorsan creatine öneririm.
Yani her gün yumurta yemiyorum. Bu dediğin akşam yemeği için geçerli değilse almam lazım anlamına geliyor sanırım.

Protein tozu dışında kullanacağınız bütün supplementler -vitaminler hariç- vücudunuzdan atılıp gidecektir çünkü hiçbirisine şu an ihtiyaç yok.

Günlük almanız gereken protein miktarı vücudunuza göre değişir fakat genel olarak 1.5-2x olarak belirlenir. 120 gram protein almanız için günlük 400 gram tavuk göğüsü yemeniz gerekiyor. Tavuk göğüsü şart değil, protein değeri yüksek olduğu için ondan örnek verdim.

Protein tozu dışında kullanacağınız bütün supplementler -vitaminler hariç- vücudunuzdan atılıp gidecektir çünkü hiçbirisine şu an ihtiyaç yok.

Günlük almanız gereken protein miktarı vücudunuza göre değişir fakat genel olarak 1.5-2x olarak belirlenir. 120 gram protein almanız için günlük 400 gram tavuk göğüsü yemeniz gerekiyor. Tavuk göğüsü şart değil, protein değeri yüksek olduğu için ondan örnek verdim.
Dediğiniz şeylerden pek birşey anlamadım. Yani almam lazım mı? Sabah kahvaltı yapmıyorum genelde bu ayrıntıyı vereyim okuldan simit alıyorum.

Nasıl atılıyor vücuttan anlatır mısın? Aydınlanalım.

Nasıl atılıyor vücuttan anlatır mısın? Aydınlanalım.
Vücut ihtiyacı olmayan şeyi ter veya idrar yoluyla dışarıya atar. Daha ilk günden birisine pre-workout içirmenin daha fazla ağırlık kaldırmasına sebep olmayacağı gibi, kasların adapte sürecinde kreatin yüklemek hiçbir işe yaramayacaktır.

Kreatinin ideal kullanma başlangıcı 5-6 ay sonrasıdır, bunun sebebi kasların adapte sürecini geçip gelişim sürecine başlamasıdır.

Ayrıca kreatin vücutta bulunan ve doğal olarak birkaç gram üretilen bir asittir. Üretilen birkaç gram, yeni başlayan birisi için yeter de artar.

Katılıyorum, supplement kullanmak için minimum 6 ay spor yapmak gerekli bence. Şu an kaldırdığın ağırlık hafif zaten, kaslara yeterince stres veremeyeceksin o yüzden aldığın supplement dışkı yoluyla kullanılmadan gidecek.

Vücut ihtiyacı olmayan şeyi ter veya idrar yoluyla dışarıya atar. Daha ilk günden birisine pre-workout içirmenin daha fazla ağırlık kaldırmasına sebep olmayacağı gibi, kasların adapte sürecinde kreatin yüklemek hiçbir işe yaramayacaktır.

Kreatinin ideal kullanma başlangıcı 5-6 ay sonrasıdır, bunun sebebi kasların adapte sürecini geçip gelişim sürecine başlamasıdır.

Ayrıca kreatin vücutta bulunan ve doğal olarak birkaç gram üretilen bir asittir. Üretilen birkaç gram, yeni başlayan birisi için yeter de artar.
Komiksin. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı