Sıvı soğutma arızası nasıl anlaşılır?

Evet doğrudur. Havayı dışarıdan kasanın içine itecek şekilde. Dışarıdan gelen serin hava önce radyatörden geçip sonra kasaya girecek, üst ve arka egzoz fanları da sağlıklı bir şekilde bu dışarıya atacak. Umarım düzelir. Yoksa soğutucuyu garantiye göndermen gerekebilir.

Hocam şimdi yükte borulara dokundum. Birisi buz gibi digeri sıcak. Sorun pompada mı?
Radyatör borularının birisi buz gibi, diğeri de çok sıcaksa muhtemelen pompa arızalıdır. Bir arkadaşımın sağlam sıvı soğutmasında test ettim onda iki boru da ılıktı. Benim bozulan PF240'da da borunun biri çok sıcak diğeri buz gibiydi. İşlemcin arızalı olamaz onu düşünme bile. Deneyebileceğin bir şey; radyatörü kasanın yukarısına tak.

@Canakta93 Şimdi fark ettim fanların konumu da yanlış. Fanlar radyatörün öbür tarafında olmalı ve dışardan içeriye hava verecek şekilde olmalı. Bunu düzeltip deneyebilirsin tekrar.
Aynen hocam simdi oyunda borulara dokundum birisi sıcak digeri buz gibi.

Biri sıcak diğeri soğuksa şu an devir var demektir. Sıcak boru işlemciden gelen, soğuk boru da radyatörde serinleyip işlemciye dönen borudur. Fanlarını düzelttin mi?

Biri sıcak diğeri soğuksa şu an devir var demektir. Sıcak boru işlemciden gelen, soğuk boru da radyatörde serinleyip işlemciye dönen borudur. Fanlarını düzelttin mi?
Bir arkadaş tam tersini söylemiş ikisi de ılık olmalı diye. Ben bu fikre katılmıyorum. Mantıuksız geldiği için.

Tam olarak emin değilim hocam. Arkadaşımın Arctic 360mm soğutucusunda denediğimde iki boru arasında sıcaklık farkı azdı. Belki soğutucudan soğutucuya fark ediyordur.
Ben de tam emin değilim. Mantık yürüttüm ama şimdi benim soğutucuyu da kontrol ettim. Az da olsa biraz fark var ama teflon kumaş kaplı olduğu için biraz o da hissettirmiyor olabilir. Bir de radyatöründe hava kabarcığı oluşmuş olabilir. Söküp biraz düz tut. Hareket ettir kabarcıkları. Ayrıca kasada da olabilidiğince yükseğe takmaya çalış. Pompa kafasından ne kadar yukarıya konumlandırırsan o kadar iyi.

Ben de tam emin değilim. Mantık yürüttüm ama şimdi benim soğutucuyu da kontrol ettim. Az da olsa biraz fark var ama teflon kumaş kaplı olduğu için biraz o da hissettirmiyor olabilir. Bir de radyatöründe hava kabarcığı oluşmuş olabilir. Söküp biraz düz tut. Hareket ettir kabarcıkları. Ayrıca kasada da olabilidiğince yükseğe takmaya çalış. Pompa kafasından ne kadar yukarıya konumlandırırsan o kadar iyi.

Hocam dediğiniz gibi taktım. Fakat yine sonuç aynı oyunda aynı sıcaklık değerlerini veriyor. 80-83 Derece'de CS:GO antrenman haritasın'da. Bu arada Macunu'da degistirdim. Bir de kasanın ön camını söktüm daha iyi hava alsın diye. Onu taksam demek ki 90-95.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    83,7 KB · Görüntüleme: 102
Hocam bugün Cooler Master ML240l V2 bir sıvı sogutma alacağım. Bakalım sonuç ne olacak. Umarım sogutucu arızalıdır. Pc tamiricisi denen eleman hiçbirşey test etmeden işlemci %90 arızalı dedi.
Hocam o sıvı soğutmayı tavsiye etmem. Düşük bütçede 240mm AIO'lar arasında alabileceğiniz en kaliteli AIO'lardan birisi Arctic 240mm. ARCTIC AR-ACFRE00046A 240 Sıvı Soğutucu Intel/AMD İşlemci Destekli : Amazon.com.tr: Ev ve Yaşam
Bende de PF240 vardı hocam pompasının arızalı olduğuna %90 eminim. Borunun biri neredeyse el değmeyecek kadar sıcakken diğeri tam tersi buz gibi. Borular arası sıcaklık farkı elbette olacak, sonuçta diğeri soğutulup geri pompaya dönüyor ama bu sıcaklık farkı çok olamaz gibime geliyor. Ufacık radyatör çok sıcak bir sıvıyı bir anda buz gibi yapamaz diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı