Sıvı soğutma arızası nasıl anlaşılır?

Canakta93

Hectopat
Soğutmam SilverStone pf 240. işlemcim 10700k. İkisinden birisi arızalı. Anlamak için boşta 37 derece olan işlemcinin sıvı sogutma fanlarını durdurdum ve sonuç yine 37 derece. Sizce nasıl anlarım bozuk olan parça hangisi? Bu arada oyunda 90 dereceleri görüyorum sistemimde. Sıvı sogutmanın fanlarını durdurdum oyunda yine 90 derece görüyorum. Kasanın resmini de attım. Yardım eder misiniz?

Dosya Ekleri

• F9FF2703-1BE4-428B-90E5-0EB152244BF4.jpeg
    F9FF2703-1BE4-428B-90E5-0EB152244BF4.jpeg
    153,1 KB · Görüntüleme: 828
Son düzenleyen: Moderatör:
Soğutmam SilverStone pf 240. işlemcim 10700k. İkisinden birisi arızalı. Anlamak için boşta 37 derece olan işlemcinin sıvı sogutma fanlarını durdurdum ve sonuç yine 37 derece. Sizce nasıl anlarım bozuk olan parça hangisi? Bu arada oyunda 90 dereceleri görüyorum sistemimde. Sıvı sogutmanın fanlarını durdurdum oyunda yine 90 derece görüyorum. Kasanın resmini de attım. Yardım eder misiniz?

Siz konuyu acmıştınız size söylemiştim tekrar iza edeceğim sıvı soğutma zaten arızalı başka sıvı soğutma almanız gerektiğini söyledim o sıvı soğutma sadece öneriliyor.

Radyatör borularının birisi buz gibi, diğeri de çok sıcaksa muhtemelen pompa arızalıdır. Bir arkadaşımın sağlam sıvı soğutmasında test ettim onda iki boru da ılıktı. Benim bozulan PF240'da da borunun biri çok sıcak diğeri buz gibiydi. İşlemcin arızalı olamaz onu düşünme bile. Deneyebileceğin bir şey; radyatörü kasanın yukarısına tak.

@Canakta93 Şimdi fark ettim fanların konumu da yanlış. Fanlar radyatörün öbür tarafında olmalı ve dışardan içeriye hava verecek şekilde olmalı. Bunu düzeltip deneyebilirsin tekrar.

Radyatör borularının birisi buz gibi, diğeri de çok sıcaksa muhtemelen pompa arızalıdır. Bir arkadaşımın sağlam sıvı soğutmasında test ettim onda iki boru da ılıktı. Benim bozulan PF240'da da borunun biri çok sıcak diğeri buz gibiydi. İşlemcin arızalı olamaz onu düşünme bile. Deneyebileceğin bir şey; radyatörü kasanın yukarısına tak.

@Canakta93 Şimdi fark ettim fanların konumu da yanlış. Fanlar radyatörün öbür tarafında olmalı ve dışardan içeriye hava verecek şekilde olmalı. Bunu düzeltip deneyebilirsin tekrar.
Benim de ilk tavsiyem radyatör fanlarını düzeltmeniz.

1641994479018.png

Ardından termal macunu da değiştirip başlığı iyi oturttuğuna emin olup tekrar dener misin? Çünkü bu gördüğüm haliyle zaten kasanın içi sıcak hava ile boğulmuş durumda. Şu anki haliyle soğutmada sorun yaşamasan bile işlemcin olması gerekenden daha zor soğur.
Sıvı akmıyor galiba. Dokunup bakar mısınız geçiyor mu diye? Ayrıca ekran kartının altında ne var?
Ekran kartınını altındaki kartrın eğilmesini önleyen demir bir aparat. Ekran kartı tutucu yani.

Radyatörü kasanın üst tarafına monte etmeniz lazımdı boruların radyatöre giren kısmında hava toplanabileceğini düşünün su dolanmaz içinde ayrıca arızalı da olabilir.

Benim de ilk tavsiyem radyatör fanlarını düzeltmeniz.

Eki Görüntüle 1268123

Ardından termal macunu da değiştirip başlığı iyi oturttuğuna emin olup tekrar dener misin? Çünkü bu gördüğüm haliyle zaten kasanın içi sıcak hava ile boğulmuş durumda. Şu anki haliyle soğutmada sorun yaşamasan bile işlemcin olması gerekenden daha zor soğur.

Ekran kartınını altındaki kartrın eğilmesini önleyen demir bir aparat. Ekran kartı tutucu yani.

Hocam her türlü varyasyonu denedim. Hepsinde sonuç aynı. Sadece üste takamıyorum yer yok diye.

Anakart Bios'undan veya yazılımından pompa devrini görüntüleyebiliyor musun? Bende Pompa devri de görünüyor mesela. Ya da kulağını yaklaştır pompaya. Bir dinle.

Anakart BIOS'undan veya yazılımından pompa devrini görüntüleyebiliyor musun? Bende pompa devri de görünüyor mesela. Ya da kulağını yaklaştır pompaya. Bir dinle.

Hocam PC açınca pompa su sesi gelmekte. Hatta emin olmak adına şimdi dediginiz gibi fanları öne alacağım tekrardan fanların yönü düz olacak değil mi RGB'si kasanin onunden gozukecek sekilde? Pompe devri gözüküyor. HWMonitor uygulamasındanda baktim fan RPM pompa RPM gozukmekte.

Evet doğrudur. Havayı dışarıdan kasanın içine itecek şekilde. Dışardan gelen serin hava önce radyatörden geçip sonra kasaya girecek, Üst ve arka egzoz fanları da sağlıklı bir şekilde bu dışarıya atacak. Umarım düzelir. Yoksa soğutucuyu garantiye göndermen gerekebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı