Tanrı insanları neden yarattı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kendisinin varlığını veyahut yokluğunu kanıtlayamıyorum bile. Eğer varsa can sıkıntısından yaratmıştır, can sıkıntısı değilse şeytana uymuş oluyor.

Öyle bir şey yok.
Kader yazılı bir şey değil. İnsan kendi kaderini kendi çizer. Bir şeyleri tanrı bildiği için yapmıyoruz, tanrı yaptığımız şeyleri biliyor; ikisi ayrı şeyler. Her şeyi bilmesinin sebebi de tanrının zamandan ve mekandan soyut bir varlık olmasıdır. Bir şeyleri yapıp yapmamamız, sonuçlarını da değiştirmemiz yine bizim elimizde yani.

Evrendeki toz zerrelerinin milyarda biri kadar bile olmayan bizler, daha var olduğumuz yeri bile tam anlamıyla tahmin edemezken; 3 boyutun ve doğrusal zamanın dışında olan tanrıyı hayal etmek imkansız gibi bir şeydir bence.
''Kader'' kavramından bahsettiğimi hatırlamıyorum hocam. Anlatmak istediğim şuydu; Kutsal kitapta diyor ya, iyi ya da kötülüklere göre belli mekana yerleştirilecekler. Tanrı geleceği biliyorsa hangi insanın hangi mekana yerleştirileceğini de biliyordur?
''Kader'' kavramından bahsettiğimi hatırlamıyorum hocam. Anlatmak istediğim şuydu; Kutsal kitapta diyor ya, iyi ya da kötülüklere göre belli mekana yerleştirilecekler. Tanrı geleceği biliyorsa hangi insanın hangi mekana yerleştirileceğini de biliyordur?

Madem kendisi gerçek, neden tek bir dini korumadı? Bunu yapamaz mıydı? Neden tek bir dini korumak yerine ayrı ayrı 4 kutsal kitap ve din indirdi? Buna gücü mü yetmedi? Veya ilk dini indirirken onların değişeceğini bilmiyor muydu? Direkt son dini indirseydi o zaman?

"Kader" kavramından bahsettiğimi hatırlamıyorum hocam. Anlatmak istediğim şuydu; Kutsal kitapta diyor ya, iyi ya da kötülüklere göre belli mekana yerleştirilecekler. Tanrı geleceği biliyorsa hangi insanın hangi mekana yerleştirileceğini de biliyordur?

Tanrı bunu biliyor zaten ama senin cennet ya da cehenneme gidecek olman yine senin iradene ve seçimlerine göre olacak. Zamandan bağımsız bir varlık senin geçmişinde, bugününde ve geleceğinde yapacağın seçimleri zaten biliyor olacak. Ama sen bu seçimleri tanrı biliyor ve önceden belirledi diye yapmayacaksın, aksine sen bu seçimleri yapacaksın diye tanrı bunu biliyor ve kaderin buna göre yazıldı.

''Kader'' kavramından bahsettiğimi hatırlamıyorum hocam.
Dediğinizi farklı anlamış olabilirim.
İnancıma göre, tanrı senin burada yaptıklarına göre seni "mekanlara" yerleştirecek.

Burada sorun şu, bu evrende olmayan bir varlığı 3 boyutlu algınla sorguya çekiyorsun.
Ayrıca; cennet cehennem kavramı, dinlerin ürünüdür. Tanrının varlığını kabul etmek, ahiretin varlığını kabul etmek demek değil sonuç itibariyle.

"Tanrı neden bunları yaptı/yapıyor?" gibi soruların hiçbir zaman kesin cevapları olmayacak. Tanrının varlığını sorgulamak için farklı yollara başvurmak daha mantıklı bence.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı