Tanrı Sadist mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Dini inancı olan birisi için yaratıcı figürünü basit bir varlığa indirgeyemeyiz, hele ki senin çektiğin acıyı anan-baban umursamazken. 😂

Bana sorarsan ödül ve ceza var ortada, işin sonuna kadar birini seç der gibi; masadan tulumba ve acı biber yemeyi seçmek gibi ama masada tek değilsin işte. 😂

O zaman insanları istediğin gibi değiştirebilme ihtimalin varken onlara acı çektirme isteğinin sebebi nedir?

Oluşturduğun düzende iyi insanlara bir ödül veriyorken kötüleri cezasız bırakmamak sadistlik olsaydı ilkokul hocam akıl hastanesinden çıkmazdı ben iyi bir insan ve Müslümansam(din hiç fark etmez istediğinin yerine koy şahsen ben Müslümanım) sen ise sorgulamaları sonucunda haksız kalmış yanlış karara varmış tanrıyı inkar etmiş bir insansan benimle aynı cennete mi girmen gerekirdi yoksa ceza alman mı?

Dünyada acı çekiyorken bir de öbür dünya dedikleri yerde de acı çekecek olmamız bana saçma geliyor.
peki islamiyetteki. dünyada çektiğin acılarına rağmen iyi bir insan olursan acılarına karşılık ekstra sevap alma olayını biliyormuydun.bu bir denge fifty fifty sana acı adında bir puan vermişler iyilik yaparsan o puanlar sevaba kötülük yaparsan günaha dönüşür bence iyi bir fırsat zaten herkes imtahana eşit şartlarda başlasaydı imtahan olmazdı benim görüşüm bu yöndedir hocam.zaten acılar günahları azaltır dünyada çektiğin acıyı cehennemde çekmezsin

Dediğin doğru olabilir, bilemiyorum da ahiret inancı olmayan birisine bu dediklerin pek mantıklı gelmez. Gelmiyor da.

Ben çok iyi bir Müslüman olduğumu iddia etmiyorum ancak ruh denen bir şeyin varlığına en son bir yere gideceğimize en azından bir bilet ile gitmeyi mantıklı buluyorum. Düşünsene çeşitli anahtarlar ve bir sonuç var anahtarlardan sadece biri uyacak. Ateist olup hiç anahtar olmadan kapı olduğuna inanmadan gitmenin sonunda en iyi ihtimalle bile eli boş dönersin ancak bu anahtarlardan sana uygun olanı seçip gidersen dünyada yaptığın iyilikler en kötü ihtimalle sana kar kalır. Namaz kılarken bir son yoksa bile en kötü ihtimalle düzenli olmayı öğrenirsin. Kaybedecek hiçbir şeyimiz yok sadece bir şansımız var. Sınav olmadığına inanmayıp boş kağıt vermek mi mantığını kullanıp en azından şansını demek mi kararını ver. Ben felsefeci değilim altı üstü 15 yaşında bir çocuğum ama eli boş gitmek bana bile mantıksız geliyor. Karar senin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Açıklamaların gene yetersiz ve İslam dininden örnek veriyorsun sadece. İkna edici değil.
o anahtarları veya sınav kağıdını budistliğe veya hristiyanlığa çevirebilirsin herşey senin kafanda bitiyor doğru olanı bulmak sana kalmış ateistlik brlki yanlış anahtar değil ama doğru bir yanı da yok istersen incili oku istersen kuranı sana kalmış ben sadece benim fikrimce o anahtarlardan o soru cevaplarından en doğrusunun islamiyet olduğuna inanıyordum yüzde 90ın müslüman olduğu bir ülkede daha mantıkloı örnek veremedim kusura bakma

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı