Tanrı var mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
@Eyix hocam doğru bir şekilde anlatmış. Aklındaki soruların geçtiğini düşünüyorum. Sorgulamaktan ve düşünmekten çekinme sakın.

Genel olarak bu konuda yazılan uzun yazıların doğru olduğunu fakat bazı şeylerde hata yaptıklarını düşünüyorum. Arkadaşımızın aklı karışık diye müslüman olmadığını belirtip korkutmayın.

Hepimiz insanız, hiçbir şeyin yoktan var edildiği görmedik. Bu bağlamda arkadaşımız bunu Tanrı ile bağdaştırdığı için fikir almak amaçlı böyle bir konu açmış. Emin olsa zaten konuyu açmaz "Ben buna inanmıyorum, mantıksız. Mantığı yok ki" derdi.

Ailem dinine ve yaratıcısına çok bağlı, kendileri bu konularda çok hassas ve tepkili olsalar da çekinmeden konuştum birkaç gün önce. Dedikleri her şeye körü körüne inanmadım hiçbir zaman fakat çoğu konularda öncülük yapmalarına, doğru ve mantıklı yolu göstermelerine izin verdim.

Şahsen İslam'da genel olarak çok bilgili sayılmam ancak olabildiğince ilgimi çeken konularda ve temel konularda bilgim var.

Son birkaç gündür buna benzer şeyleri düşünüyordum. Yoktan var olma ve ölümden sonra gibi. Ölümü düşünüyorum ve diyorum ki:
"Ulan nasıl yok olacağım? Hani nasıl birdenbire siyahlığa bürüneceğim?"

Elhamdülillah Müslüman'ım. Ancak yine de insan beyninin bana verdiği hâkimiyeti ile mantıklı ihtimaller düşünerek ölünce ve ölümden sonra ne olacağını düşünüyorum. Birkaç ihtimal düşünüyordum fakat bunları burada paylaşmanın anlamı yok.

Sadece dinimdeki yazılı kuralların dışındaki şeyleri düşününce sonsuzluğa doğru gidiyorum.

Sana önerim: Düşün ve sorgula. Fakat kafandaki şeylerin şekillenmesi için başka beyinlerden hangi yola bakacağına dair fikir alma, yoksa düşüncelerin izlediğin içeriklerin düşüncelerine daha yatkın olur yavaş yavaş. İtikat denen şeyin sende çok kuvvetli olmadığını varsayarsak, kesinlikle dikkatli olmanı öneririm.

Çok fazla zaman geçmeden uyu, bu saatlerde düşünmemeni öneririm. Hayırlı günler cümleten.

Bunlar gaybet. Yani bilinmez. İnsan aklı ile bilinmesi çok imkansız olan şeyler. Gaybeti yani bilinmezi sadece Allah bilir. Ben böyle biliyorum.

Var demek için ortada bir sebep yok. Ne olduğu konusunda bile çok farklı görüşler var. Semavi dinlerde tasvir edilene benzer, gönderdiği 3 kitap bozulduktan sonra dördüncüsünde onu korumaya karar veren, kendinin sürekli yüce olduğunun hatırlanmasını isteyen, inanmazsan yakarım diyen, insan gibi düşünen ve insana has kusurları olan bir tanrı benim aklıma yatıyor dersen başka.

Doğuştan Müslüman'ım. Ama hep sorguluyorum.

Allah bizim hangi dine inanıp neler yaptığımızı biliyorsa neden bizi dünyaya götürüyor? Neden ne olacağını bilip cehenneme veya cennete götürmek yerine bizi yaratıyor?
Allah geleceği biliyorsa kendi geleceğini biliyor mu?
Her şeyin ilki var Dünya üzerinde, peki Allah'ın ilk yarattığı bir şey var mıdır? (Gezegen vb.)
Allah yokluktan mı oluştu?
Kur'an değiştirilebilir. Biz değiştirilen şeyleri okuyup onlara inanıyorsak?
Neden değiştirilebilen bir şey üzerinden İslam'ı yaymak yerine neden daha inandırıcı yöntemler ile yaymıyor?
Hz. Adem topraktan yaratıldı. Topraktan nasıl etten oluşan çok zeki bir varlık çıkabiliyor?

Mantıklı bulmaya çalışıyorum ama bulamıyorum. Hep sorguluyorum.

Bu sorularının cevaplarının hepsinin açıklaması YouTube'da Son Liman veya Sözler Köşkü gibi kanallarda cevaplandı. İlk sorduğun soruyu bende düşünüyordum bir ara ama sonra düşündüm ve atıyorum bir anda cehennem de spawn oldum bazıları cennette oldu, ne yaptığımı bile bilmeden cehenneme gitmek saçma olabilirdi. 2. sorun da Allah zaman ve mekandan yoksundur. Her şeyi kendi yaratan birinin geleceğinde ne olabilir ki? Haşa araba mı çarpacak, yaşlanacak mı? 3. sorunu ben de tam bilmiyorum. 4. soru da Allah zaten sonsuz olduğu için bunun bir ilki ya da sonu olamaz. 5. soru da yanlış bilgi vermek istemiyorum, bu konularda doğru konuşmak çok önemli ama Kur'an'ın değiştirilemez olduğu birçok dini kaynakta yazıyor sanırsam. 5. soru, peygamberlerde kendini inandırmak için mucize özellikleri vardır. Mucizeler sayesinde kendini kanıtlayabilirler. Artı olarak Hz Muhammed o zamanlar yazma bilmiyordu Kur'an'ı kendi yazması imkansız. Bu da başka bir kanıt. 6. soru da topraktan yaratılma olayı vücudunun dışının çamur olması olduğunu sanmıyorum. O konu da tam bir bilgim olmadığı için cevap veremeyeceğim.

Var mi yok mu diye bir konu açip inancini sorulayan biri isen senin inancin yok demektir. Tanri Hristiyan dilinde kullanilir. Allah'a ibadet eden bir kul ve inancin olmasi dileğimle...

Doğuştan Müslüman'ım. Ama hep sorguluyorum.

Allah bizim hangi dine inanıp neler yaptığımızı biliyorsa neden bizi dünyaya götürüyor? Neden ne olacağını bilip cehenneme veya cennete götürmek yerine bizi yaratıyor?
Bu soruyu din hocamıza sormuştuk ve söylediği şey "Bir kişi gelip sana sadece filmin sonunu söyleyip ve sana filmi izlememeni söylerse filmi izlemek istemez misin? Ona inanır mısın?" demişti. Mantıken ne yaptığımızı bilmeden direkt cennet ve ya cehenneme gidersek çok da mantıklı olmaz.

Doğuştan müslüman'ım. Ama hep sorguluyorum.

Allah geleceği biliyorsa kendi geleceğini biliyor mu?
Her şeyin ilki var dünya üzerinde, peki Allah'ın ilk yarattığı bir şey var mıdır? (gezegen vb.)
Allah yokluktan mı oluştu?
Kur'an değiştirilebilir. Biz değiştirilen şeyleri okuyup onlara inanıyorsak?
Neden değiştirilebilen bir şey üzerinden İslam'ı yaymak yerine neden daha inandırıcı yöntemler ile yaymıyor?
Hz. Adem topraktan yaratıldı. Topraktan nasıl etten oluşan çok zeki bir varlık çıkabiliyor?

Mantıklı bulmaya çalışıyorum ama bulamıyorum. Hep sorguluyorum.

YouTube'da din ve felsefe üzerine konuşan çok araştıran bir arkadaş var diamond tema sorularının cevabını orada bulabilirsin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı