Tanrı var mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Öncelikle şunu belirtmek isterim insan beyni Allah ile ilgili olan bazı şeyleri anlayacak düzeyde değildir. Biz yaratıldık çünkü bizim de özgür irademiz var mesela istersem bu mesajı yazarım istemezsen bu mesajı yazmam. Allah zamandan ve mekandan bağımsızdır. Yaratılan ilk şeyin su olduğunu düşünüyorum. Kuran ın değiştirilmediğinin kanıtları var ayrıca bir kanıtı da şudur ki eğer değişmiş olsaydı yeni bir kitap indirilirdi. Son soruna gelecek olursak biz bunu anlayamayabiliriz.
Kur'an'ın değiştirilmediğinin nasıl bir kanıtı var acaba?
Bu arada Allah'ı ve diğer dinlerde de aynı şekilde Tanrı'yı sorgulamak ilaha hakaret olması saçma. Bu bildiğin inan inanmazsan kabusu yaşarsın gibi bir mantık.
Bu yüzden sorgularken saçma davranıyorlar zaten. Kitapta ben gerçeğim yazması çoğu için yeterli. Sonra "açın okuyun gerçek çok belli" derler. Müslüman gözüyle İslam'ı sorgularsan tabii ki gerçektir.

Kur'an'ın değiştirilmediğinin nasıl bir kanıtı var acaba?

Bu yüzden sorgularken saçma davranıyorlar zaten. Kitapta ben gerçeğim yazması çoğu için yeterli. Sonra "açın okuyun gerçek çok belli" derler. Müslüman gözüyle İslam'ı sorgularsan tabii ki gerçektir.

Çünkü eski zamanlara ait kuranlar bulunuyor ve günümüzdekilerle birebir aynı. Ayrıca İncil değiştirildiğinde kuran gönderildi. Değiştirilmiş olsaydı başka bir kitap gönderilirdi.

Çünkü eski zamanlara ait kuranlar bulunuyor ve günümüzdekilerle birebir aynı. Ayrıca İncil değiştirildiğinde kuran gönderildi. Değiştirilmiş olsaydı başka bir kitap gönderilirdi.

Yine kendi kendini kanıtlayan inançlar. Bir şey diyemiyorum, kendi inancınız.

Doğuştan Müslüman'ım. Ama hep sorguluyorum.

Allah bizim hangi dine inanıp neler yaptığımızı biliyorsa neden bizi dünyaya götürüyor? Neden ne olacağını bilip cehenneme veya cennete götürmek yerine bizi yaratıyor?
Allah geleceği biliyorsa kendi geleceğini biliyor mu?
Her şeyin ilki var Dünya üzerinde, peki Allah'ın ilk yarattığı bir şey var mıdır? (Gezegen vb.)
Allah yokluktan mı oluştu?
Kur'an değiştirilebilir. Biz değiştirilen şeyleri okuyup onlara inanıyorsak?
Neden değiştirilebilen bir şey üzerinden İslamı yaymak yerine neden daha inandırıcı yöntemler ile yaymıyor?
Hz. Adem topraktan yaratıldı. Topraktan nasıl etten oluşan çok zeki bir varlık çıkabiliyor?

Mantıklı bulmaya çalışıyorum ama bulamıyorum. Hep sorguluyorum.
Ben de düşünürüm. Her düşündüğümde anlam bulamıyorum.

Her duyduğuna inanmamanı tavsiye ederim.

Doğuştan müslüman'ım. Ama hep sorguluyorum.

Allah bizim hangi dine inanıp neler yaptığımızı biliyorsa neden bizi dünyaya götürüyor? Neden ne olacağını bilip cehenneme veya cennete götürmek yerine bizi yaratıyor?
Allah geleceği biliyorsa kendi geleceğini biliyor mu?
Her şeyin ilki var dünya üzerinde, peki Allah'ın ilk yarattığı bir şey var mıdır? (gezegen vb.)
Allah yokluktan mı oluştu?
Kur'an değiştirilebilir. Biz değiştirilen şeyleri okuyup onlara inanıyorsak?
Neden değiştirilebilen bir şey üzerinden İslam'ı yaymak yerine neden daha inandırıcı yöntemler ile yaymıyor?
Hz. Adem topraktan yaratıldı. Topraktan nasıl etten oluşan çok zeki bir varlık çıkabiliyor?

Mantıklı bulmaya çalışıyorum ama bulamıyorum. Hep sorguluyorum.

Bazı sorularda bizim aklımız o soruyu cevaplamaya yetmiyor. Allah katında bizim bildiğimiz zaman kavramı yok. 4 kitapta sanki bir bütünleme gibi hepsinin de akıcılığı farklı. Bende en yakın zamanda tevrat ve zeburu okumayı planlıyorum.

Ben bunu şöyle açıklıyorum. Eğer tanrı varsa bizden bazı şeyleri yapmamızı istiyor; bazılarını istemiyor. Zaten istediği şeyler çok ağır değil. Eğer varsa öbür dünya, orada içiniz rahat olur. Yoksa da hayatınızdan biraz zaman kaybedersiniz.

Bir de din siyasi toplulukları bir sürü halinde ilerletmek için vardır. Belki de ortaya insanları bastırmak için atılan bir şeydir.

Her şeyin seçimi insanlarda. Günde 5 vakit namaz var rekatlarına göre zamanınızı kaybedersiniz bu da atıyorum 1.30 saat sürdü toplamda. Ne zararı oldu?

Ben bunu şöyle açıklıyorum. Eğer tanrı varsa bizden bazı şeyleri yapmamızı istiyor; bazılarını istemiyor. Zaten istediği şeyler çok ağır değil. Eğer varsa öbür dünya, orada içiniz rahat olur. Yoksa da hayatınızdan biraz zaman kaybedersiniz.

Bir de Din siyasi toplulukları bir sürü halinde ilerletmek için vardır. Belki de ortaya insanları bastırmak için atılan bir şeydir.

Her şeyin seçimi insanlarda. Günde 5 vakit namaz var rekatlarına göre zamanınızı kaybedersiniz bu da atıyorum 1.30 saat sürdü toplamda. Ne zararı oldu?
Tanrı yoksa sadece birkaç milyon insanı boşuna öldürmüş oluruz çok değil sanırım?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı