Tanrı var mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben tanrı var mı yok mu bilmiyoruz fikrindeyim. Eğer gerçekten bir tanrı olsaydı şu an dünyamız daha iyi bir yer olurdu diye de düşünüyorum. Ve Kuran'da yazan tonla çelişki beni İslam ile aramı açtı. Yarı Müslüman bir aile ve sülale de doğmama rağmen küçüklükten beri İslam hep saçma gelmiştir bana. Mesela havaya el açıp dua etmek. Ya da Allah korusun sözü. Çünkü eğer bu dünya tamamen Kader'e bağlıysa Allah koruyamaz. Ve Kuran'da yazan evren kusursuzdur Ayeti'de bana çelişkili geliyor. Ufacık bir virüs yüzünden 5 milyon+ insan ölüyor. 1999 İstanbul depreminde 18 bin insan ölüyor. Ülkemizde 22 milyon çocuk içinden 600 bini engelli çocuk. Yani kısacası dinler olmasa dünyada refah, özgürlük, eşitlik, barış artar gibi düşünüyorum. Fikirlerinizi bekliyorum.

Var kardeşim var mı başka sorun

Niye açıklayıcı olmasın? Cennet ve cehennemden bahsedince açıklayıcı olmuyor mu? Halbuki onlarda öbür taraf.

Cennet 6 ahiret gününde yaratıldı. Deseydi olurdu. Ama dünya da 1 gün dünyanın kendi etrafında dönmesiyle oluşuyor. Dünyayı ahiret günü ile anlatamaz. Yoksa Allah 1 günün ne kadar sürdüğünü bilmiyor mu? :D :D :D

"Kesin olarak bilesiniz ki bu kitabı kuşkusuz biz indirdik ve onu mutlaka koruyan da yine biziz."
Bu ayet doğrultusunda Kuran'ın bütün dillere aynı anlamda çevrilebilmesi ve anlam karışıklığına yol açacak bir halinin bulunmaması gerekmiyor mu?
Yanlış çevirirsen yanlış olur. 2 farklı türkçe versiyonuna baktım ikisinde de cümleler farklıydı. Yeni bulduğum kitapta ise arapça kelimelerin tam karşılığı yazmaktaydı. Sonuç dinleri kullanan çok. Çeviri kullanıp geçiyorlar.
Benim bu dini anlamak için arapça öğrenmem gerekiyorsa bu din evrensel değildir zaten.
Yanlış çevirirsen yanlış olur. 2 farklı türkçe versiyonuna baktım ikisinde de cümleler farklıydı. Yeni bulduğum kitapta ise arapça kelimelerin tam karşılığı yazmaktaydı. Sonuç dinleri kullanan çok. Çeviri kullanıp geçiyorlar.

Sadakatsiz ve iffetsiz davranan eşine kocasının nasıl davranacağını öğretiyor. Bu uygunsuz tavrın başlangıcında koca öğüt vermeli. Kadın başkasıyla flörte devam ederse kocası yatakları ayırmalı. Bu da yarar sağlamaz ve kadın işi zinaya kadar götürürse o zaman kocası onu evden çıkarmalı.
Darabe fiili dövmek anlamında geçmiş. Farklı anlamları olduğu için asıl denmek istenen çıkarın kelimesidir.
"Şüphesiz biz onu apaçık indirdik" şeklinde bir ayet varken "farklı anlamları var" demek şirk olmuyor mu? Bence oluyor.
Ayrıca, bana göre kimse kimseye hiçbir şekilde şiddet uygulamamalı. Bu ahlak anlayışıma ters.
Doğru olduğunu düşündüğüm meal Elmalılı'nın meali ve orada dövün diyor.

Tesfir ayetler anlamak için vardır.
Demek tanrı kelamını anlamak için bir insanın yorumlamasına ihtiyacım var, anladım.

Cennet 6 ahiret gününde yaratıldı. Deseydi olurdu. Ama dünya da 1 gün dünyanın kendi etrafında dönmesiyle oluşuyor. Dünyayı ahiret günü ile anlatamaz. Yoksa Allah 1 günün ne kadar sürdüğünü bilmiyor mu? :D :D :D

Hani Tanrı zamandan münezzeh ya. Dolayısıyla yaratması dünya gününe bağlı değil, ahiret gününden söylüyor hani.

Bu da benim önceden söylediğimi kanıtlıyor, Kuran'ı koruyacağız kısmı başarısız olmuş demektir bu.

İmtihan dünyası dedim önceki mesajda. Her şey imtihandır. Sakat doğmak da, engelli olmak da.
Evet öbür dünya için saklıyor. Bu dünyada kötüyle iyi ayırt ediliyor çünkü. O çocuğun bir suçu yok zaten. O çocuk cennete gidecek.
Hadi engelli doğmak imtihan, vahşice başının kesilmesi de mi imtihan? Böyle hiçbir şey yapmayarak bunların imtihan olduğu ile kendinizi kandırın. O engelli çocukların yerinde olsanız aynı şekilde şükrederek bunun imtihan olduğunu düşünmeye devam eder miydiniz acaba?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı