Tanrı var mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hayır Celal şengör cahilin tekidir. Boş zamanınız olduğunda izlemenizi öneririm.*

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videodaki arkadaş, sarıksız bir imam. Ve amacı celal şengörün söylediklerini yalanlamak. Celal şengör; bence dinler böyle böyle bir sebepten dolayı insanlar tarafından uydurulmuştur diyor.
Bu arkadaş da, celal şengör kendince masallar anlatıyor diyerek dalga geçiyor.
Devamını izlemeye gerek bile duymuyorum. O zamanı kurtlar vadisi izleyerek geçirsem daha çok işe yarar.

Bir agnostik olarak soruyorum. sana ne, bize ne?
Tanrı var diyelim hayatında neyin değişmesini bekliyorsun?
Ölümden korktuğun için soruyorsan eğer; bir tanrının varlığı ölümden sonra yaşamın varolduğu anlamına gelmez.

Ölümden korktuğumuz için gibi bir nedenden dolayı merak etmemiz çok dolaylı bir seçenek benim için en önemlisi gerçeği öğrenmektir yani. Ölümden korktuğum için bunu arastırmak çok saçma bir neden olur.

Tanrı varsa da hiçbir etkisi olmadığı için umrumda değil. Tanrı var veya yok, e ne olmuş yani?

Bu düşünceye yıllarını vererek sorgulayan düşünürler ne kazandı? Sadece vicdan diye bir şeyin varlığını ispatlayabildiler. İnsanlığın vicdanı var mı? Var.

Gerisi tamamen boş ve zırva, bana göre.

Ek: Ayrıca yukarıda Celal Şengör'ün cahil olduğunu söyleyen arkadaşı ciddiye alıp cevap vermenize gerek yok. Kendince marjinal olmaya çalışıyor işte.

Ben de sizin söylediğiniz her şeye, hahaha masal anlatıyor, hahaha diye cevap versem. Sizce bu bir eleştiri olur mu? Yoksa sadece safsata mı yapmış olurum.

Bu videodaki arkadaş, sarıksız bir imam. Ve amacı celal şengörün söylediklerini yalanlamak. Celal şengör; bence dinler böyle böyle bir sebepten dolayı insanlar tarafından uydurulmuştur diyor.
Bu arkadaş da, celal şengör kendince masallar anlatıyor diyerek dalga geçiyor.
Devamını izlemeye gerek bile duymuyorum. O zamanı kurtlar vadisi izleyerek geçirsem daha çok işe yarar.

Videoyu anlayamamışsın gibi geliyor :D. Başlangıçta bahsettiği gibi.

Bir şeyin oluşması için bir yerden başlaması gerekmiyor, belki de gerekiyor. Sen evrene kıyasla çok küçüksün. Evrenle kıyaslandığında var olup olmaması hiçbir şeyi değiştirmeyecek olan bir gezegende yaşıyorsun. Tümevarım yaparak; "benim bildiğim her şey bir şeyden başlıyor, o zaman bilip bilmediğim her şey böyledir" diyerek tümevarım yapmış olursun. Bilemeyiz ki, belki de başlaması gerekmiyordur.
İnsan beyni sınırlıdır. Olmayan bir şeyi düşünemezsiniz mesela. Örneğin yeni bir harf düşünmeye çalışın. Farklı sesler çıkartabilirsiniz, ama bunlar genelde aynı harflerin farklı okunuşu olur.
Belki de evrimin bir sonraki adımı insan beyninin kendi sınırlarını aşması olabilir. Ama muhtemelen bunu görecek kadar yaşayamayız.

Ayrıca senin dediğinin doğru olma ihtimali, var olup olmaması hiçbir şeyi değiştiremeyecek kadar küçük. Ama diyelim ki doğru; bu deizmi kanıtlar. İslam ve diğer semavi dinleri kesinlikle kanıtlayamaz.

Dinler konusunda pek bir şey diyemem ama dediğimiz gibi şu an hiçbirimiz bir sonuç yürütemiyoruz sadece en fazla yapabileceğimiz şey olan tahmin yürütmek üzerinden gidiyoruz. Olup olmamasının etkisi olayına gelirsek bu çok değişken olabilir ya sadece ölürüz biteriz ya da o gücün diğer plandığı yollardan geçeriz sonuç olarak olmayanı var eden oluyor bu düşünceden gidince ve bu yüzden nasıl bir etkisi olacağını tespit edemeyiz.

Celal Şengör'ün cahil olduğunu söyleyen birisine hahaha dışında bir cevap vermeye gerek yok.
Celal şengör'ün inançlarla ilgili yaptığı konuşmaların hepsi saçmalık ve cahillik dolu. Diğer konuşmalarında mantık var.

Celal Şengör çok egolu ve sinir bozucu birisi olduğunu düşünüyorum açıkçası. Zeki bir bilim adamı ama boş konuştuğu anlar çok fazla.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı