Tanrı var mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ama dine bu şekilde bakarsak tamamen bir çıkar ilişkisi kurmuş olmuyor muyuz ? Yani demek istediğim dine hiçbir şeye inanmamaktan iyidir çıkarıyla bakarsak, o dine gerçekten inanmış olur muyuz ?
Hayır olmayız ama böyle inanan da zaten yoktur herhalde. Çünkü o, kendini kandırmak anlamına gelir ve aslında inanmış olduğu söylenemez.

Tanrıyı evrenin kaynağı olarak tanımlarsak var olmak zorunda. Ama bu Allah gibi insan üzerinde aktif bir şekilde kontrol sahibi olan bir varlık mı yoksa tüm nesnelerin özünde olan bir güç mü bilinemez. Allah'ın varlığından emin olunamaz ama bir tanrının var olmak zorunda olduğu söylenebilir bence.

Hocam hristiyanlar tanrı çok kullanıyor ondan söz etmiştim. :)
Dostum sizin bahsettiğiniz sinema veya televizyon filmlerindeki veya basılı eserlerdeki Türkçe çeviride bizim çevirmenlerimizin yaptığı uygulamadan kaynaklanıyor. Mesela "Hey George, Tanrıya şükürler olsun şu an iyisin." çevirisinde "Allah'a" kullanılabilir ama bizi biraz gülümsetir ve o zaman mesela aklımıza "George" değil belki "Mahmut" veya "Selami" gelmesi mümkündür:)

Dostum sizin bahsettiğiniz sinema veya televizyon filmlerindeki veya basılı eserlerdeki Türkçe çeviride bizim çevirmenlerimizin yaptığı uygulamadan kaynaklanıyor. Mesela "Hey George, Tanrıya şükürler olsun şu an iyisin." çevirisinde "Allah'a" kullanılabilir ama bizi biraz gülümsetir ve o zaman mesela aklımıza "George" değil belki "Mahmut" veya "Selami" gelmesi mümkündür:)
Hocam o zaman biz de Tanrı dememiz sakıncası olmuyor dimi.

Peki bahsettiğiniz uygun koşullar nasıl oluştular? Nasıl uygun olup bazı şeyleri oluşturmayı başarabiliyorlar? Yazdığınız oluşlar basit şeyler değil. Bunların arkasında bir yaratıcı olmak zorundadır. Bunu kabul etmiyorsanız tesadüfe inanıyorsunuzdur. Tesadüf inançsız insanların inanmamak için uydurduğu bir fiildir, gerçek değildir. Gerçek diyorsanız bana sadece 1 tane tesadüfen oluşan bir şey söyleyin, gösterin.

Milyar seneler önce durduk yere bir patlama oluyor ve gezegenler oluşuyor. Fakat ne hikmetse tesadüfen 1 gezegen (dünya) canlılara uygun oluyor ve bütün canlılar o gezegende yaşıyorlar ve bu canlılar arasından insan olan canlılar tesadüfen müthiş bir zekaya sahip olup seneler boyunca yaşam sürdürüyorlar. Söyleyiniz bana, bu yazdıklarım bir saçmalık değil de nedir?

Üzülmek ve üzgün olmak duygularının zuhur etmesi ve imtihan gereği hastalık, engelli olma, sakatlık gibi rahatsızlıklar vardır. Her şey mükemmel olsaydı zaten dünya yaratılmazdı, sorgulamak olmazdı, Cennet var olmazdı.

Tabii ki de bu koşulları Allah yarattı, hayat bir imtihan, Allah'ın varlığı şüphesiz ve kesindir. Allah inancı olmasaydı bizi hayata bağlayan bir şey de olmazdı, yoksa ölüm ve yok olma düşüncesi insanları çıldırtırdı, bizi ayakta tutan Allah inancı ve bu dünyadaki yaşamdan sonraki sonsuz huzurlu başka bir aleme kavuşma ümididir.

Tabii ki de bu koşulları Allah yarattı, hayat bir imtihan, Allah'ın varlığı şüphesiz ve kesindir. Allah inancı olmasaydı bizi hayata bağlayan bir şey de olmazdı, yoksa ölüm ve yok olma düşüncesi insanları çıldırtırdı, bizi ayakta tutan Allah inancı ve bu dünyadaki yaşamdan sonraki sonsuz huzurlu başka bir aleme kavuşma ümididir.
Bu bir savunma mı, yoksa itiraf mı? :)

Tanrı var mı konusunda kesin bir hüküm sürülemez. Eğer Tanrı varsa Tanrının yaratanı kimdir ? Tüm evrenin kökü nasıl başlamıştır ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı