Tanrının amacı ve sınav çelişkisi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Tanrının zamana sahip olmayan bir varlık olduğunu bildiğin halde "önceden biliyorsa yazmıştır." Demekte ısrar ediyorsun. Zamana bağlı bir şekilde yaşıyorsun ancak zamana bağlı olmayan bir varlığın geleceği bilmesini eleştiriyorsun.

Tanrinin zamana sahip olmayan bir varlik oldugu standart tanimda yok. Tanri insan ustu varliktir. Zamandan ote olmasi, sadece 1 tane olmasi vs dinlerin kendi iddialari. Islam tanrisi degil, evreni yaratabilecek gucteki anonim tanriyi tartisiyorum ben.

"Kitleleri kontrol etmek" diyorsunuz da dinlerde kötü veya saçma bir kural söyleyin bana? Alkol içmek yasak, 2 amcam da içki yüzünden öldü. Birisi Siroz yüzünden diğeri sarhoşken kaza yapıp öldü. Bunun kitleleri kontrol etmeyle veya kötü bir amaçla alakası yok. Eşini aldatmak yasak, kötü bir kural mı? Hayır. Kitleleri kontrol etmek için koyulmuş ve yararsız bir kural söyleyin bana lütfen.
Olayı niye ille de kötü yöne çekiyorsun anlamıyorum. Ben "insanları birleştiriyor" demişim yazımda sen de yok amcam öldü, yok eşini aldatıyor...

Ayrıca dinlerin saçma olduğu gayet de kanıtlanıyor, görmesini bilmek gerekir.

Zaman ve mekandan soyut olan üstün bir varlığı kör 5 duyu organına sahip aciz bir varlık anlayamaz. Boşa kafa yorma bu sorular için. İnancına göre gerekeni yap yeter. Ve en önemlisi de inancından bağımsız olarak İNSAN ol, vicdan ve merhamet sahibi ol, yeter.

Sadece gözlemci olduğunu varsayamaz mıyız? Bütün zamana hakimse, daha doğrusu zamansızsa, önceden bilmek kavramı anlamını yitirmez mi?

Evet yitirir. Fakat ayni zamanda "her seyi olmadan bilmek" iddiasi da anlamini yitirir. Olmadan once ve sonra diye bir sey kalmaz, gecmis - gunumuz - gelecek lineer bir sey degil, tek bir noktaya donusur. Tum zaman birse, gozlem yapacak bir sey de kalmamis olur.

Burada su ayrim onemli, her seyi bildigi icin mi benim haretlerimi biliyor, yoksa zamandan bagimsiz oldugu icin bana gore "gelecekte" olan sey onun icin tek boyutta oldugu icin mi biliyor. Eger ikincisi gecerliyse, o halde her seyi bilmiyor, yalnizca zaman duzleminde avantajli. Ilki gecerliyse, o halde yine ozgur iradeye tecavuz etmis oluyor.

Biraz karisik acikladim gibi hissediyorum, tam ifade edemediysem acabilirim : )

@bitwise Tanrının zamana sahip olması zaten saçma olur. Zaman varlığı kısıtlar. Yaratıcı dediğimiz varlığın kısıtlayıcı bir dilimde olması mantıksız. Tanrı zamana tabi olsaydı yaratıcı olmasının ne anlamı kalırdı?

Ayrıca dinlerin saçma olduğu gayet de kanıtlanıyor, görmesini bilmek gerekir.
Tamam, kanıtlanıyor diyorsunuz, kanıtları sunar mısınız?

@ArdaMert
Copy paste mesajlarla konuyu kirletme. Kendi fikrin varsa yaz.

Birçok yazı okudum ve düşünceme en uygunu bu geldi ve bunu atmak istedim.

Ayrıca kendi yazacağım şeyde aynı buydu sadece ayetlerle desteklememiştim.

Copy paste yapmam doğruluğunu değiştirir mi?

@bitwise Tanrının zamana sahip olması zaten saçma olur. Zaman varlığı kısıtlar. Yaratıcı dediğimiz varlığın kısıtlayıcı bir dilimde olması mantıksız. Tanrı zamana tabi olsaydı yaratıcı olmasının ne anlamı kalırdı?

Tamam, kanıtlanıyor diyorsunuz, kanıtları sunar mısınız?

Cogu dinde tasvir edilen tanri zamandan bagimsiz degildir. Hatta kimi mitolojilerde olumsuz bile degildir. Tanri ozunde insan ustu varliktir. O yuzden "tanri" denilince herkes zamandan bagimsiz, STR - AGI -INT maxlamis tanriyi anlamak zorunda degil.

Bir tanrinin zamandan bagimsiz sekilde evreni neden yaratamayacagini dusunuyorsun? Belki yarattigi kadar zamana bagimlidir? Tanrinin omru = kainatin omru. Ben sorun gormuyorum bu limitli durumda.

Cogu dinde tasvir edilen tanri zamandan bagimsiz degildir. Hatta kimi mitolojilerde olumsuz bile degildir. Tanri ozunde insan ustu varliktir. O yuzden "tanri" denilince herkes zamandan bagimsiz, STR - AGI -INT maxlamis tanriyi anlamak zorunda degil.

Bir tanrinin zamandan bagimsiz sekilde evreni neden yaratamayacagini dusunuyorsun? Belki yarattigi kadar zamana bagimlidir? Tanrinin omru = kainatin omru. Ben sorun gormuyorum bu limitli durumda.
Bilemeyiz, senin düşüncen de doğru olabilir. Bilemeyeceğimizi zaten yazmıştım, fikir yürütüyoruz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı