Tanrının bilgi çelişkisi

@Blackflioww Yarattıktan sonra olacakları bilmesi cümlesi sorunlu. Çünkü orada bir "sonra" kelimesi kullanıyorsun. Yazdıkların evet kulağa saçma geliyor ancak insan merkezli olarak düşününce saçma geliyor. Tanrı adına düşünebilmek için ilk önce zaman kavramına dahil olmamanın nasıl bir şey olduğunu idrak edebilmek gerek çünkü yazdığın o düşünce süreci, hani bunu şunu yaratıyorum, ne olacağını biliyorum ama yine de yaratıyorum şeklindeki süreç Tanrı adına gerçekleşmiyor. Çünkü bu süreç zaman alacağı için ve Tanrı da kendi yarattığı zaman boyutuna dahil olmadığı için onun adına bahsettiğin mantığı yürütmek de imkansız hale geliyor.

@Blackflioww Yarattıktan sonra olacakları bilmesi cümlesi sorunlu. Çünkü orada bir "sonra" kelimesi kullanıyorsun. Yazdıkların evet kulağa saçma geliyor ancak insan merkezli olarak düşününce saçma geliyor. Tanrı adına düşünebilmek için ilk önce zaman kavramına dahil olmamanın nasıl bir şey olduğunu idrak edebilmek gerek çünkü yazdığın o düşünce süreci, hani bunu şunu yaratıyorum, ne olacağını biliyorum ama yine de yaratıyorum şeklindeki süreç Tanrı adına gerçekleşmiyor. Çünkü bu süreç zaman alacağı için ve Tanrı da kendi yarattığı zaman boyutuna dahil olmadığı için onun adına bahsettiğin mantığı yürütmek de imkansız hale geliyor.
Zaten yazmıştım, bizim insan aklıyla bile saçma bulduğumuz bu senaryo, bir Tanrı için gerçek olamaz. Söylediğin kavramlardan haberdarım evet. Ama bunların hepsi Tanrı'nın yaratmasının saçma olmasına çıkıyor.
Çoğu din, Tanrı'nın evreni yaratma sebebini "Sanatçı, sanatını göstermeli" gibi saçma sapan tabirlerle anlatır. Benim sesim bunaydı. Özellikle dini öğretilerin Tanrı'ya insan muamelesi yaparak anlatılması çok canımı sıkıyor. Kimsenin, nasıl bir varlık hakkında konuştuğu hakkında en ufak bilgisi yok.

Allah biliyor peki sen biliyor musun? Ahirette seni imtihana sokmadan cehenneme atsa sen demeyecek misin; neden? O yuzden imtihan var şahitler var kayıtlar var sen neden dediginde sana bu yuzden denilip yaptıkların gosterildiginde hiçbir itirazin olmayacak.

Bunu çelişkide olan ve gerçeği arayan biri olarak soruyorum herhangi bir karşı çıkma girişimi olarak algılama. Arkadaşın da belirttiği gibi, Tanrının bize kendi elleriyle koyduğu sınırlı akılla imtihan edip sınırsız bir ceza verdiği belirtiliyor. Ortadaki ceza sınırsız ise bizden hatamızı düzeltme hakkımız alınmış oluyor ve bu Tanrı kadar aklı olmayan aciz bir kul için ne kadar mantıklı bir ceza? Cezalar caydırmak için değil midir?
Ayrıca bir kaç sorum daha var; (Tabii bunları cevaplayın diye değil benim gibi arayışta olan arkadaşların da sorması sorgulaması için soruyorum.)
1-Lut kavmi vs. bu tarz olaylarda cezalandırmalar bu dünyada olurken neden şu an kötüler dünyada cezalandırılmıyor?
2-Din kuşkusuz büyüdüğümüz çevreye göre şekillenir. Belli bir yaşı geçtikten sonra sorgulamaya başlarız. Peki teknoloji bu kadar gelişmemişken ateist bir ortamda büyüyüp hic dinle karşılaşmamış birisi nasıl sorgulanacak?
3- Musa peygamber bir doğa olayı gerçekleştirirken bunu gören kisiler için imtihan diye bir şey kalmıyor peki bu insanlar nasıl sorgulanacak?
Çünkü ortadoğu masalları.

1603405362136.png

Eğer herkesin koşulsuz inanması için tüm sebepler apaçık olsaydı herkes inanmaz mıydı zaten? Bu bir imtihan. İsteyen kendi doğrusunu yaşar isteyen kendi bildiğini. Öteki tarafa gidip de dönen olmadı henüz :) Dini konuların tartışması eğer varsa ki olduğuna inanıyorum. Yoktan var olduktan sonra yok olmak saçma geliyor çünkü. Ancak o zaman son bulur dini tartışmalar.

Bir sınavda olduğunuzu düşünün. Sorular çok zor ve yapamayacağınızı düşünüyorsunuz. Kitaba bakmak serbest ama siz kitaba bakabileceksem neden sınav oluyorum diyip hiç çabalamıyorsunuz :)

* Eğer herkese koşulsuz şu anda bir mucize gösterilseydi , bazıları gene inanmayacaktı.Eminim.
* Öteki tarafa gidip , gelip , geri giden oldu.
* Eğer bir sınavda olsaydık ve dediklerin olsaydı , yine bakar yapardım.
* Madem hiç bir şey yoktan var olmadı onları tanrı yarattı ; peki ya Tanrı? çünkü eğer öyle bir şey varsa , bu durumda Tanrı'dan yok'tan var olamaz.

"Bu adaletsizliğin verdiği hiddetle, ancak bir mahpusun ümitsizliğinden ortaya çıkabilecek bir çözüm buldu. Kılıcı yok edemiyor, kendisi de içinden çıkamıyorsa; o zaman sonsuz yok oluşu kucaklayacaktı.

Aatrox (1) şimdi bu acımasız amacını gerçekleştirmek için gittiği her yere savaş ve ölüm götürüyor. Körü körüne bağlandığı umut, tüm evreni son bir kıyamet savaşına sürükleyebilmek. Bu savaşta her şey, ama her şey yok olursa belki kılıcın ve kendisinin de ortadan kalkacağını umuyor.

League Of Legends'daki bir şampiyon olan Aatrox'un yaşam öyküsünün bir kısımı.Kendi her şeyi yapabilecek kadar güçlü ancak ölümsüzlüğünden tiksinerek ölmek istiyor.bu yüzden yaptığı şey kendini değil her şeyi yok etmeye çalışmak.

Peki ya ibadet?

Şahsen Tanrı'nın bizim yaptığımız ibadete ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum.

Zerdüşt'lük dinin en dikkat çekici yanlarından birisi bu.Ahura Mazda'ya (Tanrı) yardım ediyorsun. Ehrimen ile bir savaş içinde ve sen iyilik ile Ahura Mazda'yı ; kötülük ile Ehrimen'e yardımı oluyorsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı