Transhümanizm hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kamtasya

Hectopat
Yer
Zonguldak
Daha fazla  
Transhümanizm; insanın fiziksel ve bilişsel yeteneklerinin artırılması, yaşlanma ve hastalanma gibi arzu edilmeyen veya gereksiz görülen yönlerinin ortadan kaldırılması amacıyla teknoloji ve bilimden faydalanılması gerektiğini öne süren uluslararası bir felsefi bir görüştür.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben böylesi görüşlerin çoğunun az da olsa gerçekleştiğini düşünüyorum. Mesela yapay zeka insanları geçecek diyorlardı örnek olarak 1997 de ilk satranç yapay zekası dünya şampiyonunu yenmişti ve o zamandan beri yapay zeka çoğu alanda bize hükmediyor. Aynı şey dediğiniz alanda da var bence mesela engelliler için implantlar, özel ameliyatlar veya neuralink beyin bilgisayar arayüzü vs.

Vallahi iyi bir şeyde bizde kast sistemi oldugundan amcan dayın varsa ya da torpille ondan faydalanırsın yoksa milyonlar gibi köleliğe devam. Fikir tartışmaları bana saçma geliyor. Nefes almak bile parayla olurken bizim ağzımız açlıktan kokuo.

Son düzenleyen: Moderatör:
Transhümanizmin felsefi tartışması tabii "insan nedir?" felsefei sorunsalını da ilgilendiriyor. İnsana entegre edilebicek teknolojiler engelli insalara yeni olarak açabilir. Ama "normal insan (her ne ise) için üzerinde düşünülmesi gereken bir konu.
Prensip olarak ben yasaklamalara karşıyım. Yani gönüllü olarak talep ediyorsa insan kendi "sistemleri" üzerinde istediği değişikliği yapabilmeli. Ancak bu transhuman ile "klasik insan" arasında yeni ayrımcılıklar da doğurabilir. Siyasi sonuçları olabilir. Kar güdüsü ile kapitalist sistemde bu sonuçları yeterince değerlendiremeyebiliriz. Bir takım düzenlemeler gerekebilir.

Transhümanizmin felsefi tartışması tabii "insan nedir?" felsefei sorunsalını da ilgilendiriyor. İnsana entegre edilebicek teknolojiler engelli insalara yeni olarak açabilir. Ama "normal insan (her ne ise) için üzerinde düşünülmesi gereken bir konu.
Prensip olarak ben yasaklamalara karşıyım. Yani gönüllü olarak talep ediyorsa insan kendi "sistemleri" üzerinde istediği değişikliği yapabilmeli. Ancak bu transhuman ile "klasik insan" arasında yeni ayrımcılıklar da doğurabilir. Siyasi sonuçları olabilir. Kar güdüsü ile kapitalist sistemde bu sonuçları yeterince değerlendiremeyebiliriz. Bir takım düzenlemeler gerekebilir.

Iyide ayrimcilik yapilmayan, sinif ayrimi yapilmayan ulke yokki. En azi amerika avrupada. En iki yuzlusü de bizim gibi dogu ulkelerinde.
Benim gordugum, 1000 yil once ne olduysa, bundan 1000 yil sonra ne olacaksada, sinif ayrimi yok olmicak. 21 yuzyilda tanri para. Orda durdugu surece irade ortadan kalkmaya devam edicek. Buda sinif ayrimini devam ettiricek.
Insanlik hatta medeniyet digerlerinin yok ederek gelisti. Esasinda sadece ismi insan. Gercekte hayvan , bocekten farkimiz yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı