Tüketici Hakları Hakkında Bazı Kritik Bilgiler

@hukuktimsali Hocam benim konuma da bakar mısınız? Uzun uzun yazmak istemedim. THH'ne başvurdum. Sizce sonuç ne olur? Sonuç açıklanana dek ürünü kullanmaya devam edeyim mi? Online eğitim için kullanıyorum başka cihazım da yok.
Ürünün için bedel iadesi çıkıp çıkmayacağını teknik bilgisi yetkin kişi karar verebilir. Hukuki olarak sen talepte bulunursun karar için bir şey diyemeyiz. Ben bir an ürünü bu yıl Mart ayında aldın sandım ve cayma hakkını kullanmak istediğini sandım. Böyle bir durum olsaydı ürünü kullanma paketle derdim ama ürünü alalı 1 sene olmuş, bedel iadesi için belirli şartlar var ürünün durmadan arıza çıkarması gibi.

THH konuyu anlayamazsa bilirkişi atıyor , bilirkişi cihazı isteyebilir seni arayıp cihazını isteyebilirler bu nedenle önemli verilerini almayı unutma cihazın THH de kalabilir. Üründe farklı sorunlar çıkmaması için kullanmayıp beklemeni tavsiye ederim. Kullanıp kullanmama konusunda ise sana kesin bilgiyi THH verecek. THH kararı sonucunda bedel iadesi verilmezse ücretsiz onarım veya indirim kararı da çıkabilir.

Özetle hukuki olarak senin konunla ilgili kesin bir şey söylemek yanlış olur, ürünün arızalı mı değil mi buna THH ve bilirkişi uzmanı karar verecek. Ama bilirkişi atanırsa ve dediklerinde eminsen (teknik detaylar), tüketici lehine (adil şekilde inceleme ile) adaletli bir karar çıkacaktır.

Ürünün için bedel iadesi çıkıp çıkmayacağını teknik bilgisi yetkin kişi karar verebilir. Hukuki olarak sen talepte bulunursun karar için bir şey diyemeyiz. Ben bir an ürünü bu yıl Mart ayında aldın sandım ve cayma hakkını kullanmak istediğini sandım. Böyle bir durum olsaydı ürünü kullanma paketle derdim ama ürünü alalı 1 sene olmuş, bedel iadesi için belirli şartlar var ürünün durmadan arıza çıkarması gibi.

THH konuyu anlayamazsa bilirkişi atıyor , bilirkişi cihazı isteyebilir seni arayıp cihazını isteyebilirler bu nedenle önemli verilerini almayı unutma cihazın THH de kalabilir. Üründe farklı sorunlar çıkmaması için kullanmayıp beklemeni tavsiye ederim. Kullanıp kullanmama konusunda ise sana kesin bilgiyi THH verecek. THH kararı sonucunda bedel iadesi verilmezse ücretsiz onarım veya indirim kararı da çıkabilir.

Özetle hukuki olarak senin konunla ilgili kesin bir şey söylemek yanlış olur, ürünün arızalı mı değil mi buna THH ve bilirkişi uzmanı karar verecek. Ama bilirkişi atanırsa ve dediklerinde eminsen (teknik detaylar), tüketici lehine (adil şekilde inceleme ile) adaletli bir karar çıkacaktır.
Sağolun hocam. Dediğim arızalardan eminim ama pek şanslı bir insan değilim biraz korkutuyor beni bu durum :(

Merhaba buradan soruların olursa sorarsan yardımcı olurum, senin konuna gelirsek,

Kesinlikle bekleme hemen bu akşam tüketici hakem heyetine başvur, başvurunda olayı bu şekilde ancak daha anlaşılır ve düzenli olarak anlat yukarıdaki bilgiler ışığında, bedel iadesi uyuyorsa sana onu talep ederek paranı talep et, şu safhada bu yaşadığın karmaşık durumun dolayısı ile zaten ürünü kullanamıyorsun ve beklemek zorunda Discord vs.

Merhaba buradan soruların olursa sorarsan yardımcı olurum, senin konuna gelirsek,

Kesinlikle bekleme hemen bu akşam tüketici hakem heyetine başvur, başvurunda olayı bu şekilde ancak daha anlaşılır ve düzenli olarak anlat yukarıdaki bilgiler ışığında, bedel iadesi uyuyorsa sana onu talep ederek paranı talep et, şu safhada bu yaşadığın karmaşık durumun dolayısı ile zaten ürünü kullanamıyorsun ve beklemek zorunda değilsin.

Discorun var mı abi bir sormak istediğim bir olay var.

Reis e-Devlet'ten mecburen başvuru yapacağım ama e-Devlet'te kep adresi diyor kep adresine ne yazacağım ben ya.

Yok maalesef, bu başlıktan veya başka konuda da yazarsan mümkün olduğu en kısa zamanda cevap veririm. Açılmış konun varsa direk konuyu eklersen oradan okumam daha kısa zamanda yardımcı olabilmemi sağlar.

Üstat sahibinden GET ile alım satım ile ilgili bir yazı yazabilir misiniz?
Dostum GET'in hukuki olarak boyutunu alışverşinin sözleşme şartlarından ancak anlarım. Bana ilgili alışverişin sözleşmesini veya linkini atarsan buradan incelerim. Ancak şunu bil ki 2.el mallar Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun kapsamına girmez. Bu durumda işlerimiz çok zorlaşır, hukuken Tüketici Hakem Heyetlerinin de kapsamı dışında olduğu için bu alışverişlerde ancak ürünün söylendiğinin aksine çıktığı tespit edilebilir bu da yalan beyan ve dolandırıcılık kapsamına girer ve savcılık tarafından şikayete gereği soruşturulur dava da açabilirsin. Yani hakkını oradan arayabilirsin. Tabi sözleşmeyi görmek lazım orda mahkemelerde yetkili kılınmış olabilir.

Bu işlerin gördüğüm kadarıyla büyük sıkıntısı var. İspatlanması zor. Ürünü gönderen ürünü farklı bir şey yollasa bunun ispatı nasıl olacak. Hukuken seni koruma yolları çok çok kısıtlı olur.

Ancak bildiğimiz mesafeli satışlarda Tüketici Hakem Heyetinin varlığı sayesinde haklarını daha rahat ararsın.

Merhaba ben tüketici haklarına basvurmustum ayıplı ürün için laptop almıstımda ücret iadesi talep ettim fakat dolar arttığı için almıs oldugum laptopun fiyatına bu ozellıklere sahıp baska laptop yok şikayetimi geri çekebilir miyim? Tüketici haklarına gidip?

Şuan savunması istendi diyor. Ocak ayında başvuru yapmıştım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı