Türkiye'de Linux neden çok bilinmiyor?

Türkiye'de satılan bilhisayarlar Windows ile geldiği için insanlar Windows'a alışmış.
Linux'un daha karmaşık olduğunu düşünüyorlar ama öyle değil ön yargı var.
Kullanıcılar Windows'u güncellerken bile korkuyorken Linux'a geçerken bilgisayar bozulur diye korkuyorlar.
Bence bu sorun kullanıcılarda değil, bilgisayar üreticilerinde. Linux yüklü bilgisayarlar gelmeli. Herkes Linux'a geçmeden önce bi' ön yargıya sahip oluyor. Çok fazla dağıtım olunca da kullanıcıların kafası karışıyor.
Bence Linux önyüklü gelmediği sürece bu ön yargı var. Bende de önyargi vardı ve erken geçmediğim için pismanım.

İşletim sistemi dediğimiz şey aslında bilgisayarın bizim isteklerimize ve ihtiyaçlarımıza en kolay en hızlı ve en stabil şekilde cevap verebildiği bir şey değil midir? Neden bu şekilde Linux Windows ya da macOS olarak tartışmaya giriyoruz ki. Bu şuna benziyor. Sen çay içmeyi seversin ben kahve içerim ama sana hep çayı neden içiyorsun çayı "ezikler" içer gibi bir tabir kullanmam gibi bir şey. İşletim sistemine siz uyum sağlamayın sistem size uysun. Bu makine ve programlar bizim için yapılıyor. O yüzden hangisi sizin için rahatsa ve kolay geliyorsa o sistemi kullanın. Yıllardır bu tür konulara benzer yazılar yazıyorum. Tartışıp birbirimizi kırmaya değmeyecek konular bunlar.

İşletim sistemi dediğimiz şey aslında bilgisayarın bizim isteklerimize ve ihtiyaçlarımıza en kolay en hızlı ve en stabil şekilde cevap verebildiği bir şey değil midir? Neden bu şekilde Linux Windows ya da macOS olarak tartışmaya giriyoruz ki. Bu şuna benziyor. Sen çay içmeyi seversin ben kahve içerim ama sana hep çayı neden içiyorsun çayı "ezikler" içer gibi bir tabir kullanmam gibi bir şey. İşletim sistemine siz uyum sağlamayın sistem size uysun. Bu makine ve programlar bizim için yapılıyor. O yüzden hangisi sizin için rahatsa ve kolay geliyorsa o sistemi kullanın. Yıllardır bu tür konulara benzer yazılar yazıyorum. Tartışıp birbirimizi kırmaya değmeyecek konular bunlar.
Bu genelde insanlarin gercekleri kabul edebilecek olgunlukta olmamasiyla alakali. Dogru soyleyeni kovma egilimleri var. Ben de boyle durumlarda Linux kullanicilarina destek vermeye calisiyorum.

Geri
Yukarı