Neden Linux?

Nerden bildin...
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yok mu şu Windows kullanıcılarının kendini aşırı bilgili sanması, hayatında bir Linux dağıtımının ISO'sunu bile indirmediğine eminim. Neden Linux kullanmayayım kanka? Söylesene, dur sen söylemeden ben neden Linux kullandığımı söyleyeyim.

1. Saçma sapan güncelleme hataları almak istemiyorum.
  2. Windows XP'den beri güncellenmeyen bir dosya sistemi istemiyorum.
  3. Manyak gibi telemetrileri ve gereksiz programları ile şişirilmiş bir işletim sistemi istemiyorum.
  4. Windows Vista'dan beri aynı kerneli yamalayıp yamalayıp kullanan bir işletim sistemi istemiyorum.
  5. Duvar kağıdı değiştirmek için bile lisans ücreti ödemek istemiyorum.
  6. İşletim sisteminin beni yönetmesini istemiyorum.
Bunlar varken neden Linux değil de Windows kullanayım gerçekten iyi bir neden söyle, direk Windows ISO'su yazdırıp Windows kuracağım.

Önemli olan verim. Açıkçası son kullanıcı gözünden bakınca "Bana ne geliştiriciden?" diyebiliyorum ki bu konuda Linux tarafında nedense "geliştiricileri sevin, koruyun, kollayın" tarzı bir düşünce var. Arch tarafında öyle olabilir ancak Ubuntu ve türevlerinde sorun yok, Arch için de Manjaro gibi topluluğu olanların sorunu yok.
Yazılımı sonuçta geliştiriciler hazırlıyor, “bana ne” gibi bir argüman saçma.

Ben Arch’ı sadece örnek olarak verdim, dediğim şey bir yazılım 10 tane dağıtıma paketleniyor ve bu paketler güncelleniyor. Bununla kim uğraşacak? Geliştirici yazılımı yayınlamaya mı yoksa geliştirmeye mi odaklansın?

“Geliştirici Sevmek”in Linux ile alakası yok, Microsoft, Apple ve Google’ın geliştiricilerin kendi platformlarına uygulama çıkarması için ne kadar çalıştığına bak, özel konferans düzenliyorlar. hatta Microsoft ARM tabanlı geliştirici bilgisayarı bile çıkaracak.

Adobe ve word felan. Libre Office pek sevmiyorum.
LibreOffice harika bir ofis platformu.
Ama kurumlardaki tembel MS bağımlılarının yüzünden GNU/Linux üzerinde MS Office 2007'yi Wine ile sorunsuz bir şekilde kurup kullanıyorum.
Siz de kurabilirsiniz.
Benim tasarım işim yok ama tasarım için de harika açık kaynak uygulamalar var.
Windows programların Ubuntu'daki karşılıkları - Ubuntu Türkiye Wiki
Burada Windows alışkanlıklarınızın GNU/Linux dünyasındaki karşılıkları bu bağlantıda.

İlle de Adobe olsun derseniz mesela Photoshop CC 2018'e kadar kuranlar var. Önceki versiyonlar daha sağlıklıdır tabi ki.

Yazılımı sonuçta geliştiriciler hazırlıyor, “bana ne” gibi bir argüman saçma.

Ben Arch’ı sadece örnek olarak verdim, dediğim şey bir yazılım 10 tane dağıtıma paketleniyor ve bu paketler güncelleniyor. Bununla kim uğraşacak? Geliştirici yazılımı yayınlamaya mı yoksa geliştirmeye mi odaklansın?

“Geliştirici Sevmek”in Linux ile alakası yok, Microsoft, Apple ve Google’ın geliştiricilerin kendi platformlarına uygulama çıkarması için ne kadar çalıştığına bak, özel konferans düzenliyorlar. hatta Microsoft ARM tabanlı geliştirici bilgisayarı bile çıkaracak.
Linux topluluğunda bu avantajların olmaması açık kaynak olmasıyla çözülüyor. Şirketlerin güven verme sebebi de bu zaten. O yüzden bu çok mantıklı oluyor "bana ne?".

Yok mu şu Windows kullanıcılarının kendini aşırı bilgili sanması, hayatında bir Linux dağıtımının ISO'sunu bile indirmediğine eminim. Neden Linux kullanmayayım kanka? Söylesene, dur sen söylemeden ben neden Linux kullandığımı söyleyeyim.

3. Manyak gibi telemetrileri ve gereksiz programları ile şişirilmiş bir işletim sistemi istemiyorum.
  4. Windows Vista'dan beri aynı kerneli yamalayıp yamalayıp kullanan bir işletim sistemi istemiyorum.
Bunlar varken neden Linux değil de Windows kullanayım gerçekten iyi bir neden söyle, direk Windows ISO'su yazdırıp Windows kuracağım.

Ülkemde Windows istemiyorum.

Sırf yeni bir cihaz alsınlar diye HDD'lerde çalışsa bile kanser eden bir işletim sistemi.

Hayır şimdi ban yemesem sana çok güzel sözlerim olacakta. Sen kimsin ki adama girmediği havaların sorgusunu tutuyorsun ne haddine. Dedikleri gibi bir delille 40 alimi yendim ama 40 delille 1 cahili yenemedim demişler. Bilmiyorsan konuşma birşeyi. Alt tarafı işletim sistemi diyorsun şu windows'u kullanırken işkence çekiyorum ben rezalet bir OS. Neden bunu dedin dersen ben linux'a alışmışım kimsenin alışkanlıklarını yada öznel ifadelerine karışmaya gram haddin yok.

Hocam sağ olsunlar moderasyon ekibi işe el attı.

Son düzenleme:
Hayır şimdi ban yemesem sana çok güzel sözlerim olacakta. Sen kimsin ki adama girmediği havaların sorgusunu tutuyorsun ne haddine. Dedikleri gibi bir delille 40 alimi yendim ama 40 delille 1 cahili yenemedim demişler. Bilmiyorsan konuşma birşeyi. Alt tarafı işletim sistemi diyorsun şu windows'u kullanırken işkence çekiyorum ben rezalet bir OS. Neden bunu dedin dersen ben linux'a alışmışım kimsenin alışkanlıklarını yada öznel ifadelerine karışmaya gram haddin yok.

Hocam sağ olsunlar moderasyon ekibi işe el attı.
Hocam her isletim sisteminin amaci var, Windows da kullanabilir insanlar tabii ki ama havalara falan girmek icin bir sebep degil. Herkes en cok isine yarayani kullaniyor, ben programlama icin falan daha iyi oldugu icin Linux kullanirim baskasi oyun oynamak icin Windows kullanir.

Geri
Yukarı