Ülkemizde gençlik

"Avrupa'da 1 ay çalışıp BMW alınıyor" gibi şeyler var. Kardeşim Avrupa'da insanlar su kuyusundan para çıkarmıyor.

Ülkelerin alım gücüne bakmanızı öneririm. Orada 130.679,80 euro olan bir spor araba burada 3.693.500 tl ise sorun vardır.
Ayrıca BMW alman firması olduğu için yurtdışında gayet ucuz.
Örnek vermek gerekirse;
Almanya fiyatı :
1597768046437.png

Türkiye fiyatı :
1597768062362.png

İnsanlar ne zaman etrafında bahane bulmayı bırakırsa o zaman bu ülke bir yerlere gelir.

Eğitim sistemi mi kötü ve bunu düzeltme imkanın öğrenci olarak yoksa daha fazla çalışacaksın ki o açığı kapatıp ileride iyi yerlere gelirsen sen iyi hale getireceksin.

Yeteneğin mi var bir alana? Birilerinin her zaman iteklemesi gerekmiyor. İçinden geldiği gibi yap. Gerisi kendiliğinden gelir.

İmkanınızı kendiniz oluşturun. Bahaneciliği terk etmek lazım. Ama bakıyorum ki herkeste bir bahanecilik var maalesef.

Meslek lisesinde okuyordum matematik dersimiz yoktu hocaya neden yok diyor sorduk matematiği ne yapacaksınız dedi.
Öğrenci işlerine gittik söyledik müfredatta yok bir şey yapamam dedi.
Ben müneccim miyin, matematiği yıldızlara bakarak öğrenim.
İntarnet de öğrenemiyoruz çünkü aklın bir yerde takılınca sorabiliceğin kimse de yok.
Dershaneye gitsen meslek lisesi olduğunu duyunca 'Bundan adam olmaz zaten.' diyor.
Ben böyle bir yerde nasıl imkan oluşturabilirim?

Meslek lisesinde okuyordum matematik dersimiz yoktu hocaya neden yok diyor sorduk matematiği ne yapacaksınız dedi.
Öğrenci işlerine gittik söyledik müfredatta yok bir şey yapamam dedi.
Ben müneccim miyin, matematiği yıldızlara bakarak öğrenim.
İntarnet de öğrenemiyoruz çünkü aklın bir yerde takılınca sorabiliceğin kimse de yok.
Dershaneye gitsen meslek lisesi olduğunu duyunca 'Bundan adam olmaz zaten.' diyor.
Ben böyle bir yerde nasıl imkan oluşturabilirim?
Meslek lisesinde okuyanlar harbi çok saçma bir durumda mesela bilişim meslek lisesinde okuyan liseliler saçma sapan görmediği derslerden sınava girecekler. Ama anadolu lisesine giden bir genç bu dersleri görmüş olacak rahatlıkla bilgisayar mühendisliği kazanabilecek ama meslek lisesindeki adam bilgisayar mühendisliğinin yarısını bilmesine rağmen gidemeyecek.

Amerika'da da doğabilirdim(k), orada orta halli olsaydık bile, Türkiye'den kat kat daha iyi bir halde olurduk, burada bir ayda kazandığımızı adam orada iki haftada kazanıyorsa evet coğrafya kaderdir.
ABD asgari ücreti saatlik 7 dolar haftada 40 saat çalışıyorlar diyelim yapıyor 280, iki haftada 560 dolar alıyorsun, Türkiye'de ise bir ayda 500 dolar. Vergileri anlatmaya gerek yok sanırım.

5-10 sene önce niye bu kadar dile getirilmiyordu bunlar peki? Devasa vergi yükü, tüm maaşların asgari ücrete dönmesi gibi bir gerçek de var. Son 2 yılda asgari ücrete yapılan zam ve doların artış hızı özel sektörde yapılan zamları geçti.

Yazlık yerler tuttuğuna geçiriyor artık dolar 5 sene önce 2.6 TL civarındaydı. O zaman 2000 TL ile yaptığın tatili bugün 6000 TL ile yapamıyorsun. Her yaştan insan şikayet ediyor mevcut durumdan. Bu gençlerin de %90 son 5 yılı kanlı canlı gördü kendilerinden, ailelerinden, çevrelerinden. Kazanan her zaman kazanıyor doğrudur, benim maddi olarak bir sorunum yok fakat empati yapabiliyorum.

Avrupa'ya bakıp "halim berbat" veya Hindistan'a bakıp "şükür" desinler demiyorum kendi ülkemizin yakın geçmişine bakmamız yeterli bunu dile getirmek için.

Geri
Yukarı