Yapmak istediklerimizde özgür müyüz?

men0fhonor

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
Tanrı/Allah var mıdır yok mudur demiyorum size. Aşırılıktan kaçınırım genellikle. Ne aşırı Müslümanım ne de Gayrimüslim.(kendimi tam anlamıyla Müslüman olarak göremiyorum çünkü namaz kılmıyorum[normalde cumaya giderim ama virüs ve kış dolayısıyla ona da gitmiyorum] ama temizliğime dikkat ediyor bununla birlikte ramazanda oruç tutuyorum, inanıyorum ve arada bir dua ediyorum işte)
Şimdi soruya gelecek olursak: Yapmak istediklerimizde özgür müyüz?

Misal elimde bir tabanca var ve birine doğrultmuşum. Hayatı ellerimde yani. Tetiği çekersem o arkadaş aramızdan ayrılacak çekmezsem yaşayacak. Benim kararımla o yaşayacak veya ölecek. Ama Tanrı/Allah benim ne yapacağımı biliyor ve zaten beni o yaratmadı mı? Eğer onu öldürsem yaptığımdan dolayı cezalandırılacağım ama onu kurtaracak olsam(ateş etmemiş olarak değil, başka bir durumda kurtarmışım yani) mükafatlandırılacağım ebediyette.

Kader, alın yazısı diye bir şey varsa kaderimde onu öldürmek olduğu için neden cezalandırılıyorum ki? Kaderimde onu öldürmek var. Ama kurtarabilirim de. Çıkmazdayım.

Verdiğiniz cevaplar dini görüşlerimi değiştirmeyecek hala belli çizgide ilerliyor olacağım. Ateist olup hava atmaya çalışan 2 iqlu tiplerden değilim, bu konuyu ve düşüncelerinizi merak ettiğim için bu konuyu açtım.

Hemen göremeyebilirim, müsait bir vakitte yorumlarınızı okuyacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kader, alın yazısı diye bir şey varsa kaderimde onu öldürmek olduğu için neden cezalandırılıyorum ki? Kaderimde onu öldürmek var. Ama kurtarabilirim de. Çıkmazdayım.
Kaderi yanlış yorumluyorsunuz. En baştan beri var olan kaderi yönetmek sizin elinizde. Sizin ne yapacağınız -yaptığınız- var ancak bilinmezlik içinde olduğu için kaderi yine siz yönetmiş olacaksınız. Bunun arkasına sığınıp "Yaptıklarımdan sorumlu değilim." havasına girmemeniz lâzım.
Bunlar benim düşüncelerim, yanlış olduğunu düşünüyorsanız emoji atıp kaçmak yerine sebebini açıklayın, tartışma ortamı oluşsun :)

Kader; ölçme ve değer biçmedir. Aynı kökten türemiş olan "kadir" de ölçü ve değer manasındadır. Yaratan her şeyi bir ölçü ile yaratmıştır ve insana irade bahşetmiştir. Tercihlerimizin bilinmesi hususu O'nun eksiksizliği ile alakalıdır ki bu bilinmenin, bizim kararımıza etkisi yoktur. O'ndan izinsiz karar alma yeteneğimiz de yoktur ki bu da yine O'nun sınırsız ve eksiksiz oluşu ile ilgilidir. İrade insanın elindedir, değişmek, değiştirmek isteyene de güç zaten bahşedilmiştir.

Ateistim ama bu soru bir argüman değil, cevabı çok kolay bir şekilde açıklanabilir üstte bir arkadaş da açıklamış, bundan çok daha saçma şeyler, cevaplanamayan sorular var dinde.

Tanrı/Allah var mıdır yok mudur demiyorum size. Aşırılıktan kaçınırım genellikle. Ne aşırı Müslümanım ne de Gayrimüslim.(kendimi tam anlamıyla Müslüman olarak göremiyorum çünkü namaz kılmıyorum[normalde cumaya giderim ama virüs ve kış dolayısıyla ona da gitmiyorum] ama temizliğime dikkat ediyor bununla birlikte ramazanda oruç tutuyorum, inanıyorum ve arada bir dua ediyorum işte)
Şimdi soruya gelecek olursak: Yapmak istediklerimizde özgür müyüz?

Misal elimde bir tabanca var ve birine doğrultmuşum. Hayatı ellerimde yani. Tetiği çekersem o arkadaş aramızdan ayrılacak çekmezsem yaşayacak. Benim kararımla o yaşayacak veya ölecek. Ama Tanrı/Allah benim ne yapacağımı biliyor ve zaten beni o yaratmadı mı? Eğer onu öldürsem yaptığımdan dolayı cezalandırılacağım ama onu kurtaracak olsam(ateş etmemiş olarak değil, başka bir durumda kurtarmışım yani) mükafatlandırılacağım ebediyette.

Verdiğiniz cevaplar dini görüşlerimi değiştirmeyecek hala belli çizgide ilerliyor olacağım. Ateist olup hava atmaya çalışan 2 iqlu tiplerden değilim, bu konuyu ve düşüncelerinizi merak ettiğim için bu konuyu açtım.

Hemen göremeyebilirim, müsait bir vakitte yorumlarınızı okuyacağım.
Dinine bağlı olan birisi olarak evet özgürüz. Kaderimizi biz çizeriz. Ben şimdi pencereden aşağı kendimi atabilirim. Peki bunu yapmama engel olan ne? Tabi ki de aklım. İnsanlar bazı şeylerle sınanırlar. Örneğin birini öldürmek ya da öldürmemek sizin elinizdedir. Öldürdükten sonra yahu kaderimde bu varmış. Allah böyle yazmış. Günah benim değil diyemezsiniz. Olmaz. Kur'an'da bariz şekilde açıklanmış haram ve günah davranışlar. Diyelim ki özgür değiliz o zaman niye yazsın ki kitabımızda? Ne gerek var? Eğer Allah kaderimize önceden yazdıysa niye insanlara günah işletsin? Niye insanlar zor duruma girsin? Burdan sonrası Allah'a isyandır zaten. Allah'ın takdiri denen bir şey var evet. Bu ki Rabbim'in hakkımızda hayırlı olanı bize vuku eylemesidir. Rabbim kaderimizi bilir. Yalnız biz bilmeyiz. Biz kendi kararlarımızla kendi kaderimizi çizebiliriz. Bunu Witcher vs. oyunlardaki ara sahnelerde yaptığımız seçimlerle oyunun sonunu değiştirmek gibi düşünün. Cennet'e girmek ya da Cehennem'e gitmek bizim elimizde. Yaptığımız her şeyden sorumluyuz. Yaptığımız her şey bizim irademizle olur. Rabbim yapacaklarımızı önceden bilir görür duyar.

Ömer Hayyam'ın bu Rubaisi beni çok düşündürtmüştü.

''Beni özene bezene yaratan kim? Sen!
Ne yapacağımı da yazmışın önceden.
Demek günah işleten de sensin bana:
Öyleyse nedir o cennet cehennem?"

"Varlığın sırları saklı senden, benden
Bir düğüm ki ne sen çözebilirsin, ne ben
Bizimki perde arkasından dedikodu
Bir indi mi perde, ne sen kalırsın, ne ben"

Ömer Hayyam

Yeni konular

Geri
Yukarı