Yaratıcı - zaman ilişkisi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kanitimi begenmediler, mantikli kanitlar sundum falan yazip duruyorsun da, sundugun kanit olmadigi gibi mantikli bir şey de degil.
Su konuda sanat varsa sanatci da olmali disinda bir tane argumanin yok, uyandirayim.
O da zaten kanit degil.

Hocam tam olarak sizin cevaplarınızı okuyamadım, siz neyi savunuyorsunuz?

Kanitimi begenmediler, mantikli kanitlar sundum falan yazip duruyorsun da, sundugun kanit olmadigi gibi mantikli bir sey de degil.
Su konuda sanat varsa sanatci da olmali disinda bir tane argumanin yok, uyandirayim.
O da zaten kanit degil.
Size göre değil* Bana göre gayet açık bir kanıt. Muhtemelen bu konuşmalardan sonra ban yiyeceğiz. Konuyu daha fazla uzatma yanlısı değilim. Sizin inancınız size, benimki banadır.
mapartman.gif
Tremonster hocam size de iyi Sosyaller.

Ben fark ettiyseniz konumu açarken tanrıya inanmayanlar konuyu geçsin dedim. Uyardım. Çünkü biliyordum tartışma çıkacağını. Tanrıya inanmayan insanlar da ya doğru düzgün okumadıkları için görmemiş, ya da inadına yazmışlar. Doğal olarak tartışma çıksın.

Bu kişisel bir durum aslında sizin de dediğiniz gibi. Ben de inanıyorum. Lakin inanmayan arkadaşları da inatla kanıtımı beğenmediler diye üzerime gelmesin diyorum.
Konu, yaratıcıyla zamanın ilişkisiydi, ateizme kadar gitti. Gerçekten felsefi konularda 4-5 tane sayfa geçince konular hemen kaymaya başlıyor.
Efendim burada felsefe yapıyoruz. Attığınız iddialar hakkında rasyonel, objektif, kapsamlı ve tutarlı bir biçimde düşünüp konuşabiliriz.
Fakat sizin dediğiniz teoloji olur. Teoloji de bunu yaparken belirli bir dinin kutsal kitabına, peygamberlerine ve din alimlerinin görüşlerine sadık kalmak zorundadır. Felsefede böyle bir zorunluluk yoktur.

Evrende sayısız gezegen var deniyor. Hadi sayısız olmasın, sayamayacak kadar çok olsun. Bir gezegenin de yaşam için elverişli olma ihtimali milyarda bir olsun.

Şöyle düşün, milyar tane yüzü olan bir zar var elinde. Senden bu zarı sonsuz kere atmanı istiyorlar, eninde sonunda 1 gelir değil mi? Dünyayı da bu şekilde düşün. Yaşama elverişli olunca da yaşam gelisiyor doğal olarak.

Bu kalemdir, saattir zarttır zurttur işlerini bırakın. Bu örnekler bir şeyi kanıtlamaz.

Ben fark ettiyseniz konumu açarken tanrıya inanmayanlar konuyu geçsin dedim. Uyardım. Çünkü biliyordum tartışma çıkacağını. Tanrıya inanmayan insanlar da ya doğru düzgün okumadıkları için görmemiş, ya da inadına yazmışlar. Doğal olarak tartışma çıksın.
Hobaa, burada duralım işte. 🙂 Öncelikle burası bir forum ve isteyen istediği konuya yazabilir. Konunun ilk mesajında da açıkça ateistler yazmazsa sevinirim gibi bir şey de yazmamışsınız ki yazsanız da fark etmez. Konu tanrıya inanıp inanmama da değil, konu sizin mantıklı kanıtlar sunmadan konuyu kapatmanız. Ayrıca tartışmak güzeldir, mantıklı argümanlar ve saygı çerçevesinde tabii ki. Ama burada kimse birbirini yakından tanımadığı için gösterecekleri saygı karşısındaki kişinin fikirleri kadardır maalesef.
Size göre değil* Bana göre gayet açık bir kanıt. Muhtemelen bu konuşmalardan sonra ban yiyeceğiz. Konuyu daha fazla uzatma yanlısı değilim. Sizin inancınız size, benimki banadır.
Size göre bana göre diye de bir şey yok bu arada, mantıklı olmayan bir şeyi kabul etmek sizin öznel bir fikriniz değil, kendinizi kandırmanız olur sadece. 🙂

Hobaa, burada duralım işte. 🙂 Öncelikle burası bir forum ve isteyen istediği konuya yazabilir. Konunun ilk mesajında da açıkça ateistler yazmazsa sevinirim gibi bir şey de yazmamışsınız ki yazsanız da fark etmez. Konu tanrıya inanıp inanmama da değil, konu sizin mantıklı kanıtlar sunmadan konuyu kapatmanız. Ayrıca tartışmak güzeldir, mantıklı argümanlar ve saygı çerçevesinde tabii ki. Ama burada kimse birbirini yakından tanımadığı için gösterecekleri saygı karşısındaki kişinin fikirleri kadardır maalesef.

Size göre bana göre diye de bir şey yok bu arada, mantıklı olmayan bir şeyi kabul etmek sizin öznel bir fikriniz değil, kendinizi kandırmanız olur sadece. 🙂
O zaman siz kabul etmeyin. Size zorla kabul ettiremem zaten. Çünkü dinde zorlama yoktur.

Size göre değil* Bana göre gayet açık bir kanıt.
1620919557332.png

Kanıt, göreli bir kavram değildir. Başka birine göre kanıt olmayan şey size göre kanıt olamaz, tam aksi de olamaz.

Muhtemelen bu konuşmalardan sonra ban yiyeceğiz.
Gözden kaçırdığım imla hatası falan yoksa ban sebebi bir şey yazılmadı konuda.

Hocam tam olarak sizin cevaplarınızı okuyamadım, siz neyi savunuyorsunuz?
"Cevaplari okuyamadim" nedir?

1. sayfadan baslayip okuyunca karsina yazilanlar cikmiyor mu?

Televizyonunu yeni acanlar icin mac ozeti gecen spikerler gibi periyodik olarak fikir mi beyan edelim?

Bu saat, kalem örnekleri falan İslam'ın değil deizmin savunması bu arada. Tanrıyı kanıtlamak farklı, Allah'ı kanıtlamak farklı.

Ateistler tanrının varlığına dair yeterli kanıt olmadığı için dinlere inanmazlar. Agnostikler bu konuda ateistlerden bir tık daha ileri gider, tanrıyı kanıtlamanın imkansız olduğuna inanırlar. Ateistler zayıf agnostiklerdir genel olarak.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı