14 yaşında 190 boyla fitnessa başlanmalı mı?

Hocam kilo vermek istiyorsanız sadece mekikle olmaz bu işler. YouTube'de videolar var. Mesela ben de biraz kiloluydum sonra öyle bir program hazırladım ki 6 gündür çalışıyorum. O kadar sert bir antrenman ki terden gözümü açamıyorum. Cidden birkaç kere gözüme ter kaçtı açamadım. Ben ilk başta göbek eritmek için yaptım o programı şimdi çok az da olsa azıcık karı kasım var. 21 gün boyunca devam edecem ve sonuçları istersen derim. Bu programı cehennem 4. katından çıkarıp dünyaya program adıyla getirdim. İlk yaptığım günlerde bayılacak gibi oluyordum. 6 gün geçti hala da bayılacak gibiyim. Ama sonuçlarını hemen aldım. İllaki Fitnessa gitmene gerek yok. Mekik çekersen de olmaz. Zaten mekik çok iyi bir antrenman değil. Bunun yan karın kası var, orta karın kası var, üst ve alt karın kası var. (bir gün terden üşütecek gibiydim, gecenin ikisinde üşütmemek için iyice havluyla kurulandım. Bu tür sert geçen idmanlar senin fazlasıyla işini görür. Yaşıtız bu arada. Çok istersen atarım programımı ;) ama diyet filan yapmıyorum.)
Hocam günde egzersize ne kadar zaman ayırıyorsunuz? O kadar zorlanmak bende isterim açıkcası.

Hocam günde egzersize ne kadar zaman ayırıyorsunuz? O kadar zorlanmak bende isterim açıkcası.
Sadece karın kası antrenmanım 20 dakika sürüyor. Bacak kası ve göğüs antrenmanlarına daha başlamadım aslında. Ama hareketler dediğim kadar zorlamasa da hiç dinlenmeden 3 (4 e çıkaracam bu gün) set yapıyorum. Hareketler arası ve setler arası hiç dinlenmiyorum. Eğer dinlenirsen antrenmanın akıcılığı bozulur bu da hiç iyiye işaret değil. Zaten yaptığım hareketler yan, orta, üst ve alt karın kasını hedef alıyor. Bu kadar zorlamak iyi mi bilmiyorum ama tatile gideceğim için hızlı sonuç istiyorum.
(Her sette 8 haraket var. Bu 8 haraket bitince tekrar en başa dönüyorum ve bu tekrar bitince yine en başa dönüyorum. Sonra da ahirete kavuşuyorum. Pardon idmanı bitiriyorum diyecektim ;) )

Sadece karın kası antrenmanım 20 dakika sürüyor. Bacak kası ve göğüs antrenmanlarına daha başlamadım aslında. Ama hareketler dediğim kadar zorlamasa da hiç dinlenmeden 3 (4 e çıkaracam bu gün) set yapıyorum. Hareketler arası ve setler arası hiç dinlenmiyorum. Eğer dinlenirsen antrenmanın akıcılığı bozulur bu da hiç iyiye işaret değil. Zaten yaptığım hareketler yan, orta, üst ve alt karın kasını hedef alıyor. Bu kadar zorlamak iyi mi bilmiyorum ama tatile gideceğim için hızlı sonuç istiyorum.
(Her sette 8 haraket var. Bu 8 haraket bitince tekrar en başa dönüyorum ve bu tekrar bitince yine en başa dönüyorum. Sonra da ahirete kavuşuyorum. Pardon idmanı bitiriyorum diyecektim ;) )
Bunu uygulayacağım.

Cevaplarınız için teşekkürler evde devam ediceğim ama daha fazla ve değişik antrenmanlarla bu yazın sonuna kadar 10 15 kilo versem bile çok iyi olur benim için.

Ne yediğinize dikkat edip spor yaparsanız hedefinize ulaşabilirsiniz.

Tanıdığım birisi 81 kilogramdan 57'ye bu şekilde birkaç ayda ulaştı. Spordan kastı, spor salonunda fitness'a gidiyordu.

Hocam kilo vermek istiyorsanız sadece mekikle olmaz bu işler. YouTube'da videolar var. Mesela ben de biraz kiloluydum sonra öyle bir program hazırladım ki 6 gündür çalışıyorum. O kadar sert bir antrenman ki terden gözümü açamıyorum. Cidden birkaç kere gözüme ter kaçtı açamadım. Ben ilk başta göbek eritmek için yaptım o programı şimdi çok az da olsa azıcık karı kasım var. 21 gün boyunca devam edeceğim ve sonuçları istersen derim. Bu programı cehennem 4. katından çıkarıp dünyaya program adıyla getirdim. İlk yaptığım günlerde bayılacak gibi oluyordum. 6 gün geçti hala da bayılacak gibiyim. Ama sonuçlarını hemen aldım. İllaki fitnessa gitmene gerek yok. Mekik çekersen de olmaz. Zaten mekik çok iyi bir antrenman değil. Bunun yan karın kası var, orta karın kası var, üst ve alt karın kası var. (bir gün terden üşütecek gibiydim, gecenin ikisinde üşütmemek için iyice havluyla kurulandım. Bu tür sert geçen idmanlar senin fazlasıyla işini görür. Yaşıtız bu arada. Çok istersen atarım programımı ;) ama diyet falan yapmıyorum.)

Programı atabilirsen güzel olur ben daha hafifleterek uygularım o planı çünkü daha şınav bile çekemiyorum.

Programı atabilirsen güzel olur ben daha hafifleterek uygularım o planı çünkü daha şınav bile çekemiyorum.
Hiçbir set ve hiçbir haraket arasında dinlenme. Bu antrenmanın yoğunluğunu azaltıyor.

25 kez leg crunch
10 kez bacak kaldırma
20 saniye bacağını havada tut.
Her bacak için 25 kez bisiklet mekik
25 saniye plank
20 saniye yan plank (iki taraf için)
Her bacak için 25 tane mointain climber
25 kez normal mekik.
Her ayak için 25 kez Hell touch.
Her bacak için 20 tane makas hareketi.

3 kez tüm bu hareketleri tekrarla.

Önemli notlar:
20 saniye bacağını havada tuttarken bacakların oldukça alçak olsun fakat yere deymesin.
Yan plank ve Hell touch'un aynı hedefi var. İkisi de yan karın kası için. Yan plank yaparken iki taraf içinde yap ve bu pozisyonda kalçanı kaldırıp indirirken karnında hisset. Hissetmezsen yapma.
3 set yap tüm hareketleri.
Normal plank yaparken çok fazla poponu kaldırma.
Eğer bu haraketleri yaparken karnında acı hissetmezsen bil ki sıkıntı vardır.

Bazı haraketlerin isimlerini bilmiyordum iyice araştırıp yazdım. Her 2 ayda değiştir programını. Çünkü aynı şeyi yaparak farklı bir sonuç bekleme sakın. Ve tüm bunları 3 kez tekrarla.

Biraz geç yazdım çünkü işim vardı.
Ve bu sadece karın kası idmanı. Ya da karın eritme. Ben bunu yaparak çok iyi sonuç aldım.

Koşu yapmaya filan da çık arada. (Arada değil her gün çık)

Son düzenleme:
Hiçbir set ve hiçbir hareket arasında dinlenme. Bu antrenmanın yoğunluğunu azaltıyor.

25 kez leg crunch.
10 kez bacak kaldırma.
20 saniye bacağını havada tut.
Her bacak için 25 kez bisiklet mekik.
25 saniye plank.
20 saniye yan plank (iki taraf için)
Her bacak için 25 tane mointain climber.
25 kez normal mekik.
Her ayak için 25 kez hell touch.
Her bacak için 20 tane makas hareketi.

3 kez tüm bu hareketleri tekrarla.

önemli notlar:
20 saniye bacağını havada tuttarken bacakların oldukça alçak olsun fakat yere deymesin.
Yan plank ve hell Touch'un aynı hedefi var. İkisi de yan karın kası için. Yan plank yaparken iki taraf içinde yap ve bu pozisyonda kalçanı kaldırıp indirirken karnında hisset. Hissetmezsen yapma.
3 set yap tüm hareketleri.
Normal plank yaparken çok fazla poponu kaldırma.
Eğer bu hareketleri yaparken karnında acı hissetmezsen bil ki sıkıntı vardır.

Bazı hareketlerin isimlerini bilmiyordum iyice araştırıp yazdım. Her 2 ayda değiştir programını. Çünkü aynı şeyi yaparak farklı bir sonuç bekleme sakın. Ve tüm bunları 3 kez tekrarla.

Biraz geç yazdım çünkü işim vardı.
Ve bu sadece karın kası idmanı. Ya da karın eritme. Ben bunu yaparak çok iyi sonuç aldım.

Koşu yapmaya falan da çık arada. (arada değil her gün çık)

Teşekkürler.

Dostum sadece karın çalışarak hiç bir şeye yaramaz. Yoksa ağırlık satın al, full body şeklinde çalış, almak istemiyorsan da calisthenics yaparak tüm vücudunu çalıştır yani full body program uygula. Yaşın ufak olduğu için diyet önermiyorum, abur cuburdan uzak dur, protein ağırlıklı ve sebze ağırlıklı beslen. İşlenmiş etlerden uzak dur. Yeterli olacaktır.

Geri
Yukarı