Aileye Müslüman Olmadığını Açıklamak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yine tutamadım kendimi. :) Bir yaratıcıdan geldiği söylenen kitaplar veya yaratıcının elçisi olduğu iddia edilen insanlar yeterince kanıt oluşturmuyor. Bir yaratıcıya, başlangıca ihtiyaç duyuyor olmakta sıkıntı var. ''Evren kendi kendine nasıl var oldu, yaratıcı olmadan?'' tarzında sorular sorunca akla ''O zaman yaratıcı nasıl kendi kendine var oldu?'' sorusu nasıl gelmez? Eğer yaratıcı hep var olabiliyorsa bir şeylerin yaratıcı olmadan da var olabileceğini kabul etmiş oluyoruz. Evren de bir yaratıcıya ihtiyaç duymadan var olabilir. Böyle bakınca bir yaratıcıya ihtiyaç kalmıyor. Eğer varsa çok daha net kanıtlar sunmak zorunda.

Yine tutamadım kendimi. :) Bir yaratıcıdan geldiği söylenen kitaplar veya yaratıcının elçisi olduğu iddia edilen insanlar yeterince kanıt oluşturmuyor. Bir yaratıcıya, başlangıca ihtiyaç duyuyor olmakta sıkıntı var. ''Evren kendi kendine nasıl var oldu, yaratıcı olmadan?'' tarzında sorular sorunca akla ''O zaman yaratıcı nasıl kendi kendine var oldu?'' sorusu nasıl gelmez? Eğer yaratıcı hep var olabiliyorsa bir şeylerin yaratıcı olmadan da var olabileceğini kabul etmiş oluyoruz. Evren de bir yaratıcıya ihtiyaç duymadan var olabilir. Böyle bakınca bir yaratıcıya ihtiyaç kalmıyor. Eğer varsa çok daha net kanıtlar sunmak zorunda.

Kendini eleştirmeyi bırak, Allah’ ı kendi kendine var olabilen tek varlık adıyla tanıtarak savunma bile yapabiliyorlar. Ben aleyhindeki sorularla bile kendini savunan başka bir topluluk görmedim.

İnsanların neye inanıp inanmadığı, neyi düşündüğü veya hayal ettiği tercih. Başka insanlara, yaşadığı gezegene ve içinde barındırdığı canlılara bunlar sebebiyle zararı dokunmuyorsa bence sıkıntı yok. Herkes dilediğini düşünüp yaşasın. Ben sadece ''kim neden inanmıyor?'' sorusuna bir örnekle yanıt vermek istedim. Sizinle aynı düşünmeyen insanı bir çeşit canavar olarak görmemek lazım. :)

Herkesin inancı kendine. Sen sadece insanlığa faydalı bir insan ol, hiçbir canlıyı incitme...

İnsanların neye inanıp inanmadığı, neyi düşündüğü veya hayal ettiği tercih. Başka insanlara, yaşadığı gezegene ve içinde barındırdığı canlılara bunlar sebebiyle zararı dokunmuyorsa bence sıkıntı yok. Herkes dilediğini düşünüp yaşasın. Ben sadece ''kim neden inanmıyor?'' sorusuna bir örnekle yanıt vermek istedim. Sizinle aynı düşünmeyen insanı bir çeşit canavar olarak görmemek lazım. :)

Efenim, bu söz kendimedir aynı zamanda. Canavar diye bir imam bulunmadı. En yakın, her şeyi konuştuğum arkadaşım gayet dindar bir insan. Onunla da zamanında konuştuk ve aynılarını söyledim. Sunulan bu argüman, en muhafazakarından tutun da, en iyimserine kadar aynı şekildedir. Bir zamanlar içten inanan bana da söylüyorum, özgür düşünce yanılsamam öyleydi ki, evrenin kendi kendine oluşabileceğini kabul etmeyip bir tanrı koymuştum yerine. Ha şuan, kesin bir yargım yok. “Bize öyle bir bilgi gelmedi” misalinde gideceğim ahiret diye bir yer varsa eğer.

Ben de, neden dinden çıktığımı söylemek isterim madem. Bir yaz günü, Ateizm forumlarında gönderilere bakarak dinden çıkmadım. İslama en samimi olduğum zaman, her zamanki bir günden hiçbir farkı yoktu. Kendi kendime düşünürken, konu dine geldi. Aklıma yatmayan bazı konuları irdelerken, Kuran’ ı daha önce tamamen okumadığım için okumaya karar verdim. Okuduktan sonra hayal kırıklığına uğradım. Bir sürü cümle tekrarları, Sonsuz güçlü bir varlık tarafından yazılmayacak kadar basit konular, alttan tehdit etmeler... Konu işleyişine dikkat ederek okuduğum zaman, bir yerde yazanın başka yerde yazan ile uymadığını gördüm. Bu bilgilerin bir kitapla gelmesi bile kusurdur bana göre. Hikayemi bu şekilde anlattığım, başka hiç bir şey söylemediğim bir arkadaşım, bir sene sonra gelip bana islamdan çıktığını söyledi. Okuduğunuz gibi böyle oluyor.

Bir sürü şey yazılmış çizilmiş, hepsini okumaya vaktim yok. Sadece şunu söyleyeyim, burada İslam bekçiliği yapan adamların hemen hemen hiçbirinin hayatında Kur'an'ı bir kez bile okumadığına kalıbımı basarım. Zaten genelde bir konuyu ne kadar şiddetle savunuyorsan o kadar bilgisizsin demektir. Adam sadece doğduğu coğrafyaya göre sahip olduğu, aslında kendi seçimi bile olmayan dini burada sayfalarca savunuyor. Sorgulamaya korkan zihinler oldukça bu sona ermez.

Bugünün en iyi yazarları gizliden bir araya gelip son derece tutarlı gözüken bir kitap ortaya çıkartıp, bunu bir kanıt olarak sunuyor olsalar bile, orada yine sıkıntı olurdu. Bir kitapla bu kadar büyük olduğu iddia edilen bir gücü açıklayamazsınız.

İnsanın en temel dürtülerinden biri korku. Tamamen aşamayacağımız bir durum. Böyle olunca da senden çok daha güçlü bir şeyin sana yardım edebileceği düşüncesi zihinsel olarak rahatlatıcı sahiden. Bunun dışında yaşanacak tek bir ömrünün olduğu fikri de aşılması zor bir korkuya yol açıyor. Böylesi şeyleri kabul etmek bile yardımcı olmuyor. :)

Korku da benliğimizin bir parçası diyerek yaşıyorum. :)

Son düzenleme:
Kardeşim ya da abim seni İslama sokmayı deneyeceğim. Bütün merak ettiğin soruları sorabilirsin. En zorlayıcı dil susturan sorular bile olabilir. Ben de bu soruların cevaplarını hep aklımdan düşündüm ve bulamadım. Çünkü ne okudum,ne araştırmıştım. Eee... Sonra Nasser el Qatami diye bir kabe imamı buldum. Çok güzel okuyordu. Aynı zamanda Türkçe altyazıda vardı ve bunun sayesinde gerçekleri öğrendim. Şu an en zorlayıcı soruları bile cevaplayabilirim. İslam çok garip bir din. Sanki... seni teleşdayken huzura erdiren, ya da cevapları gösteren bir hidayet.
''O hanginizin daha iyi iş yapacağını görmek için yarattı'' Bu soruyada şöyle cevap vereyim.Kader şudur: Sen kadere istediğin gibi şekil verirsin.Ama Allah her şekil vereceğin yolu bilir.Belki milyon yol vardır ama her şey Allah'ın elinde olduğu ve onu her an değiştirebileceği için buna ''kader'' deriz. Ve çok merhametli ''o'' Sen yaşamak istemezmisin? Senin yaşamak istediğini bilir Allah.Senin yaşamayı sevdiğinide bilir ve mutlu eder seni.Direk Cehennemde olmakmı yoksa hayatına yavaş yavaş şekil vererek hem işe giderek hem eğlenerek Allaha sadece 5 dk 5 kere ibadet etmekmi? Bence bu 2. dediğim daha mantıklı.Sencede öyle değilmi? Bunları yapan Allahın ölüleri diriltmeye gücü yetmezmi? Kıyamet/Son ayet
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Umutcuğum konuyu salak saçma yerlere çekme lütfen. Birşey tartışmak istiyorsan konu aç orada tartış. Din tüccarlığı yapma. Konu kilit.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı