AMD'nin ekran kartları neden NVIDIA'dan az tercih ediliyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Dünya'nın en saygın teknoloji kanallarından birisinin tamamen AMD'ye geçtiğine emin misiniz? Bundan önce de Intel Arc'a geçtik diye video atmıştı linus. Ama biraz düşünürsen bunlar hep video malzemesi yoksa 4090 rakipsiz bir ekran kartı. Her konu da daha üstün olduğu ortada. Onu kullanmak varken niye bunlara geçsinler ki?
Aynen. Linus'un derdi AMD'den para koparıp Nvidia'nın yoluna taş koymak. Vallahi bu forumdaki mantık seviyesi muazzam.

Sizden ricam lütfen forumdaki yorumlarıma cevap vermeyiniz. Zira sizinle tartışmak istemiyorum.

Son düzenleme:
Gereksiz ve sponsor çokluğundan yoksa çocukluğumdan bu yana oyun oynarım hep AMD ekran kartı ve Intel işlemci kullanırım bayağı da memnunum şu an 7900 XTX kullanıyorum ve nirivana oyun için biçilmiş kaftan 4090 almak eğer oyun oynuyorsanız ahmaklık diyeyim.

Son 6 yıl içerisinde 1080 Ti sonrasında RTX 3080 aldım. Pandemi döneminde ekran kartı fiyatlarının uçmasıyla 10000TL'ye aldığım 3080 kartı 24 bine satıp o sıra yeni çıkan RX 6900 XT'yi aldım. WattMan sorunu başta olmakla beraber uzun yıllar yarışta geride kalmanın getirdiği, oyun optimizasyon problemlerini sıkça yaşadım.

7900XTX iyi bir kart çok açık, kronik problemlere dahil herhangi bir bilgim yok. Ancak 30.000 bandında olan 7900XTX almaktansa şu an kullandığım 4090 almayı kesinlikle " ahmaklık" olarak görmüyorum. Lakin arada 10 bin TL'lik fiyat farkı 30 bin TL'lik performans farkı var.

Oyunun Nirvana'sı olarak 7900XTX göstermek oldukça komik olmuş.
RTX 4080 veya RTX 4070 Ti çok daha mantıklı her iki kart içinde.
Ancak Nirvana Cyberpunk 2077 de RTX sayko da 20FPS veren veya Witcher 3 RT Ultra'da 25 FPS veren 7900XTX değil.
100 FPS dolaylarında veren 4090 buna kimsenin itirazı olacağını sanmıyorum.

Hayırlı bayramlar.

Valla benim bütçem 4080 almaya yetmiyor 4070 ve altı da almak VRAM dolayısıyla bence saçmalık çünkü çoğu oyun 10 GB üstü kullanıyor, AMD de VRAM derdiniz yok 6800 de bile 16 VRAM var. Şu ana kadar nvidya da kullandım AMD de kullandım hiçbir sorun yaşamadım. Şu an 6600 XT kullanıyorum yüzde 10 oc ile memnunum, ancak yükseltmek istiyorum aklımda iki kart var 6900 XT yada 3080 ti, biri Nvidia diğerinde ise fazladan 4 GB VRAM var. Ayrıca fps farkına değer bir görüntü farkı olmadığı için rtx kullanmıyorum. Yani 60 fps rtx açık yerine 100 fps kapalı oynamayı tercih ederim. Siz olsanız benim yerimde ne alırdınız?

25 yıldır PC'ler ile içli dışlıyım.Buna 486'dan başlayın.Edo ram'den rd-ram'e kadar kullandım.Kullanmadığım ekran kartı da kalmadı.Tnt2 M64 de kullandım, 8800GT'de, GTX 270'de, GTX 970'de

Ati zamanından 9550'de, Hd5650'de kullandım.Gülen arkadaşlar için bunları yazıyorum

Yok sürücü sorunu yaşarsın, yok şöyle olur, yok böyle olur diyenlere kulak asmayın.Son 3 yılda kullandığım kartlar;

R7 265
Rx 570
1070
2060
Rx6700

Sürücü sorunu falan yok arkadaşım.Nvidia'dan geçişte DDU ile temizlerseniz 1 gram sorun yaşamazsınız

Eğer hala bir durum var ise psu'dan kaynaklıdır.Bunu nvidia'da yaşayanlar da var

Funboy falan değilim, insanları yanlış yönlendirmeyin

Selam. Sürücü sorunu yok demek ile yok olmuyor dostum keşke olsa. Ben senden biraz daha dinazorum PC konusunda. Fazla değil ama. Hani 286SX kadar çok değil.
Nasıl sürücü sorunu var çok basit. Topladığım sistemde 7900 XT ekran kartında aynı senin düşündüğün gibi direk olarak PSU değişimine gittim, neden gittiğimi sende anlamışsındır uzunca detaya girmeye gerek yok.
Maalesef çare olmadı. Anakart üzerindeki VRM"leri kontrol ettim eski usul voltaj aleti ile üstüne digital test cihazı ile test ettirdim. Yani sistem genelinde hiçbir sorun yok, temiz Windows 10 ve 11 kurulumlarını saymıyorum deneme yanılma yöntemi içinde. En son sürücü kurarken sadece driver only kurdum ve sorunun çözüldüğünü gördüm.

1 hafta boyunca driver only ve minimal install seçenekleri ile oyun oynadım, tek bir WattMan hatası almadım ya da kilitlenme, donma yaşamadım. 8. gün driver Full kurulum yaptım ve ilk oyuna girişimden 18 dakika sonra WattMan ile masaüstüne düştüm, sonraki 2 denememde de sonuç aynı oldu. Driver sorunu olduğunu tescilledim. Reddit üzerinde falan tescilleyen çok olmuş ama her sistem farklıdır mantığı ile yaklaşmış olsam da sorunun çözümü yine driver oldu.

Yani WattMan her kart ve her sistemde düzgün çalışmıyor, bu da driver sorunu olmasını tescilliyor. NVIDIA tarafında yok mu? Var olmaz mı? Ama AMD tarafında bu olay maalesef çok daha fazla.

Ben yaşadım bu durumu Radeon Pro driverlarını kurmadım fakat adrenalinde destekleyen bütün sürücüleri kurdum bir türlü düzelmemişti azalıyordu ama bitmiyordu bu sorun aynı model ile değişim yapılarak halloldu, bende sistemimi tamamen AMD üzerine kurdum ve bunu yaşadım gerçekten sorunlu kartlar var piyasada.

Tabii ki kabul hocam sorunlu kartlar mutlaka olacaktır. Şu ana kadar üretilen hangi ürünün tümü kusursuz olmuş ki? Katılıyorum görüşünüze eski bir RX580 8 GB kullanıcısı olarak "grafik sürücüsü yanıt vermeyi kesti." bildirimi korkulu rüyamdı bir dönem.

İlk olarak ön yargıdan dolayı, ikincisi eskiden driver sorunları fazlaydı o yüzden, üçüncüsü ise tercih meselesi. Şahsen Nvidia almıyorum çünkü sürekli VRAM den kısıp fiyatı yüksek tutuyor. Bu yüzden Nvidia dan hiçbir şey almam ve almıyorum da.

AMD alınmaz veya NVIDIA alınmaz ya da alınır falan böyle bir şey yok. O an hangi kart daha iyiyse fiyatına göre onu alırsın.

Ne ben ne de çevremde ki insanlar bir gram ne hata aldı, ne de sorun yaşadı.Ama adam gibi sistem topladık

550W psu yerine 650W psu kullandık, bios güncellemelerini yaptık, sistemde sıkıntılı olan, limitte olan tek bir parça yoktu

Şuan bende;

RX6700
Ryzen 5 5600
8x3 Xpg 3000Mhz ram
700W Xigmatek Tauro M Plus
B450M-DSH3'dan, B550 Gaming X V2 geçtim

Yine sorun sıkıntım yok
Selam. Sürücü sorunu yok demek ile yok olmuyor dostum keşke olsa. Ben senden biraz daha dinazorum PC konusunda. Fazla değil ama. Hani 286SX kadar çok değil.
Nasıl sürücü sorunu var çok basit. Topladığım sistemde 7900 XT ekran kartında aynı senin düşündüğün gibi direk olarak PSU değişimine gittim, neden gittiğimi sende anlamışsındır uzunca detaya girmeye gerek yok.
Maalesef çare olmadı. Anakart üzerindeki VRM"leri kontrol ettim eski usul voltaj aleti ile üstüne digital test cihazı ile test ettirdim. Yani sistem genelinde hiçbir sorun yok, temiz Windows 10 ve 11 kurulumlarını saymıyorum deneme yanılma yöntemi içinde. En son sürücü kurarken sadece driver only kurdum ve sorunun çözüldüğünü gördüm.

1 hafta boyunca driver only ve minimal install seçenekleri ile oyun oynadım, tek bir WattMan hatası almadım ya da kilitlenme, donma yaşamadım. 8. gün driver Full kurulum yaptım ve ilk oyuna girişimden 18 dakika sonra WattMan ile masaüstüne düştüm, sonraki 2 denememde de sonuç aynı oldu. Driver sorunu olduğunu tescilledim. Reddit üzerinde falan tescilleyen çok olmuş ama her sistem farklıdır mantığı ile yaklaşmış olsam da sorunun çözümü yine driver oldu.

Yani WattMan her kart ve her sistemde düzgün çalışmıyor, bu da driver sorunu olmasını tescilliyor. NVIDIA tarafında yok mu? Var olmaz mı? Ama AMD tarafında bu olay maalesef çok daha fazla.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı