Antinatalizm hakkında ne düşünüyorsunuz?

Önemsiz Cioran

Hectopat
Antinatalizm (Doğum karşıtlığı) size göre mantıklı bir felsefi görüş mü?
Ben bir antinatalist olarak çevremde kimle konuşsam sürekli ilerde çocuk yapmayı planlıyor, aranızda antinatalist var mı?

Herkes birbirinin ihtiyaçlarını dolaylı yoldan karşılıyor. Mesela tarım yapan birisi bana meyve sebze sunar, bunun karşılığında para veririz, o bizim ihtiyacımızı, biz onun ihtiyacını gideririz. Benimkini başkaları gideriyorsa, bende onların ihtiyaçlarını gideriyorum, kimse kimsenin ihtiyaçlarını sürekli gidermiyor.
Ama sonuçta bunun için belli insan topluluklarına ihtiyaç duyuyorsunuz.

Neden çelişkiye düşmüş oluyor?

Yaşamlarını insanlığa bağlı yaşadılar ve bu fikirlerini yine doğum sonucu gerçekleşen insanlarla size aktardılar. Şimdi diyeceksiniz insanlarla değil kitapla aktardılar. Kitabın basımı da yine sonunu istedikleri insanlar tarafından yapıldı. İnsan var olduğundan beri başka insanlara ihtiyaç duydu ve duyacaktır. Doğum karşıtlığı gibi bir şey düşünülemez. Çünkü geleceğin bize ne getireceği bilinemez. Sizin doğduğunuz zaman diliminde kötülükler varsa bu sizden sonrakilerde de olacak diye bir şey söz konusu değil. Pire için yorgan yakılmaz 😉

Bu sefer de kendinizle çelişkiye düştünüz. O zaman her şekil belli oranda doğumlara ihtiyacınız var.
Evet, doğumlara ihtiyacım var. İlerde insanlara ihtiyacım olacak. Bunu en baştan beri diyorum zaten. Antinatalizm çok mantıklı, ama kişisel olarak mantıklı. Ben bütün insanlar antinatalist olsun demiyorum. Ben antinatalist bir hayat süreceğim. Şunun şurasında en fazla yaşayacağım 40-50 yıl daha var. Öldükten sonra dünyaya ne olduğu hiç umrumda olmayacak. Bunu anlatmaya çalışıyorum.

Olacak bir şeyden yararlanmayacak ki? Olmuş bir şey yani doğmuş yetişkin birisinden faydalanacak. Gidip bir aileye ileride bana bakması için bir çocuk yapın demiyor sonuçta.

Arkadaş 40 50 yıl sonrasını düşünüyor ben bile şu an 15 yaşındaysam o zaman bende bakıma ihtiyaç duyarım. Bu nedenle arkadaşa bakacak nesil şu an yeni doğmuş veya birkaç yıla doğacak olan nesildir. Bu durumda arkadaş doğum istiyor bu durumdada antinatalizm ile ters düşüyor. Ne edeceğiz hocam?

Hocam açık konuşursam bir anlığına bu felsefi düşünce saçma gelmişti ancak insanlığın dünyaya yaptıkları aklıma gelince bir anlığına mantıklı gelmedi değil.
Düşününce cidden ne kadar mantıklı olduğu belli aslında.
Dünya'da daha 1 sene sonra ne olacak belli değil.
Kalitesiz insanların sayısı hızla artışta, dünyanın en geride kalmış ülkeleri doğum oranında listenin başlarında geziyor.
İklim değişikliği var. Mesela dine inanan birisi için de inanışına göre, çocuğunun cehenneme gitme ihtimali var.
Çocuk hastalıkla doğabilir, daha bir çok sebep var.

Geri
Yukarı