Antinatalizm hakkında ne düşünüyorsunuz?

Önemsiz Cioran

Hectopat
Antinatalizm (Doğum karşıtlığı) size göre mantıklı bir felsefi görüş mü?
Ben bir antinatalist olarak çevremde kimle konuşsam sürekli ilerde çocuk yapmayı planlıyor, aranızda antinatalist var mı?

Evet, belli insan topluluklarına ihtiyaç duyuyorum. Yaşlanınca özellikle çok ihtiyaç duyacağım. Çünkü ilerde illaki huzurevine düşeceğim, çocuk yapmayacağım için.
O huzurevinde çalışan insanlar olacak. İnsanların yaptığı çocuklar ilerde huzurevinde ben ve benim gibi yaşlılar için çalışacak. Emekli olursam mesela benim emekli param için kaç tane insan çalışacak kim bilir.
Sorumsuz insanların yaptığı çocuklardan faydalanacağım. Onun için insanlara ihtiyacım her zaman olacak.
Bu durumda geçmişte bu fikri savunanlar kendileriyle çelişkiye düşmüş oluyor.

Neden çelişkiye düşmüş oluyor?

Yaşamlarını insanlığa bağlı yaşadılar ve bu fikirlerini yine doğum sonucu gerçekleşen insanlarla size aktardılar. Şimdi diyeceksiniz insanlarla değil kitapla aktardılar. Kitabın basımı da yine sonunu istedikleri insanlar tarafından yapıldı. İnsan var olduğundan beri başka insanlara ihtiyaç duydu ve duyacaktır. Doğum karşıtlığı gibi bir şey düşünülemez. Çünkü geleceğin bize ne getireceği bilinemez. Sizin doğduğunuz zaman diliminde kötülükler varsa bu sizden sonrakilerde de olacak diye bir şey söz konusu değil. Pire için yorgan yakılmaz 😉

Antinatalizm (doğum karşıtlığı) size göre mantıklı bir felsefi görüş mü?
Ben bir antinatalist olarak çevremde kimle konuşsam sürekli ileride çocuk yapmayı planlıyor, aranızda antinatalist var mı?

Ben de pronatalistliği savunuyorum ama belirli şartları var bunun mesela çocuk yapacak bireylerin önceden ebeveynlik dersi almaları lazım böylece dünyada ki pislikler bir nebze de olsa azalır.

Yaşamlarını insanlığa bağlı yaşadılar ve bu fikirlerini yine doğum sonucu gerçekleşen insanlarla size aktardılar. Şimdi diyeceksiniz insanlarla değil kitapla aktardılar. Kitabın basımı da yine sonunu istedikleri insanlar tarafından yapıldı. İnsan var olduğundan beri başka insanlara ihtiyaç duydu ve duyacaktır. Doğum karşıtlığı gibi bir şey düşünülemez. Çünkü geleceğin bize ne getireceği bilinemez. Sizin doğduğunuz zaman diliminde kötülükler varsa bu sizden sonrakilerde de olacak diye bir şey söz konusu değil. Pire için yorgan yakılmaz 😉

İşe bu kötülükler insanları etkilemekle kalmayıp yaşadığımız çevreyide etikiliyor, bu yüzden bazen her şeyi temelden silmek en mantıklısı.

İşe bu kötülükler insanları etkilemekle kalmayıp yaşadığımız çevreyide etikiliyor, bu yüzden bazen her şeyi temelden silmek en mantıklısı.

İnsan çevreye zarar verebilir fakat bir döngü var. Bu döngü bozulursa çevreye verilen zarar daha çok artmaz mı?
Pronatalistliği savunuyorum ama belirli şartları.

Böylece dünyada ki pislikler.

Her bireyin anne baba olabileceği bir toplumda pislikler nasıl azalabilir?
Bana göre dünyada var olan ve günümüze kadar gelen bu çoğalma kendi haline bırakılmalıdır(hızlı nüfus artışı veya azalışı hariç).

Benim çocuğum olmazsa, diğer insanlara ihtiyaç duymayacak.
Zaten şu an dünyada haddinden fazla nüfus artışı var. Bu insanlık için problem olmayacak.

İnsan çevreye zarar verebilir fakat bir döngü var. Bu döngü bozulursa çevreye verilen zarar daha çok artmaz mı?

Bu bir döngü değil, bir süreç. Bakınız iklimler değişti kış gelecek bir sıcak bir soğuk. Bu insanlık olmadan dünyada kendi kendine gerçekleşebilecek nadir olaylardan bir tanesi olabilir. Ama bu bir süre sonra düzelecek çünkü kendini yenileyecektir. Ancak insan olduğu sürece bu süreç başlamakla kalmayıp hızlı bir şekilde devam etmekte. Sera gazı, sigara, dumanlar ve daha nicesi çevreyi kirletip bu da insan etki ediyor, ama insan tekrar aynısını devam ettirip tekrar olay insana dönüyor, işte bu bir döngüdür. Bu yüzden en iyi gelecek, geleceği yaratmamak olabilir.

Benim çocuğum olmazsa, diğer insanlara ihtiyaç duymayacak.
Zaten şu an dünyada haddinden fazla nüfus artışı var. Bu insanlık için problem olmayacak.

Soruma tam bir cevap alamadım belki de ben soramadım. Sorumu tekrarlayacağım. Sizden önce bu düşünceyi savunanlar neden insanlığın sonunu getirerek bizi bu yaşaması güç hayattan kurtarmadılar? Antinatalizm oldukça uçuk bir fikir.

Bu bir döngü değil, bir süreç. Bakınız iklimler değişti kış gelecek bir sıcak bir soğuk. Bu insanlık olmadan dünyada kendi kendine gerçekleşebilecek nadir olaylardan bir tanesi olabilir. Ama bu bir süre sonra düzelecek çünkü kendini yenileyecektir. Ancak insan olduğu sürece bir süreç başlamakla kalmayıp hızlı bir şekilde devam etmekte. Sera gazı, sigara, dumanlar ve daha nicesi çevreyi kirletip bu da insan etki ediyor, ama insan tekrar aynısını devam ettirip tekrar olay insana dönüyor, işte bu bir döngüdür. Bu yüzden en iyi gelecek, geleceği yaratmamak olabilir.

Bu kötülüklere alışmış bir dünyadan birdenbire elimizi ayağımızı çekerek daha büyük bir zarar verebiliriz.

Geri
Yukarı