Atatürk hakkında düşünceleriniz

Çünkü dindar bilim adamları bilimin temelini attı

Yalnız o bilimin temelini atan dindar bilim adamları kendine Antik Yunan kaynaklarını baz almıştır, İslam dünyasında bilimin önem kazanması yanlış hatırlamıyorsam Abbasiler döneminde başlar ve Abbasiler döneminde birçok Helenistik kaynak Arapçaya çevirilmiştir. Sözlerimi yanlış veya babanıza saygısızlık olarak algılamayın ama babanızın edebiyat öğretmeni olması babanızı tarafsız veya doğru bilgi kaynağı yapmaz.

Yanlış kişilerin eline geçmesinin de önüne geçilemeyeceğinden mütevellit karşıyım.
Bu, yönetilen toplumun zihniyeti ile alakalı bir durumdur. Eğer toplum koyunlaşmaya meyilli veya koyunlaşmışsa yanlış kişilerin yönetime geçmesi ve bu sayede ülkenin gidişatını kötü yöne çevirmesi muhtemeldir. Önemli olan ise Türk Milletinin dogmatik düşüncelerle kaplı zihniyetini değiştirip bilimi kaynak edinmesidir, bunun için de çok okumak gerekiyor.

Fransa, milliyetçiliğin ve demokrasinin merkezi olarak bilinir. Bunun sebebi ise adamların çok fazla okumasıdır. Adamlar deli gibi milliyetçi oldukları için ne pahasına olursa olsun Fransızlığın yaşamasını istiyorlar. "Ekmek yoksa pasta yesinler." diyen yöneticiye karşı ayaklanıp milliyetçiliğin ve demokrasinin temelini atan Fransa şu anda da bunu çok iyi başarıyor. "Ama Fransa da emperyalist ülkeler arasında." diyenler olacaktır, onlara cevabım şu olur: Söz konusu kişinin ya da ülkenin her yönünü benimsemek zorunda değiliz, sadece iyi yönlerini örnek edinip onunla yaşamak önemlidir. Adamlar emperyalist olabilir fakat bu, onların akıllı ve milliyetçi olduğu gerçeğini değiştirmiyor maalesef. Şu an Fransa'da ermeni kökenli Fransız vatandaşlar var, adamlar Fransız ve milliyetçi olmakta yarışıyor çünkü biliyorlar ki milliyetçi oldukları zaman çoğu olumsuzlukları bu düşünce ile yenebilecekler.

Atatürk de milliyetçiliği benimsemiş ve bunu Türk Milletine aşılamak istemiştir. Arap toplumunun kültür ve gelenekleri ile kör olmuş olan Türk Milletini, kendi kültürü ve batının kültürü ile şereflendirmek istemiştir ama bunu kısmen başarabilmiştir. Batının kültürünü edinmemizin sebebi, Türklerin Müslümanlığa girişinden sonra kendi kültürünü ve benliklerini kaybetmiş olmasıdır. Arapların Türkleri kılıçtan geçirerek Müslüman yapmasından sonra Türk kültürünün izleri maalesef kaybolmuştur. En azından Arapların medeni olmayan, sürekli emperyalist güçlere yaltaklanacak olan (bunun en büyük örneği İngilizlerin gaz vermesiyle Osmanlı İmparatorluğu'na karşı isyan eden Araplardır), barbarlığı benimsemiş olan kültürünü benimsemek yerine Avrupa'nın kültürünü benimseyelim demiştir. Daha fes, sarığın nerelerden ve kimlerden geldiğini bilmeyen cahil insanların "Atatürk İngilizdir çünkü o bize Batı kültürünü aşıladı." demesi gayet normaldir çünkü okumazlar.

Ayrıca bu videoyu herkesin izlemesini tavsiye ederim:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

7
Yalnız o bilimin temelini atan dindar bilim adamları kendine antik yunan kaynaklarını baz almıştır, islam dünyasında bilimin önem kazanması yanlış hatırlamıyorsam abbasiler döneminde başlar ve abbasiler döneminde birçok helenistik kaynak arapçaya çevirilmiştir. Sözlerimi yanlış veya babanıza saygısızlık olarak algılamayın ama babanızın edebiyat öğretmeni olması babanızı tarafsız veya doğru bilgi kaynağı yapmaz.

Babama güvenmeyip kime güveneceğim ben direkt belgeleri okuyor diyorum osmanlı tarihçesinden bundan benim için daha güvenli bir kaynak yok. Siz olsanız ne yapardınız biliyorsunuz ki internette birsürü yanlış bilgi var ben Türk tarih kurumuna bile babamdan daha çok güvenmem. Bir de anlaşılan inanmıyorsunuz en azından ben ne olur ne olmaz belki doğrudur diye bile iman ederdim çünkü ölünce ne olacağımızı hiç kimse bilmiyor sonuçta cansız atomlardan oluşuyoruz. konu kilit

Babama güvenmeyip kime güveneceğim ben direkt belgeleri okuyor diyorum osmanlı tarihçesinden bundan benim için daha güvenli bir kaynak yok. Siz olsanız ne yapardınız biliyorsunuz ki internette birsürü yanlış bilgi var ben Türk tarih kurumuna bile babamdan daha çok güvenmem. Bir de anlaşılan inanmıyorsunuz en azından ben ne olur ne olmaz belki doğrudur diye bile iman ederdim çünkü ölünce ne olacağımızı hiç kimse bilmiyor sonuçta cansız atomlardan oluşuyoruz. konu kilit
Ahahah buna gülerim işte🤣 Şimdi burada birine tarihi geçmiş bir imparatorluğu ve yönetim şeklini savunduğu için yobaz desem, uygunsuz üslup cezası alırım hiç gerek yok.

7

Bilimin temelini dindar bilim adamları attı diyen sizsiniz, Osmanlı kaynaklarını okuyor diye bu bilgiyi babanıza dayandırıyor ve sorgusuz doğru kabul ediyorsanız orası sizin bileceğiniz iş lakin bilim İslamdan çok önce de vardı dindar bilim adamları nasıl bilimin temelini atıyor? Ayrıca;"en azından ben ne olur ne olmaz belki doğrudur diye bile iman ederdim" demişsiniz ama bu mantıkla gidersek ne olur ne olmaz belki Zeus'da vardır diye Zeus'a iman ediyor musunuz?

Osmanlı kaynakları ne kadar doğru ? Bir milletin bağımsızlığını 5 Kr Luk devletlere sığınarak yerle bir eden çöküş dönemi Osmanlı kaynakları mı doğru ? Osmanlı kaynakları yerine keşke İngiliz kaynaklarına baksaydın . En azından İngilizceden çevirisini yapardınız , baban yorulmaz idi . Aynı zaten .

Bilimin temelini dindar bilim adamları attı diyen sizsiniz, osmanlı kaynaklarını okuyor diye bu bilgiyi babanıza dayandırıyor ve sorgusuz doğru kabul ediyorsanız orası sizin bileceğiniz iş lakin bilim islamdan çok önce de vardı dindar bilim adamları nasıl bilimin temelini atıyor? Ayrıca;"en azından ben ne olur ne olmaz belki doğrudur diye bile iman ederdim" demişsiniz ama bu mantıkla gidersek ne olur ne olmaz belki Zeus'da vardır diye Zeus'a iman ediyor musunuz?

Normalde oranın altının çizicektim telefondan yazdığım için sıkıntı oldu sizde farkındaysanız inanmamak için bakıyorsunuz orada dediğimi basitçe anlamanız lazım.
Tamam hatam var bilimin temelini değil kat çıkmışlar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı