Deist, ateist veya teist olma sebebiniz nedir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hiçbir şeye inanmıyorum. Tüm inanç düşünceleri bir yerde tıkanıyor bana göre. Fakat aklıma en çok yatan fikir, eğer bir tanrı varsa o tanrı evrenin ta kendisi olduğu panteizm inancı.

Anlamadım ama? Benim demek istediğim daha çok neden ibadet kendi dilinde yapılamıyor?
Çünkü tercüme orijinalinin yerini tam olarak tutamaz. Örneğin Arapçada yürümek ve yavaş yürümek farklı kelimelerdir. Bunu tam anlamıyla Türkçe'ye veya başka bir dile geçiremezsiniz. İstatistiksel olarak da yine Türkçe'yi ele alırsak Türkçe'de yaklaşık 111 bin kelime bulunur. Arapça'da ise yaklaşık 1.5 milyon kelime vardır.

Çünkü tercüme orijinalinin yerini tam olarak tutamaz. Örneğin Arapçada yürümek ve yavaş yürümek farklı kelimelerdir. Bunu tam anlamıyla Türkçe'ye veya başka bir dile geçiremezsiniz. İstatistiksel olarak da yine Türkçe'yi ele alırsak Türkçe'de yaklaşık 111 bin kelime bulunur. Arapça'da ise yaklaşık 1.5 milyon kelime vardır.
Tamam onu anladım yukardaki arkadaşa da söylediğim gibi ben ibadetimi neden kendi dilimde yapamıyorum? Neden okuduğum sureyi bile bile okumuyorum da illa birinin bana açıklamasına ihtiyaç duyuyorum?

Nisa 34'ün yumuşatılmış hali bu değil mi? "Yavaşça dövünüz efenim." Yavaşça dövme nasıl oluyor ya? Tefsirle kendinizi iyice komik duruma düşürüyorsunuz.
Erkek, namusu lekeleyecek bir davranışta bulunmayan karısını dövemez kul hakkıdır sadece sözlü tartışma yapabilir ve ancak ona karşı öfkesini ortaya koyabilir. Ama iffetsizlik yaparsa ve yakalarsa kızarıklık olmayacak şekilde vurabilir.

Tamam onu anladım yukardaki arkadaşa da söylediğim gibi ben ibadetimi neden kendi dilimde yapamıyorum? Neden okuduğum sureyi bile bile okumuyorum da illa birinin bana açıklamasına ihtiyaç duyuyorum?
Zaten bilerek okuman gerekiyor bir zahmet inanlar anlamını öğrenmeli ki insanlar namazda kuran hatmetmiyor 8-10 tane anca sure okuyor.

Peygamber evlatlığının karısıyla evlendi ama bir sor neden evlendi çalışmasına tefsir denir. Fazla uğraşmayın yani tefsirlerle o kadar okuyorsunuz sonra kendini alim diye tanıtmış birisinin zorlama fikirleri olduğunu anlıyorsunuz. Zaten kusursuz bir yaratıcı bulunsaydı her şeyi çok net ve kesin bir şekilde söylerdi. İnsan yorumuna herhangi bir hüküm bırakmazdı. Bu bile bazı dinlerin gerçek olmadığına delil nitelikte.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı