Dinler mantıklı gelmiyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. Neden sadece İslam doğru ise 4 tane din var?
  2. Neden alkol doğada var ama içmek günah?
  3. Neden doğada cinsellik var ise (evlenmemişken) cinsel ilişki haram?
  4. Cennet ve cehennemin gerçek olduğunu nerden biliyoruz? Öbür kitapları da ele almamız lazım değil mi?

Yani bu sorular cevapsız olduğu sürece ailem Müslüman olduğu için ve Kur-an'da yazan şeylere bakıp korktuğum için arada kalıyorum. Ateistlik mantıklı geliyor. Hiçbir din mantıklı gelmiyor.
1. Bu soruda bence bir mantık hatası var çünkü eğer İslam'ın doğruluğunu herkes kabul etseydi o zaman bu dinler olmazdı. Sormak istediğinize gelince, tüm bu dinlerin aynı temelden çıktığı belirgin fakat hepsinin inanç ve ibadet esasları aynı olmadığından insanlar daha kolay/daha doğru geleni seçiyor.

2. Alkol doğada var demişsiniz ama doğadaki her şey tüketmeye uygun değildir, mesela zakkum gibi bir bitki de doğal olarak yetişmesine rağmen gayet zehirli. Bu cevap tatmin edici değil derseniz alkolün vücuda zararları olduğunu ve zamanla zihnin düzgün çalışmasını engellediği bilimsel bir gerçek.

3. İnsan, doğası gereği hayvanlardan farklı olarak soyunun kime dayandığını bilmek ister fakat evlilik dışı ilişkiler soyun takibini zorlaştırır. Ayrıca evlilik bağı bir kez kurulduğunda (Toplumun da kabul edeceği bir şekilde kurulması durumunda) artık o kişi istediği gibi terk edemez ve bu da aile bağlarını güçlü tutar. Aile bağları güçlü olduğu sürece toplum güçlü olacağından sürekli bir toplumda evlilik ve aile önemlidir.

4. Bu sorunun cevabı yıllardır tartışılıyor ve bu konudaki tek bilgi sadece dini kitaplarda olduğundan tamamen sana kalmış durumda. Öteki kitaplarda da bir cennet-cehennem anlayışı olsa da hepsi ölümden sonraki hayat şekliyle yansıtmadığı için o kitaplardaki görüşler o kadar yaygın değil.

En son demişsin ki "Hiçbir din bana mantıklı gelmiyor ama Ateistlik mantıklı geliyor.". Ateizmde herhangi bir tanrı olmadığı savunulur ama sen Tanrı'yı değil, dinleri reddediyor gibi konuşmuşsun. Bu durumda kendini Deist olarak anlandırman daha doğru olabilir. Ayrıca dinleri yorumlarken günümüzde kendini dindar adlandıranları temel almak yerine bizzat dini kitapları ve farklı bakış açılarıyla yazılmış tarihi belgeleri incelemen daha doğru olur.

Alakası yok insanlar yeniden evlenirdi derken siz sizle beraber olmak için eşini aldatan biriyle sizi de aldatacağı şüphesini duyarak birlikte olur muydunuz?
Evlenip boşanan bir bireyler yeniden birlikte olurdum. Zaten aldatan birey aldattığını söylemezdi.
Ayet var değiştirilmediğine ve asla değiştirilmeyeceğine dair. Bu arada çarpılacaksınız bu gidişle.
Bende alır bir kitaba söz yazarım. Ne farkı olacak?
Ahzab suresini hiç duymadınız galiba?

Son düzenleme:
  1. Neden sadece İslam doğru ise 4 tane din var?
  2. Neden alkol doğada var ama içmek günah?
  3. Neden doğada cinsellik var ise (evlenmemişken) cinsel ilişki haram?
  4. Cennet ve cehennemin gerçek olduğunu nerden biliyoruz? Öbür kitapları da ele almamız lazım değil mi?

Yani bu sorular cevapsız olduğu sürece ailem Müslüman olduğu için ve Kur-an'da yazan şeylere bakıp korktuğum için arada kalıyorum. Ateistlik mantıklı geliyor. Hiçbir din mantıklı gelmiyor.
1. İnsanlar islama inanmadığından diğer dinleri Kuranı değiştirerek yaptılar para falan için
2. Alkol sağlıksız olduğu için günah çünkü bilerek sağlığnıza zarar veriyorsunuz
3. Evlenmeden hamile kalabilirsin tam olarak nedenini bilmiyorum
4. Öbür kitaplar Kuran'dan önce bazı peygamberlere indirildi daha sonra insanlar o kitaplara inanmadılar bazı insanlarda para için o kitapları değiştirdi bu yüzden Kuran'da yazanlara inanıyoruz

1. İnsanlar islama inanmadığından diğer dinleri Kuranı değiştirerek yaptılar para falan için
2. Alkol sağlıksız olduğu için günah çünkü bilerek sağlığnıza zarar veriyorsunuz
4. Öbür kitaplar Kuran'dan önce bazı peygamberlere indirildi daha sonra insanlar o kitaplara inanmadılar bazı insanlarda para için o kitapları değiştirdi bu yüzden Kuran'da yazanlara inanıyoruz
Hocam alkol zararlıysa neden Allah bize zarar veren şeyler yarattı? Mantıksız değil mi?

Peki hocam İslam'ın aynı şekilde para için insanlar tarafından oluşturulmadığı hakkında kişiden kişiye değişmeyen net bir kanıtınız var mı?

Hocam alkol zararlıysa neden Allah bize zarar veren şeyler yarattı? Mantıksız değil mi?
İslam'da insanın bu dünyaya gelme sebebi "imtihan" olarak belirtilir. LGS gibi bir sınavda sorularda sadece tek şık olsaydı herkes tam puan yapardı ancak diğer şıklar da olunca sınavın bir anlamı olur.

Yapım malzemesindekiler de zararlı mı acaba?

Dostum alkol gibi zararlı maddeler olmasaydı iyi ile kötü insan nasıl ayrılacaktı ayrıca zorla içirmiyorlar sende içme seni hayvandan farklı kılan özellik olan iraden bu işe yarıyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı