Evrim kanunu ve teorisi

Kas bakalım algını. Sorduğu soruların ne kadar mantıklı olduğuna bak bakalım. Ayrıca daha önceki konularını da gördüm ve nasıl sorular sorduğunu da gördüm ve biliyorum. Bu benim suçum değil, dindar insanların %99'u soru sormayı veya sorgulamayı bilmiyor. Bu forumda bir tane adam akıllı argüman sunup tartışabilen müslüman görmedim.

Bahsettiğin insanlar islam felsefecisi, o insanlar bu günde yaşasa ve evrim teorisinden bahsedecek olsalar "Allah'ın yaratma biçimi" şeklinde yaklaşacaklarını düşünüyorum. İslam felsefecisi olan birisi evrimi kabul etmezdi etse bile kendi dinine uyacak biçime uyarlardı.
Algı kastığım falan yok, bana göre algı oluşturan sen ve senin gibilerdir dostum. Ben de müslümanım, emin ol günümün çoğu araştırıp kendime bir şeyler katmakla geçiyor. Zamanında çok irdeledim evrim teorisini de. Evet birçok kısmı mantıklı gelse de hala kafama oturmayan şeyler var mesela benim de.

Ayrıca senin gibi evrime inanmayanı "bilim dışı" ilan edenleri anlamıyorum. Dediğim gibi, bu güne kadar yüzlerce biilimsel veri, bulgu değişmiş; değişmeye de devam ediyor. Darwin bile sizin kadar sert yapıp insanları kırmamıştır :)
O zamanlar İslam'da bilim öğrenmek gerçekten önemliydi. Günümüz zamanında her ne kadar çoğu kişi Müslüman'ım dese bile daha kendi dinini açıklayamayacak kadar cahil insanlar dolu insan var.

Dindar insanlara düz kafalı muamelesi yapılmasının nedeni, bu insanlara her ne olursa olsun kanıtlarını açık açık sunun yine bildiğinin doğru olduğunu iddia etmeye devam edecek.
Evet o konuda haklısın. İnsananların çoğuna "neden?" diyesorulsa cevap veremeyecek durumdalar ne yazık ki...

İlk evrim teorisyenlerinden biri ünlü bir Müslüman alim. Üstelik bir Afro Arap. Hem de gayet yetenekli bir şair.
Bahsettiğin insanlar islam felsefecisi, o insanlar bu günde yaşasa ve evrim teorisinden bahsedecek olsalar "Allah'ın yaratma biçimi" şeklinde yaklaşacaklarını düşünüyorum.
Günümüzde yaşasalar demiştim, ayrıca verdiğin örnek spesifik bir kişi, bir topluluktan bahsetmiyoruz. İstisnalar Kaideyi bozmaz.

Evrim teorisinde ise tesadüf.
Evrim her şeyi tesadüflükle ile açıklamaz.
Bir şeyin tesadüfen oluşması o şeyin gerçekliğini azaltan bir şey değildir. Evren'de birbirine bağlı olmadan neden-sonuç dizgilerinin denk gelmesinden ötürü tesadüfi durumlar olmuştur, her zamanda olmuştur, olmaya da devam edecektir.

Bak mesela araba sürüyorsun yanından başka bir araç geçiyor araçtan fırlayan bir şey senin açık olan camından arabanın içinden geçip gelip sana değiyor, bunun gerçekleşme oranı ne, çok düşük ama imkansız değil. Bu örnekler daha da çoğaltılabilir. Tesadüflikte böyle bir şeydir imkansız değildir. Yeterli bilgilere ve ön yargıya sahip olduğunuzdan dolayı bu tür yorumlar yapıyorsunuz.

Evrim kaotik bir süreçtir, tesadüf ile kaotik aynı şeyler değil. Doğa yasaları tesadüfi değildir, geçmişte vardı, şimdide var, gelecekte de olacak. Evrim dediğin şey de bir doğa yasasıdır netice olarak.

Doğa ve Fizik yasalarının neden bugünkü gibi hareket ettiklerini bilmiyoruz. Bunu bilmek için büyük patlamadan öncesini bilmemiz gerekiyor tüm yasaları tanımlayabilmek için.

Bu yasalarla da var olduktan sonra herhangi bir şekilde kontrol edilmezler, bilinçsiz bir biçimde hareket ederler. Bu yasalar sürekli kendilerini aynı şekilde tekrar ettiği için belli bir düzen yaratacak güce sahip oluyorlar.

Doğa yasaları tesadüfi değildir sonuçları tesadüfidir. Mesela bir elmanın yere mi düşeceği, kafanıza mı düşeceği tesadüfidir. Örnekler çoğaltılabilir.

Evrim sandığınız gibi tesadüfi ve rastlantısal olarak gerçekleşmez.

Evrim kademe kademe, sürekli olarak, çok yavaş bir şekilde ilerleyen bir süreçtir.

Evrimde hiç mi tesadüflük yok var elbette. Ama çıkıp evrim rastgele, tesadüfi oluşan bir süreç diyemezsiniz. Yukarıdaki elma örneği gibi tesadüfi olaylarda meydana geliyor bu süreçte. Evrimde beklenmedik, öngörülemez şekilde meydana gelen durumlar olabiliyor. Bunlar doğanın bir gerçeğidir.

Eğer ki evrim her şeyi tesadüflerle açıklasaydı bugün bilim dünyasında kabul gören bir teori olamazdı. Yüzbinlerce evrim hakkında makale, ders kitapları vb. şeyler yayınlanamazdı.

Evrimin yok olması diye bir ihtimal söz konusu değil. Neden mi? Çok basit bir cevabı var. Evrimsel biyoloji denilen müthiş bir alan ve o alan sayesinde yaşama döndürülen binlerce insan var da ondan. Genetik dediğimiz varlığımızın temelini oluşturan o güzide yapıyı inceledikçe biz o evrimi görüyoruz, o yüzden çürütülemez. Maksimum olabilecek şey teorinin de evrim geçirmesi ki geçiriyor zaten. Her şey gibi...

Hadi diyelim ki çürütüldü, çürüten de yine bilim olacak. Kuru gürültü yapan güruh değil. O yüzden bence her halükarda insanların bilimle ilgilenmesi gerekiyor. Evrimi çürütmek için de, evrimi anlamak için de...
Ben bunu biyolog bir hocamla uzun uzun konuşmuştum. Onun bile tereddüt ettiği noktalar vardı. Kimsenin bu kadar emin yaklaşması taraftarı değilim hala ben.

Çürütülebilir aslında. Kuantum mekaniği bile dengeleri sarsmışken evrimin çürüme ihtimali de var. Ancak zannımca evrim çürütülürse yine bilim tarafından ve evrimin temelinden sapmayacak şekilde çürütülecektir.
Evrimin temelinde şu yatar. Şartlara uyum sağlayamayan üreyemez ve kendi neslini devam ettiremez. Yani temelinden sarsılması asla kolay kolay söz konusu olamaz.
Günümüzde yaşasalar demiştim, ayrıca verdiğin örnek spesifik bir kişi, bir topluluktan bahsetmiyoruz. İstisnalar Kaideyi bozmaz.
Ben sadece spesifik örnekler de olsa bu tarz kişilerin var olduğunu söyledim. O kadar.

Ben bunu biyolog bir hocamla uzun uzun konuşmuştum. Onun bile tereddüt ettiği noktalar vardı. Kimsenin bu kadar emin yaklaşması taraftarı değilim hala ben.
Siz yaklaşmayabilirsiniz ancak emin olun, bu teoriye inanıp bunun üzerine çalışmazsa güzel güzel geberecek biri olarak ben bu konu hakkında baya araştırma yaptım. (Minnoş bir genetik rahatsızlığım var. Ondan kaynaklı bu.) Evrim hakkında da baya bir bilgi havuzuna sahibim. Evrim teorisinin de evrim geçirdiği gerçeği de elimizde var. Evrim dediğimiz şeyin de aslında temelinde daha iyi olan genetik üstünlüğü elde etmesi olması gerçekliği ve bunun sosyal hayatta bir karşılığı olması benim için Evrim ve Evrim Teorisi hakkında yeterince güven sağlıyor.

Bu arada, bilimsel çalışmalar yapan kişiler arasında gayet hatrı sayılan bir kesim de zaten bu görüşte ki bunun oranı yüzde on civarıydı sanırım. Bu görüşte olanların çoğu da aslında haklı çünkü bu teori de evrim geçiriyor. Yüzde seksen üzerinde teoriye güvenenler de haklı çünkü evrimin temel prensibi her yerde. Kısaca iki taraf da haksız değil.

Algı kastığım falan yok, bana göre algı oluşturan sen ve senin gibilerdir dostum. Ben de müslümanım, emin ol günümün çoğu araştırıp kendime bir şeyler katmakla geçiyor. Zamanında çok irdeledim evrim teorisini de. Evet birçok kısmı mantıklı gelse de hala kafama oturmayan şeyler var mesela benim de.

Ayrıca senin gibi evrime inanmayanı "bilim dışı" ilan edenleri anlamıyorum. Dediğim gibi, bu güne kadar yüzlerce biilimsel veri, bulgu değişmiş; değişmeye de devam ediyor. Darwin bile sizin kadar sert yapıp insanları kırmamıştır :)
Onca kanıt, onca akademik makale, yaklaşık 200 yıldır çürütülememiş bir teori var ortada. Diğer tarafta " Ol dedi Oldu" var. Şimdi sen söyle, sence hangisini kabul etmek mantıklı? Ayrıca ben yeterince araştırdığını düşünmüyorum çünkü canlılar hakkında soracağın bütün soruların cevabını evrim %95 cevaplıyor zaten.

"Evrime İnanmamak", "Yer çekimine inanmamak" ikisi aynı şeyler, "inanmayan" insanı bilim dışı ilan ediyorsam bence biraz haklılık payım vardır.

Burada "maymundan geldiysek şimdiki maymunlar neden insan olmuyor?" diyen insanlarla tartışıyoruz genelde ve bu biraz sinir bozucu oluyor, gelip algı kastığını düşündüğüm için sana da diğerleriyle aynı üslupta yanıt verdim. Kırdıysam özür dilerim. 😁

İsteyen ve merak eden arkadaşlar için soruyorum. Balinaların elleri (kolları) ve bacakları probleminin evrimsel açıklamasını anlatayım mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı