Her görüşe saygı duymalı mıyız?

• Din konusunda kesinlikle evet. Arkadaşlarım ve ailem dini yapı olarak karman çorman zaten.
  • Siyaset konusunda görüş olarak evet ama somut yanlış olduğu zaman hayır.
  • Günlük hayatta görüşler paylaştıkça birbirini geliştirir, saygı duymazsak başarılı olamayız zaten.

Dostum bu dediğine katılıyorum. Zaten yapmak zorunda olduğun şeyler ile övünmek yersiz doğru. Ben de abartılmasına karşıyım fakat Türkiye savunma sanayide daha önce hiç böyle bir konumda değildi. O yüzden bu bir övünç kaynağı benim için. Diğer hususta sen haklısın dediğim gibi.
He, bazı insanların Atatürk'e hakaret etmesi kabul edilemez dediğin gibi. Elbet bir gün hesap sorulur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Birinin görüşü yüzünden hapsedilmesi, karşı görüşün de gün gelince hapsedilme ihtimali olduğu anlamına gelir. Bu sebeple her görüşe katılmasan bile saygı duymak gerekiyor.

Söz konusu teferruat ise saygı duyulabilir, ama konu toplumsal bir konu ise orada saygı denen davranış teslimiyeti getirir.
Bir vatan savaşla, kanla alınıyor, ne için, üzerinde yaşamak, varlığımızı sürdürmek ve maddi-manevi değerlerimizi korumak için.
Sırf ben de hapsedileceğim potansiyeli taşıyorum diye adına görüş diyerek saldırana saygı duyamam.

Teslim olmaktan ve susmaktan hiç söz etmedim. Her gerici, adaletsiz, adil olmayan, şiddet içeren şeye karşı çıkmak gerekiyor. Yöntem önemli, ne yapılmalı? Bu sorunun cevabı bende, mümkün olan son raddeye kadar demokrasi üzerinden yürümek. Olası bir iç savaş durumunda hemen her güçlü devlet işin içine dahil olup kontrol etme çabasına girişiyor. Zayıflıyor ve parçalanıyorsun. Toparlanmak bazen yıllar, bazen on yıllar alıyor. Ayrıca cahil olan ve cahil olmasındaki suç kendinde olmayan insanlar tarafından zarar görme veya günümüz gerçeklerinin farkında olmayan bu insanlara zarar verme ihtimali doğuyor. Daha çok şey söylenebilir. Susmak seçenek değil, çatışma da öyle.

Son düzenleme:
Saygı zorunlu değil ama saygı duyuyormuş gibi yapmak zorunlu. Zerre saygı duymadığım bir sürü görüş ve inanç var ama dile getirmiyorum hakaret ve aşağılama gibi kısımları.

Eğer bir görüş veya inanç insanların yaşamını ve özgürlüğünü kısıtlıyorsa, insanların öldürülmesi gerektiğini söylüyorsa ona karşı çıkmamız gerekir.

LGBT'ye saygı duymuyorum fakat sesimi çıkarmıyorum, Atatürk düşmanı olanlara saygı duymuyorum hakaret ediyorum. Duruma göre değişir herkeste. Fakat adam çıkıp derse ben kadına şiddeti seviyorum o zaman Allah ne verdiyse söverim şikayette ederim.

Geri
Yukarı