Her görüşe saygı duymalı mıyız?

Susmak seçenek değil, çatışma da öyle.

Çatışma denen şeyi koşullar dayatır, kimse çatışma için çatışmaz.
Çatışma bir zorunluluktur, çatışma olmazsa evrim bile işlemez, durağanlaşır
Çatışma sırf fiziki değildir, fikirler çatışır, çıkarlar çatışır ve bunlar olmak zorundadır.
Cumhuriyet veya demokrasi sistemleri de bir çatışma ortamıdır ve çatışma ortamı olduğu için insan türünün gelişmesine katkıda bulunur.
Fikirler elbette çatışacak, sırf haklı-haksız için değil, koşullar gereği olduğu için.

Bazen bazı mesajlar görüyorum da insanların Atatürk'ü sevmeyen insanlara karşı direk bir tepkileri var. Nedeni önemli değil, görüşü önemli değil. Ben bunu anlayamadım. Bana ırkçılıktan, faşistlikten ve buna benzer düşüncelerden pek farklı gelmiyor nedense.

Her toplumun hassas olduğu konular vardır ve bu da bizim ülkemizde bunlardan bir tanesi. Sevilmemesinin nedenini tahmin edebiliyorum. Genel bir kesimin aklındaki bir kaç şeyden dolayı. Bunu bildikleri için bence tepki gösteriyorlar. Çünkü o dönemin şartlarında Atatürk' ün yaptıkları küçümsenecek şeyler değil. Bugün oturduğumuz yerden her şeyi rahat yaşıyoruz. Ama o dönem böyle bir rahatlık söz konusu değilken, şuan insanlar oturduğun yerden attıklarını tutuyorlar. Atatürk' ü eleştiriyor, bundan dolayı olduğunu düşünüyorum.

Her toplumun hassas olduğu konular vardır ve bu da bizim ülkemizde bunlardan bir tanesi. Sevilmemesinin nedenini tahmin edebiliyorum. Genel bir kesimin aklındaki bir kaç şeyden dolayı. Bunu bildikleri için bence tepki gösteriyorlar. Çünkü o dönemin şartlarında Atatürk' ün yaptıkları küçümsenecek şeyler değil. Bugün oturduğumuz yerden her şeyi rahat yaşıyoruz. Ama o dönem böyle bir rahatlık söz konusu değilken, şuan insanlar oturduğun yerden attıklarını tutuyorlar. Atatürk' ü eleştiriyor, bundan dolayı olduğunu düşünüyorum.

Sorun eleştirmek değil, eleştiri adına hakarete kadar gidiyorlar.
Bu da haliyle tepki görüyor ve daha kötüsü ayrıştırmayı getiriyor, bu ayrışmadan da birileri çıkar sağlıyor.

Yaygın kullanımı, fiziki durumda çatışma, sözlü durumda tartışma. Paragrafların içinden seçmece yapıp onun üzerinden konuyu dağıtıyorsun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben şimdi hiçbir görüş belirtmememe rağmen saltanatçı konumuna geldim. Demek istediğim şeyi umarım anlatabilmişimdir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Lütfen konuyu mümkün olduğunca din, siyaset ve benzeri tartışmalardan uzak tutalım. Direkt konu mesajına cevap verelim ve aramızda kötü anlamda tartışmayalım. :)

Tam da birebir aynısını ben yazacaktım ama yönetici olmadığım için takmazlar diye vazgeçtim, imdadıma yetiştiğin için teşekkürler.

Geri
Yukarı