Komünizm hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sounds good, doesn't work.
Cümlede geçmiş zaman olmaması, gelecek için bırakılan açık bir kapı mı? 🤔 Yoksa daha da beterinden, hiçbir zaman çalışmayacak olması mı kastediliyor?

Tuncel Kurtiz'in çok hoş bir kesiti var. "Komünizm bir hayaldir" şeklinde başlayan, olumlu bir kesit.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Komünist olmayıp da ne olalım? :)

Tuncel Kurtiz'in çok hoş bir kesiti var. "Komünizm bir hayaldir" şeklinde başlayan, olumlu bir kesit.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Komünist olmayıp da ne olalım? :)
Katılıyorum. Hayaller güzeldir, yaratmak güzeldir. Sosyal sınıf farklılıklarını bende sevmiyorum, insanları buna göre ayırmak bana çok saçma geliyor. Eşitlik konusunda ise herkes her konuda eşit olamaz, belirli konular ve haklar önünde eşit olabilir. Ama komünizmin uygulandığı geçmiz yüzyılda genellikle devlet başkanları diktatör olmuştur, baskıcı olmuştur. İnsanları bu ideolojiden soğutmuştur.

Komünizm küçük çocukların kum havuzunda oyun oynamasına benziyor. Her şey güzel, herkes her şeyi kullanabiliyor, ayrımcılık yok, üstünlük yok.

Bir kesimin yükselmesi veya iyi olabilmesi için bir kesiminde fedakarlık yapması gerekiyor. Bir taraf sömürülmeli ki diğer taraf gelişsin yükselsin ve güç sahibi olsun. Çok zeki veya farkındalık sahibi olduklarından değil sadece doğarken bazıları bu şansı elde ediyor. Kaderin oyunu. Her ne kadar liberalizm fırsat eşitliğini istediği kadar sağlamaya çalışsa da bunu sağlayamıyor veya sağlayamacak bu düzen içerisinde.

Bugünlük marksist düşünmem bana yetti, hiçbir zaman bu kadar tozpembe bir dünya olacağını zannetmiyorum. Ama hayaline, yaratısına karşı değilim.

Ama komünizmin uygulandığı geçmiz yüzyılda genellikle devlet başkanları diktatör olmuştur, baskıcı olmuştur. İnsanları bu ideolojiden soğutmuştur.
Referandum sonuçları aksini söylüyor. Şuna bir bakın:

Komünizm küçük çocukların kum havuzunda oyun oynamasına benziyor. Her şey güzel, herkes her şeyi kullanabiliyor, ayrımcılık yok, üstünlük yok.
Teorik temeli vardır. Kum havuzu tabiri biraz ağır olur.
Bir kesimin yükselmesi veya iyi olabilmesi için bir kesiminde fedakarlık yapması gerekiyor. Bir taraf sömürülmeli ki diğer taraf gelişsin yükselsin ve güç sahibi olsun.
Bunun da Marksist teoride yeri vardır. Artı değer mantığı desem yeterli. Ama genel dünya eleştirisi olarak yazdıysan katılıyorum.
Çok zeki veya farkındalık sahibi olduklarından değil sadece doğarken bazıları bu şansı elde ediyor. Kaderin oyunu. Her ne kadar liberalizm fırsat eşitliğini istediği kadar sağlamaya çalışsa da bunu sağlayamıyor veya sağlayamacak bu düzen içerisinde.
Doğru. Katıldığım bir yorum yani.

Referandum sonuçları aksini söylüyor. Şuna bir bakın:
Bu referandamun olayını bilmiyorum o yüzden tam olarak bir şey diyemiyorum. Ama orada demek istediğim Lenin Stalin ve Mao'ydu. Açıkçası internette okuduğum videolarını izlediğim zaman diktatör olduğu besbelli ve baskıcıydı. Baskıcı olmaya gerek var mı? Olmaması gerekir.

Kum havuzu tabiri biraz ağır olur.
Aşağılama anlamında yapmamıştım sadece küçük bir benzetme yapmak istedim.

Teorik temeli vardır.
Bu arada komünizmi anlatan kitap falan okumadım sadece okuduğum makaleler ve videolar aracılığıyla edindiğim bilgiler üzerinden kendi çıkarımlarım sayesinde yorum yapıyorum. Siyasi bilgim epey azdır normalde. Sadece farkındalığımı arttırmak için düzeni ve insanlığı anlamaya çabalıyorum.

Geri
Yukarı