Korsana karşı mısınız?

Ben dizi film hariç her türlü korsana karşıyım. Dizi film için karşı olmama sebebim ise sinemaya giden bir insan değilim her diziyi filmi internet de ücretini verip bulamıyorsun. Ayrıca şunu belirteyim BluTV Netflix Prime beIN Connect gibi sitelerde üyeliklerim var ama her dizi ve filmi bu 4 sitede bulamıyorum maalesef.
Hocam bence sizin durumunuzda bir üyeliği iptal edip Disney + almak daha mantıklı.

Karşı olun olmayın da şöyle ''milyon dolarlık şirket'' savunmasını yaptığınız zaman çok komik oluyorsunuz. Sinema firması milyon dolarlık şirket, haydi o zaman gidip para ödemeden film izleyelim. Şehirler arası ulaşım firması X milyon dolarlık şirket, haydi para vermeden seyahat edelim. Y otel zaten çok fazla para kazanıyor, haydi parasını ödemeden otelin hizmetlerinden faydalanalım.

Böyle bir mantık var mı ya? ''Ben para vermesem de para kazanacak'' ya da ''Ben para vermesem ne kaybeder ki'' mantığını nasıl bu kadar içselleştirebiliyorsunuz? O ismini zikrettiğiniz şirketler milyon dolarlık şirket olduysa para verenler sayesinde oldu. Herkes sizin gibi ''ben ödemesem ne kaybeder ki'' diye bakmış olsaydı sürekli savunmanıza alet ettiğiniz ''milyon dolarlık şirket'' tamlaması da olmazdı. Her şeyi geçtim, bir hizmeti sunan milyon dolarlık şirket olunca sizin o hizmetten otomatik olarak faydalanma hakkınız mı oluyor yani, kim verdi size bu hakkı?

Karşı olun olmayın da şöyle ''milyon dolarlık şirket'' savunmasını yaptığınız zaman çok komik oluyorsunuz. Sinema firması milyon dolarlık şirket, haydi o zaman gidip para ödemeden film izleyelim. Şehirler arası ulaşım firması X milyon dolarlık şirket, haydi para vermeden seyahat edelim. Y otel zaten çok fazla para kazanıyor, haydi parasını ödemeden otelin hizmetlerinden faydalanalım.

Böyle bir mantık var mı ya? ''Ben para vermesem de para kazanacak'' ya da ''Ben para vermesem ne kaybeder ki'' mantığını nasıl bu kadar içselleştirebiliyorsunuz? O ismini zikrettiğiniz şirketler milyon dolarlık şirket olduysa para verenler sayesinde oldu. Herkes sizin gibi ''ben ödemesem ne kaybeder ki'' diye bakmış olsaydı sürekli savunmanıza alet ettiğiniz ''milyon dolarlık şirket'' tamlaması da olmazdı. Her şeyi geçtim, bir hizmeti sunan milyon dolarlık şirket olunca sizin o hizmetten otomatik olarak faydalanma hakkınız mı oluyor yani, kim verdi size bu hakkı?
Bunun cevabı verildi! milyon dolarlık şirketler birşekilde sistemin bir parçasıdır bundan kasıt bizi yöneten, yönlendiren vs .. orta seviyede bir zenginin bile 1tl parasını çalamazs ın, veya onun "benim hakkım" diye tanımladığı 1tl parasına el süremezsin bunun nedeni ne? sana bu hakkı asla vermez. veriyorsa bir bildiği vardır. korsan oyuna sistem izin veriyor tabi bir bildikleri var. milyon dolarlık şirket filminin sinemada bedava izlenmesini istemiyor ve izleyemiyoruz, milyon dolarlık şehirler arası ulaşım x şirketi bedava ulaşım yapmamızı istemiyor ve yapamıyoruz. (isterse yaptırır) vs vs.. milyon dolarlık şirketler korsan oyun oynamamıza izin veriyor istemeseler vermezler. sıkıntı nedir ben onu anlamadım?

Bunun cevabı verildi! milyon dolarlık şirketler birşekilde sistemin bir parçasıdır bundan kasıt bizi yöneten, yönlendiren vs .. orta seviyede bir zenginin bile 1tl parasını çalamazs ın, veya onun "benim hakkım" diye tanımladığı 1tl parasına el süremezsin bunun nedeni ne? sana bu hakkı asla vermez. veriyorsa bir bildiği vardır. korsan oyuna sistem izin veriyor tabi bir bildikleri var. milyon dolarlık şirket filminin sinemada bedava izlenmesini istemiyor ve izleyemiyoruz, milyon dolarlık şehirler arası ulaşım x şirketi bedava ulaşım yapmamızı istemiyor ve yapamıyoruz. (isterse yaptırır) vs vs.. milyon dolarlık şirketler korsan oyun oynamamıza izin veriyor istemeseler vermezler. sıkıntı nedir ben onu anlamadım?
İzin veriyorlarsa neden Denuvo kullanıp optimizasyonu mahvediyorlar ?

Ben burada sistem muhabetine giremem, eğer sen sadece bir şeyi yapamadığın için yapmıyorsan zaten hiç oturup da tartışacak bir durum yok. Zaten benim kast ettiğim şey de buydu, yapamıyorsunuz. Eğer korsan oyun oynadığınızda da yaptırım göreceğinizi bilseniz yapmazsınız. Korsan oyun oynamanın yukarıda ifade ettiğim örneklerden bir farkı yok. Ben bunları yaparım, hizmetin bedelini vermeden kullanmak benim için etik olarak sıkıntı değil diyen biriysen tutarlısın. Yalnız yok, ikisi bir değil diyorsan komik oluyorsun.

Bu arada bir şeye cevap verdiğin de yok. Yazdığın şey klasik ''sistem'' muhabbeti. Anlattığın, açıkladığın bir şey yok. Sen bir şeyi yapabiliyorsun diye bu demek değil ki şirket bunu teşvik ediyor. Ne yapacak şirket, bütün korsan kullanıcıların evini mi basacak? Önünde sonunda kırılıyor oyunları. Anti-tampering yazılımı ekliyor şirketler oyunlarına, neden acaba? Eklemeyenler de herkes bunu bu şekilde kullansın diye yapmıyor herhalde. Bir şey yasal diye o şey iyi olmuyor. Yasalara göre suç olmayan pek çok şey var, bu sana sistemin bunları teşvik ettiğini göstermez. Benim yasalardan bağımsız olarak da etik değerlerim var.

Şu son dönemlere kadar karşıydım birazcık para biriktirip oyun alabiliyorduk ama şu son oyunlara gelen zamlardan ve üyeliklere gelen zamlardan dolayı artık karşı değilim insanlar bu kadar miktarları ödeyememesi çok muhtemel .Gamepass hariç bu dönemde oyun almak maalesef pek mümkün değil .

Karşı değilim şahsen kendim de çok sık kullanıyorum "ne yazık ki". PC almamın üstünden 2 yıl geçti 100'den fazla oyun indirdim (korsan), hiçbir sıkıntı yaşamadım ve PC'de her yere tcydi banka kartı numarasıydı girmediğim için korkmuyorum. 2 yıldır en fazla 2-3 kere virüs bulaştı onu da Kaspersky ile hallettim. Hiçbir kasma donma yaşamıyorum. Aksine lisanlı oyunlarda alınan FPS'ten fazlasını alıyorum.

Denuvo'dan ve benzeri DRM koruması hizmeti sunan firmalardan haberi olmayan bir cahilin savunması bu. Başka bir şey değil. Sırf korsan koruması yüzünden optimizasyonun içinden geçilen oyunlardan haberi olmayan insan savunması bu. DRM'den haberin yok orası belli. Firmalar korsan kullanama diye ellerinden geleni yapıyor. Aynısı korsan grupları içinde geçerli, tersine mühendislik ile DRM korumalarini kaldırmaya çalışıyorlar.

Geri
Yukarı