Linux neden sevilmiyor?

Linux'un acik kaynak kodlu olmasinin tek avantaji kodun incelenebilmesi mi saniyorsun?

Hayir, tek avantajinin o oldugunu belirmedim ki? Alintiladigim kisinin yazdigi tek sey o yonde oldugu icin onun uzerinden ilerledim.

Bir de scam sitesinden kim kernel kaynagi indiriyor onu da merak ettim.

Dedigim sey bilgisi olmayan kullanicilar icin gecerli. Ornegin eski kernel surumlerini indirmek icin cesitli bilinmeyen siteler cikiyor onumuze. Pek ise yarayan taktik olmasa da yapilabilir bir sey.

sadece 3 5 seyi kapatarak Google'in senin kisisel bilgilerini islemesini engelleyebilesin.

Alintiladigim kullanicinin bahsettigi seyleri ayarlar uzerinden kapatabilmeniz mumkun. Kapattiginiz zaman o tur verilere dair bir sey gormezsiniz. Gizlilik icin kullanilmasi gereken bir servis degil zaten ancak olabildigi kadar gizlilik icin o tur ayarlari degistirmeniz mumkun.
Bu reklam olayi disinda tabii ki arka planda donen cok olay vardir ve biz bilmiyoruzdur, onceki mesajimda yazdigim yazi bunun icin vardi.

Mesela son kullanıcıya özel virüs yapıp öyle bilgilerini mi çalmak daha mantıklı olur yoksa Linux'un açığını bulup TEchnopat serverini hacklemek mi daha mantıklı?

Amacin daha cok interneti hedef aliyorsa gerek yok kullanilan isletim sistemi uzerinde acik aramaya.

Android zaten Google'ın değil mi?

Evet, en basitinden guvenlik guncellemelerini bile Google yayinliyor.
Ancak LineageOS gibi romlar bu olaylari onlemek icin tercih edilebilir.

Hayir, tek avantajinin o oldugunu belirmedim ki? Alintiladigim kisinin yazdigi tek sey o yonde oldugu icin onun uzerinden ilerledim.

Dedigim sey bilgisi olmayan kullanicilar icin gecerli. Ornegin eski kernel surumlerini indirmek icin cesitli bilinmeyen siteler cikiyor onumuze. Pek ise yarayan taktik olmasa da yapilabilir bir sey.

Alintiladigim kullanicinin bahsettigi seyleri ayarlar uzerinden kapatabilmeniz mumkun. Kapattiginiz zaman o tur verilere dair bir sey gormezsiniz. Gizlilik icin kullanilmasi gereken bir servis degil zaten ancak olabildigi kadar gizlilik icin o tur ayarlari degistirmeniz mumkun.
Bu reklam olayi disinda tabii ki arka planda donen cok olay vardir ve biz bilmiyoruzdur, onceki mesajimda yazdigim yazi bunun icin vardi.

Amacin daha cok interneti hedef aliyorsa gerek yok kullanilan isletim sistemi uzerinde acik aramaya.

Evet, en basitinden guvenlik guncellemelerini bile Google yayinliyor.
Ancak LineageOS gibi romlar bu olaylari onlemek icin tercih edilebilir.
Onu şey için dedim.
''Bunu pazarlama işini sadece Windows, Apple, Android falan yapmıyor Google falan da yapıyor.''
Google ile Android farklıymış gibi yazdı da. Ondan dedim.

Geri
Yukarı