Linux vs Windows Anketi

Linux vs Windows

• Oy verenlerin toplamı
    234
Kısıtlı derken mesale bazı oyunların veya programların Windows tabanı üzerinde kuruluyor bununla alakalı konu vardı o yüzden dedim. Windows'da elbette kısıtlıdır ancak oyun ve program gibi konularda Windows kullanıldığında her türlü programı vs indirebiliyorsun. Şu an Linux da aynı problem var mı emin değilim tabii.
Windows'da yapabildiğimin yarısını Linux'da yapamıyorum. O kadar kısıtlayıcı bir işletim sistemi. Windows'da tonlarca emulator var, PUPG oynuyorum rahatça. Linux'da yok. Açıkla hadi!

Bunun sorumlusu Linux'un ta kendisi mi?
Nedense konu "Program Desteği" kısmına gelince herkes Linux tarafında bir suç arıyor.

Adobe programının Linux tarafına çıkmasını istemeyen Linux mu arkadaşım? Geliştiricide kabahat aranmıyor da Linux'un kendisinde kabahat aranıyor. Bu şikayetlerinizi Linux için değil uygulama geliştiriciler için dile getirebilirsiniz.

Ayrıca kaynak bolluğuna gelirsek, ArchWiki, GentooWiki gibi kaynaklar var. Üstüne arama motorunda düzgün bir şekilde arattığınızda sorunun çözümüne diğer sitelerden %99 ulaşıyorsunuz.

Kullanmayı bilmiyorsanız, kullanamıyorsanız laf etmenin bir anlamı yok. Kullanan paşalar gibi kullanıyor.

Bu, Linux tarafında bir eksi olmasa dahi Linux'un "değerini" kimilerinin nezdinde düşürür, ki bir bakıma da öyle. Bu Programların bulunmaması Linux'un suçu değil, ama onun için eksi. Çünkü, Geliştirici ne sunarsa kullanıcı onu alır. Durum böyle olunca geçmeyen, kullanamayan arkadaşlar da oluyor. Bu kişi Şirkette mi, başka yerde mi, yoksa bağımsız mı çalışıyor bilemezsiniz (Üstte bahsi geçen Pro yazılım konusunu diyorum). Eğer bir takım zorunluluklara tabii ise ne yapabilir? Alternatifi olmak kısmına gelirsek, açık kaynaklı olarak çoğu kapalı kaynak Program'ın alternatifi var ama, Hepsi de o programın yerini birebir tutamıyor maalesef. Ayrıca ses, grafik, yazılım konusunda tonla program var ve hepsinin de alternatifi yok. Burada sadece normal kullanıcılardan bahsetmedim, dikkat ederseniz.
Ayrıca şunu bırakalım:

xur-vfhz99e6bl3llcwck4dkhykf6yfj0cp1x_0mi0s-jpg.1225497

Windows'da yapabildiğimin yarısını Linux'da yapamıyorum. O kadar kısıtlayıcı bir işletim sistemi. Windows'da tonlarca emulator var, PUBG oynuyorum rahatça. Linux'da yok. Açıkla hadi!

Açıkla hadi derken? Kendi kendine niye sinirleniyosun? Fikir belirtiyoruz burada. Windows kullanılıyor zaten çoğunlukla. Linux kullananlarda kullanabilir sıkıntı yok. Herkes özgür istediğini kullanmakta. Windows 10 kullanıyorum. Sıkıntı yaşamıyorum. Emin ol Linux'un de sıkıntılı olduğu sürümler vardır. Hatta şu an bile vardır.

Bu, Linux tarafında bir eksi olmasa dahi Linux'un "değerini" kimilerinin nezdinde düşürür, ki bir bakıma da öyle. Bu Programların bulunmaması Linux'un suçu değil, ama onun için eksi. Çünkü, Geliştirici ne sunarsa kullanıcı onu alır. Durum böyle olunca geçmeyen, kullanamayan arkadaşlar da oluyor. Bu kişi Şirkette mi, başka yerde mi, yoksa bağımsız mı çalışıyor bilemezsiniz (Üstte bahsi geçen Pro yazılım konusunu diyorum). Eğer bir takım zorunluluklara tabii ise ne yapabilir? Alternatifi olmak kısmına gelirsek, açık kaynaklı olarak çoğu kapalı kaynak Program'ın alternatifi var ama, Hepsi de o programın yerini birebir tutamıyor maalesef. Ayrıca ses, grafik, yazılım konusunda tonla program var ve hepsinin de alternatifi yok. Burada sadece normal kullanıcılardan bahsetmedim, dikkat ederseniz.
Ayrıca şunu bırakalım:

xur-vfhz99e6bl3llcwck4dkhykf6yfj0cp1x_0mi0s-jpg.1225497
Hepsini kullandım ben. Windows'da olan özelliklerin 10'da 1'i yok Linux'dakilerde.

Hepsini kullandım ben. Windows'da olan özelliklerin 10'da 1'i yok Linux'dakilerde.
Dediğim gibi, hepsi'de yerini tutamıyor zaten. Bunu mesajımda da belirttim ama tutabilenler var. Mesela Blender oldukça kaliteli bir yazılım. Bu arada konuda troll bir tavır takındınız ama yinede cevaplıyorum.

Dün buradaki insanlara satırlarca sebep yazdım. Bir geliştirici olarak, Windows'u neden tercih ettiğimi yazdım. Fakat süper moderatörde olmak üzere, sadece üzerine düşünmüş veya zaman alan şeylerle Linux'u daha iyi hale getirdiğinden falan bahsetti. Bu işletim sistemini kurduktan sonra daha iyi hale gelmesi için yapmanız gereken ne var? 16 GB RAM'li bilgisayarda neden kaynak ihtiyacım olsun? Bugün neredeyse bütün profesyonel programlar Windows veya Mac odaklı tasarlanıyorken, Linux'te neden uğraşmak zorundayım?

Fakat bana fanboy diyen insanlar, söylediğim şeyleri kabul etmeyip üstüne farklı şeyler uydurdular.

Cevabın için teşekkür ederim fakat ben sana soru sormadım? Senin de haklı olduğun noktalar var.

Bunun sorumlusu Linux'un ta kendisi mi?
Nedense konu "Program Desteği" kısmına gelince herkes Linux tarafında bir suç arıyor.

Adobe programının Linux tarafına çıkmasını istemeyen Linux mu arkadaşım? Geliştiricide kabahat aranmıyor da Linux'un kendisinde kabahat aranıyor. Bu şikayetlerinizi Linux için değil uygulama geliştiriciler için dile getirebilirsiniz.

Ayrıca kaynak bolluğuna gelirsek, ArchWiki, GentooWiki gibi kaynaklar var. Üstüne arama motorunda düzgün bir şekilde arattığınızda sorunun çözümüne diğer sitelerden %99 ulaşıyorsunuz.

Kullanmayı bilmiyorsanız, kullanamıyorsanız laf etmenin bir anlamı yok. Kullanan paşalar gibi kullanıyor.
Umrumda değil ki Linux'te var mı yok mu? Ben Windows tercih ediyorum ve bu adamlar Windows için program tasarlıyor. Kaynak bolluğu konusunda da asla Windows ile Linux'u karşılaştırmayın. Hangisi daha çok destek alıyor mesajıma, bu Linux'un değil geliştiricinin sorunu demeyin. Tartıştığımız öncülden çok sapıyorsunuz. Evet, haklısınız demek yerine hala kullanan adam kullanıyor saçmalığı altına sığınıyorsunuz. Kullanan adam kullansın umrumda değil, sen 3-4 gününü masaüstü ortamını renklendirmeye kullanabilirsin. Benim zamanım değerli olduğundan, böyle şeylerle vakit öldüremem. Kurarım Windows'u, kurarım her programı işime bakar paramı kazanırım. Yok şunun desteği varmış, yok şu güncelleme ilk olarak Windows'a geliyormuş ardından Linux dağıtımlarına veriliyormuş falan.. 4 diskine de özel sistemler yapıp moddan moda geçiş yapabilirsin veya sistem üzerinde değişiklik yapabilirsin ama bunları gelipte bu bir nimet ve Windows'ta yok diye sitem etmenin mantığı yok.
Konu işlevsellik olduğunda program desteğine bakarsın, her işini pratiğe bağlamaya bakarsın, donanımlara olan uyumluluğa, topluluğun veya kullanım kitlesinin sıklığına bakarsın. Ve olay kapanır.

Umurumda değil ki Linux'te var mı yok mu? Ben Windows tercih ediyorum ve bu adamlar Windows için program tasarlıyor. Kaynak bolluğu konusunda da asla Windows ile Linux'u karşılaştırmayın. Hangisi daha çok destek alıyor mesajıma, bu Linux'un değil geliştiricinin sorunu demeyin. Tartıştığımız öncülden çok sapıyorsunuz. Evet, haklısınız demek yerine hala kullanan adam kullanıyor saçmalığı altına sığınıyorsunuz. Kullanan adam kullansın umurumda değil, sen 3-4 gününü masaüstü ortamını renklendirmeye kullanabilirsin. Benim zamanım değerli olduğundan, böyle şeylerle vakit öldüremem. Kurarım Windows'u, kurarım her programı işime bakar paramı kazanırım. Yok şunun desteği varmış, yok şu güncelleme ilk olarak Windows'a geliyormuş ardından Linux dağıtımlarına veriliyormuş falan. 4 diskine de özel sistemler yapıp moddan moda geçiş yapabilirsin veya sistem üzerinde değişiklik yapabilirsin ama bunları gelipte bu bir nimet ve Windows'ta yok diye sitem etmenin mantığı yok.
Konu işlevsellik olduğunda program desteğine bakarsın, her işini pratiğe bağlamaya bakarsın, donanımlara olan uyumluluğa, topluluğun veya kullanım kitlesinin sıklığına bakarsın. Ve olay kapanır.

Sen Windows'unu kurana kadar biz temalamayı bitirmiş paketleri yüklüyor oluyoruz. Her programını kurarsın tabii DLL eksik çıkınca göreyim ben seni 2 saat uğraş bul virüs desin onu ayarla. Nefret kusmak yerine iyi ve kötü yanlarını say, ve evet fanboyluk yapıyorsun. Microsoft'ta falan mı çalışıyorsun? Evladın gibi savunuyorsun Windows'u.

Yeni konular

Geri
Yukarı