Linux vs Windows Anketi

Linux vs Windows

• Oy verenlerin toplamı
    234
Umurumda değil ki Linux'te var mı yok mu?

Umrunuzda değilse gereksiz atıp tutmayacaksınız.

Kaynak bolluğu konusunda da asla Windows ile Linux'u karşılaştırmayın.

Gayet de karşılaştırabilirim. Açıklamalarıyla, örnekleriyle bol bol kaynak var.

Hangisi daha çok destek alıyor mesajıma, bu Linux'un değil geliştiricinin sorunu demeyin. Tartıştığımız öncülden çok sapıyorsunuz.

Bu sorunun Linux tarafına ait olmadığı gerçeğini değiştirmiyor.
Sorun basit:
Linux tarafında kullanıcı az,
Programlar Windows, Mac daha çok kullanıldığı için o platformlarda çıkıyor,
O platformlarda program varsa kullanıcı oraya gidiyor,
Şirketler hangi platformda daha fazla kullanıcı varsa oraya yatırım yapıyor,
Ve kısır döngü.
Anlamak zor değildir diye tahmin ediyorum, ne dersiniz?

Benim zamanım değerli olduğundan, böyle şeylerle vakit öldüremem. Kurarım Windows'u, kurarım her programı işime bakar paramı kazanırım.

Bir Windows kurulumundan sonra güncelleme yapmak, güncellemeden sonra zorunlu güncelleme için yeniden başlatma... Kim bilir kaç kişinin böyle projeleri yanmıştır. Güldürmeyin.

Benim zamanım değerli olduğundan, böyle şeylerle vakit öldüremem.

Bu arada şuna özel bir cevap vermek istiyorum. Çoğu dağıtımda spesifik bir donanımınız yoksa kurulumdan sonra direkt kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Sürücü güncelleme, yükleme derdi spesifik donanımlarda oluyor.

Kendi yamalaya yamalaya bir hâl olmuş işletim sistemini kullanmaya devam edebilirsiniz elbette, saygı duyarım. Disk yöneticisi arayüzü 1990 yıllarından kalma gibi duruyor ve dahası birçok programı öyle. Bir şeyleri düzeltmek yerine üstünü kapatıp yeni hatalar çıkarmaya devam ediyorlar.

Son düzenleme:
Siber güvenlikte 2.yılım ilk 1 senem sadece araştırma ile geçti. Hala daha araştırıyorum. Bu Linux dipsiz bir çukur, muazzam bir sistem.

Ben daha yeni yeni programlama, Linux ve cybersecurity'e girdim öğreniyorum.
Linux'da terminale alıştın mı öyle hızlandırıyor ki insanı mükemmel bir nimet Linux.

Son derece özelleştrilebilir bir yapısı var. Kendime göre özelleştrip hızıma hız katıyorum. Vim'de öğreneceğim yakın zamanda. Mouse'ye ihtiyacım çok azaldı :)

Linux server tarafında daha iyi olduğu için Linux kullanıyorlar. Windows iyi olsaydı server tarafında kendi OS'larını kullanırlardı.
Yani? Karşı olsalardı hiçbir şekilde kullanmazlardı. Ayrıca Microsoft Linux vakfına üye ve Linux vakfına en çok bağış veren yerlerden birisi google'a bağlı bir kuruluş. Adı aklıma gelmiyor.
Edit: Sanırım AlphaBet olması lazım ama üstte yazdığımın tam tersi. Google ona bağlı.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı