Linux vs Windows Anketi

Linux vs Windows

• Oy verenlerin toplamı
    230
Daha kullanışlı, daha basit.
Linux'da program kurmak.
CTRL+alt+t > sudo apt install app_name.

Windows'ta program kurmak.
Chrome'u aç > progrmı ara > siteyi seç > siteye gir > sitede download sekmesine gir > download butonuna bas > program insin > exe dosyasını aç > Next Next Next tikleri işaretle > kur.

Linux'da program kurmak.
CTRL+alt+t > sudo apt install app_name.

Windows'ta program kurmak.
Chrome'u aç > progrmı ara > siteyi seç > siteye gir > sitede download sekmesine gir > download butonuna bas > program insin > exe dosyasını aç > Next Next Next tikleri işaretle > kur.
Tabii ki windows daha kullanisli, terminal'e ne gerek var (!)

Aynen cok kullanisli 🤣
Yahu uzaktan baglanmak icin bile iki milyon yazilim kurmak gereken bir cop nasil kullanisli olabiliyor acaba?
Normalde bunu Linux'te övgü olarak kullanıyorsunuz.. Uzaktan bağlanmak için iki milyon yazılım kurmanız gerekmiyor. Nasıl SSH bağlantıları Linux'te çekirdekten geliyorsa, Windows'unda çekirdeğinde RDP bulunuyor. Ben 6-7 yıldır web sektöründe Ubuntu ve CentOS kullanıyorum. Hangisinin çöplük yarattığını tartışmak bile istemiyorum.

Normalde bunu Linux'te övgü olarak kullanıyorsunuz. Uzaktan bağlanmak için iki milyon yazılım kurmanız gerekmiyor. Nasıl SSH bağlantıları Linux'te çekirdekten geliyorsa, Windows'unda çekirdeğinde RDP bulunuyor. Ben 6-7 yıldır web sektöründe Ubuntu ve CentOS kullanıyorum. Hangisinin çöplük yarattığını tartışmak bile istemiyorum.

Sen RDP kullanan bir Allah'in kulunu gordun mu :D?
Aynen web sektorunde Linux kotu oldugundan şu an kullandığın Technopat sunuculari Linux uzerinde calisiyor. Guldurmeyin lutfen.
Bir web sitesinin dandik bir GUI'ye ihtiyaci yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sen RDP kullanan bir Allah'in kulunu gordun mu :D?
Aynen web sektorunde Linux kotu oldugundan şu an kullandığın Technopat sunuculari Linux uzerinde calisiyor. Guldurmeyin lutfen.

Sen arkadaşının bilgisayarına erişmek için RDP kullanmıyor olabilirsin fakat bugün Plesk kullanıcılarının çoğu konfigürasyonlarını RDP ile yapıyor. Ve Plesk geliştirici dünyasında çoooooooook yaygın.
Windows Server'ın kullanım amacı çok farklıdır, Linux web sitelerinin insana sunumu için kullanılır, depolama için kullanılır, aracı CDN olarak kullanılır. Windows Server 128 GB RAM ve buna benzer hacime sahip sunucularda kullanılıyor daha çok. 8 veritabanına sahip bir web sitesinin ani bir çökme olayında, Linux'te kurtarması 1 saate kadar uzayabilirken Windows'ta 15 dakikada işin içinden çıkarsınız.

Ek not: Kendi ağzınla konuşuyorsun, RDP kullanan kimse yoksa daha iyi çözümler var ki insanlar onu kullanıyor. Linux'de SSH'den iyi bir çözüm yok çünkü sistem buna izin vermiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sen arkadaşının bilgisayarına erişmek için RDP kullanmıyor olabilirsin fakat bugün Plesk kullanıcılarının çoğu konfigürasyonlarını RDP ile yapıyor. Ve Plesk geliştirici dünyasında çoooooooook yaygın..
Windows Server'ın kullanım amacı çok farklıdır, Linux web sitelerinin insana sunumu için kullanılır, depolama için kullanılır, aracı CDN olarak kullanılır. Windows Server 128GB ram ve buna benzer hacime sahip sunucularda kullanılıyor daha çok. 8 veritabanına sahip bir web sitesinin ani bir çökme olayında, Linux'te kurtarması 1 saate kadar uzayabilirken Windows'ta 15 dakikada işin içinden çıkarsınız.
Nereden aliyorsunuz bu sallama bilgileri? Kaynak istiyorum.
Windows'da kurtarma yapmak daha kolaysa buyuk sirketler (hatta Microsoft, kendi sistemlerine guvenmiyor adamlar :D) neden Linux kullaniyor?
E tamam 128GB falan diyorsunda ne icin kullaniyor bu sunucular?

Sen arkadaşının bilgisayarına erişmek için RDP kullanmıyor olabilirsin fakat bugün Plesk kullanıcılarının çoğu konfigürasyonlarını RDP ile yapıyor. Ve Plesk geliştirici dünyasında çoooooooook yaygın.
Windows Server'ın kullanım amacı çok farklıdır, Linux web sitelerinin insana sunumu için kullanılır, depolama için kullanılır, aracı CDN olarak kullanılır. Windows Server 128 GB RAM ve buna benzer hacime sahip sunucularda kullanılıyor daha çok. 8 veritabanına sahip bir web sitesinin ani bir çökme olayında, Linux'te kurtarması 1 saate kadar uzayabilirken Windows'ta 15 dakikada işin içinden çıkarsınız.

Ek not: Kendi ağzınla konuşuyorsun, RDP kullanan kimse yoksa daha iyi çözümler var ki insanlar onu kullanıyor. Linux'de SSH'den iyi bir çözüm yok çünkü sistem buna izin vermiyor.
Hee windows daha ozgur yani. Cidden ASIRI komiksiniz :D
SSH = Secure SHELL server
Adi ustunde shell. Gui istiyorsaniz VNC kullanin.
Ve kendinizle celistiniz. SSH shell kisminda en iyi secenek zaten, baska bir seye gerek yok. Bu rdp mukemmelse niye 3. parti cozumler var???

Geri
Yukarı