Linux vs Windows Anketi

Linux vs Windows

• Oy verenlerin toplamı
    230
Daha kullanışlı, daha basit.
Hayır Linux daha basit, Linux daha kullanışlı.

O Windows'tan çıkıp Arch falan kullansanız görürsünüz.

Sen arkadaşının bilgisayarına erişmek için RDP kullanmıyor olabilirsin fakat bugün Plesk kullanıcılarının çoğu konfigürasyonlarını RDP ile yapıyor. Ve Plesk geliştirici dünyasında çoooooooook yaygın..
Windows Server'ın kullanım amacı çok farklıdır, Linux web sitelerinin insana sunumu için kullanılır, depolama için kullanılır, aracı CDN olarak kullanılır. Windows Server 128GB ram ve buna benzer hacime sahip sunucularda kullanılıyor daha çok. 8 veritabanına sahip bir web sitesinin ani bir çökme olayında, Linux'te kurtarması 1 saate kadar uzayabilirken Windows'ta 15 dakikada işin içinden çıkarsınız.
Ubuntu falan vesayre kullanmışsınız da benim anlamadığım Linux sistemine daha rahat inebildiğinizi bildiğinizi varsayarsak (?) nasıl Windows ile daha rahat kurtarıyorsunuz onu anlamadım. Linux her açıdan sisteme daha fazla müdahale imkanı sunuyor.
Nereden aliyorsunuz bu sallama bilgileri? Kaynak istiyorum.
Windows'da kurtarma yapmak daha kolaysa buyuk sirketler (hatta Microsoft, kendi sistemlerine guvenmiyor adamlar :D) neden Linux kullaniyor?
E tamam 128GB falan diyorsunda ne icin kullaniyor bu sunucular?
Şu bence gayet yeterli bir açıklama.

Daha çok oyun ve özel(kapalı kaynak) yazılım odaklı iseniz : Windows.
Oyun devri Windows'tan geçti artık. @LittleWarlocc 'in makalesine bakın.

Hayır Linux daha basit, Linux daha kullanışlı.

O Windows'tan çıkıp Arch falan kullansanız görürsünüz.

Ubuntu falan vesayre kullanmışsınız da benim anlamadığım Linux sistemine daha rahat inebildiğinizi bildiğinizi varsayarsak (?) nasıl Windows ile daha rahat kurtarıyorsunuz onu anlamadım. Linux her açıdan sisteme daha fazla müdahale imkanı sunuyor.

Şu bence gayet yeterli bir açıklama.

Oyun devri Windows'tan geçti artık. @LittleWarlocc 'in makalesine bakın.
Windows gelismis sunucular icinmismis :D
Tabii ki de Windows. Bana göre her alanda en iyisi. En başta oyun/program desteği. @Pacmanİnstall e selamlar.
Anladik program destegi? Baska yok mu? Ne yani cok sevdiginiz isletim sisteminin tek iyi tarafi program destegi mi :)

Linux web sitelerinin insana sunumu için kullanılır, depolama için kullanılır, aracı CDN olarak kullanılır
Kısmen doğru ancak aslen tamamen yanlış bir bilgi. Güvenlik konusunda Parrot ve Kali gibi dağıtımlar Linux'u birinci tercih yapar.

Nereden aliyorsunuz bu sallama bilgileri? Kaynak istiyorum.
Windows'da kurtarma yapmak daha kolaysa buyuk sirketler (hatta Microsoft, kendi sistemlerine guvenmiyor adamlar :D) neden Linux kullaniyor?
E tamam 128GB falan diyorsunda ne icin kullaniyor bu sunucular?
Microsoft'un Azure'sinden tutun, Bing arama motoruna kadar IIS yani Windows Server kullanır. Bing en son öyleydi, Azure'de öyleydi, Outlook'da öyleydi şuan açıp bakmıyorum fakat hala öyledir.

Anlayacağınız dilde konuşayım, büyük şirketlerin(Google veya Facebook değil.) kendine özel frameworkleri, kütüphaneleri olur. Bu kütüphaneleri isterse JavaScript'ten oluşturur isterse C++ veya C# gibi dillerden. Büyük web sitelerinin string dönderdiği, cache tuttuğu özel portları olur. Bu portlar C++ veya C# dilinde kodlanıyor. IaaS, PaaS gibi çözümler en uyumlu Windows ile çalışır. Çünkü çekirdekleri oradan geliyor..

Sizin gibi küçük işletmeler Linux kullanmaya devam edebilir. Bugün stackoverflow'da Linux kategorisi en çok sorun yaşanan kategorilerden biriyse, bir şey diyemiyorum.
Hee windows daha ozgur yani. Cidden ASIRI komiksiniz :D
SSH = Secure SHELL server
Adi ustunde shell. Gui istiyorsaniz VNC kullanin.
Ve kendinizle celistiniz. SSH shell kisminda en iyi secenek zaten, baska bir seye gerek yok. Bu rdp mukemmelse niye 3. parti cozumler var???
Adı üstünde Shell diyip neyden bahsettiğinizi anlamadım. VNC kullanmazsak, 4000 satırlı dosyaları pageup ile mi düzenleyeceğiz? Veya hiç bir servera sonradan GUI kurdunuz mu? Windows RDP kadar verimli olduğunu gördünüz mü?

3. parti çözümler sunucular için değil. Senin gibi, arkadaşının bilgisayarına bağlanmak isteyen insanlar için. Ve hepsi de para kazanmak istiyor, böyle bir program üretilmişse, eksiklikten mi üretilmiş olduğu anlamına geliyor yoksa o alanda para kazanmak isteyen insanlar olamaz mı? FileZilla eksiklikten mi üretildi, Navicat eksiklikten mi üretildi?

Kısmen doğru ancak aslen tamamen yanlış bir bilgi. Güvenlik konusunda Parrot ve Kali gibi dağıtımlar Linux'u birinci tercih yapar.

Hocam ayıptır sorması şu an bana çekirdek olarak Kali veya Parrot kullanan herhangi bir internet sitesi gösterir misiniz? Veya bunları destekleyen bir web sitesi falan? DigitalOcean, Linode, Vultr gibi sitelerde neden yok bu bahsettikleriniz? Ve Kali ne alaka?

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı