Linux vs Windows Anketi

Linux vs Windows

• Oy verenlerin toplamı
    231
Sen Windows'unu kurana kadar biz temalamayı bitirmiş paketleri yüklüyor oluyoruz. Her programını kurarsın tabii DLL eksik çıkınca göreyim ben seni 2 saat uğraş bul virüs desin onu ayarla. Nefret kusmak yerine iyi ve kötü yanlarını say, ve evet fanboyluk yapıyorsun. Microsoft'ta falan mı çalışıyorsun? Evladın gibi savunuyorsun Windows'u.
Windows'um ortalama olarak 20-25 dakikada kuruluyor. DLL eksikliği problemini son 3-4 yıldır hiç yaşamadım herhalde. Ve o günlerde de DLL dosyasını virüs olarak algılamadı hiç. Kafanızdaki hangi dünyadan uyduruyorsunuz böyle şeyleri?

Windows'um ortalama olarak 20-25 dakikada kuruluyor. DLL eksikliği problemini son 3-4 yıldır hiç yaşamadım herhalde. Ve o günlerde de DLL dosyasını virüs olarak algılamadı hiç. Kafanızdaki hangi dünyadan uyduruyorsunuz böyle şeyleri?

3 hafta önce yeni SSD aldığım için Windows'u SSD'ye tekrar kurdum Steam'i kurdum oyunlarımı yükledim açmaya çalışıyorum DLL not found hatası veriyordu ki bu ilk kezde değil. 3-4 yıldır kullanmamış olabilir misiniz? :D Windows ortalama 20-25 dakikada kuruluyor evet ama bir sürü güncelleme yapman gerekiyor en günceli çıkmıyor bakıyorsun tekrar kuruyorsun, yani en az 2 saat sürüyor. 2 saatte Linux üzerinde projenizin bir kısmına başlamış olabilirsiniz. Hala fanboyluk yapıyorsun ve bir daha soruyorum Microsoft'ta falan mı çalışıyorsun?

Umrunuzda değilse gereksiz atıp tutmayacaksınız.

Gayet de karşılaştırabilirim. Açıklamalarıyla, örnekleriyle bol bol kaynak var.

Bu sorunun Linux tarafına ait olmadığı gerçeğini değiştirmiyor.
Sorun basit:
Linux tarafında kullanıcı az,
Programlar Windows, Mac daha çok kullanıldığı için o platformlarda çıkıyor,
O platformlarda program varsa kullanıcı oraya gidiyor,
Şirketler hangi platformda daha fazla kullanıcı varsa oraya yatırım yapıyor,
Ve kısır döngü.
Anlamak zor değildir diye tahmin ediyorum, ne dersiniz?

Bir Windows kurulumundan sonra güncelleme yapmak, güncellemeden sonra zorunlu güncelleme için yeniden başlatma... Kim bilir kaç kişinin böyle projeleri yanmıştır. Güldürmeyin.

Bu arada şuna özel bir cevap vermek istiyorum. Çoğu dağıtımda spesifik bir donanımınız yoksa kurulumdan sonra direkt kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Sürücü güncelleme, yükleme derdi spesifik donanımlarda oluyor.

Kendi yamalaya yamalaya bir hâl olmuş işletim sistemini kullanmaya devam edebilirsiniz elbette, saygı duyarım. Disk yöneticisi arayüzü 1990 yıllarından kalma gibi duruyor ve dahası birçok programı öyle. Bir şeyleri düzeltmek yerine üstünü kapatıp yeni hatalar çıkarmaya devam ediyorlar.
-Gereksiz atıp tutmuyorum. Söylediğim her şey geçerli. Aşağıda açıklayacağım maddede olduğu gibi.
-Siz o zaman herhangi tofaşı, son model mercedes'e tercih edersiniz. Ustası çok, modifiye şansı çok falan. :)
-Tamam da sorunun Linux tarafında olup olmadığı önemli değil ki? Windows, Linux'ten daha mı çok destek alıyor? Tartışma bitmiştir.
-Ne yani siz şimdi Ubuntu veya kullandığınız Linux tabanlı OS'larda güncelleme yapılmadığını mı söylüyorsunuz? Zorunlu güncelleme veya güncellemeyi kaldırma gibi seçenekleriniz mevcut evet. Herhangi bir Linux tabanlı işletim sisteminde kurduğunuz güncellemeyi kaldırmak için hangi 3. parti programları kullanıyorsunuz acaba? Synaptic falan mı?
-Direkt olarak kullanmaya Windows'ta da başlıyorsunuz. İnternet bağlantınız olması yeterli. Ve eğer donanımınız, kullandığınız Windows donanımının son driver paketleri güncellenmeden önce üretilmişse, internet bağlantınıza da gerek kalmıyor.
-Linux yayınlandığından beri system.d gibi en temel öğeleri hiç değiştirmedi. Yayınlandığı ilk günden beri aynı mantıkta çalışıyor. Windows, Mac'ten bile çok defa sistem değişikliklerine girdi. Sizin aklınız disk yöneticisinde kalmış :)

3 hafta önce yeni SSD aldığım için Windows'u SSD'ye tekrar kurdum Steam'i kurdum oyunlarımı yükledim açmaya çalışıyorum DLL not found hatası veriyordu ki bu ilk kezde değil. 3-4 yıldır kullanmamış olabilir misiniz? :D Windows ortalama 20-25 dakikada kuruluyor evet ama bir sürü güncelleme yapman gerekiyor en günceli çıkmıyor bakıyorsun tekrar kuruyorsun, yani en az 2 saat sürüyor. 2 saatte Linux üzerinde projenizin bir kısmına başlamış olabilirsiniz. Hala fanboyluk yapıyorsun ve bir daha soruyorum Microsoft'ta falan mı çalışıyorsun?
Yanlış bilgilendirmeden dolayı sizi raporlamayı düşünüyorum. Steam bir oyunun ihtiyaç duyduğu her şeyi oyunun ilk açılışında kurar. Steam'den oyun oynayan birisi DLL not found gibi bir hatayla karşılaşmaz. Güncelleme yapıp yapmayacağınız indirdiğiniz ISO'ya bağlı. Ubuntu 16.04 ISO indirirseniz, siz de apt update, upgrade komutlarından sonra uzun süren güncellemeleri bekleyeceksiniz.

Sınıfta sırf hava atmak için orjinal isodan arch kullanıyorum. İsteyenlere de kuruyorum 10 TL karşılığında. (Havasındayım parasında değil.)

Yanlış bilgilendirmeden dolayı sizi raporlamayı düşünüyorum. Steam bir oyunun ihtiyaç duyduğu her şeyi oyunun ilk açılışında kurar. Steam'den oyun oynayan birisi DLL not found gibi bir hatayla karşılaşmaz. Güncelleme yapıp yapmayacağınız indirdiğiniz ISO'ya bağlı. Ubuntu 16.04 ISO indirirseniz, siz de apt Update, upgrade komutlarından sonra uzun süren güncellemeleri bekleyeceksiniz.

Eski konularıma bakarsan Steam Windows'ta bir sürü hata yaşadım ve yanlış bilgi veren sizsiniz kendi kullandığınız işletim sisteminin özelliklerini bile bilmiyorsun. DLL sorunları çözmek için kaç kez format attım DLL kurdum haberin var mı? Yok.
Windows'un yavaşlığından kaç defa debloat yaptım, GitHub üzerinden Tweak dosyaları indirdim biliyor musun?

Eski konularıma bakarsan Steam Windows'ta bir sürü hata yaşadım ve yanlış bilgi veren sizsiniz kendi kullandığınız işletim sisteminin özelliklerini bile bilmiyorsun. DLL sorunları çözmek için kaç kez Format attım DLL kurdum haberin var mı? YOK.
Konularınızın herhalde 3 sayfası Linux tabanlı yaşadığınız sorunlar. steamui.dll hatası
Bu sorunda da Windows kaynaklı bir şey göremiyorum ki? Bilgisayarınıza ne kurmuşsanız, hangi konfigürasyona sahipseniz Steam olması gerektiği gibi çalışmıyor.
Ve çelişkiye bakın;
Performans modu için gerçekten böyle satır satır komut mu giriyorsunuz? :D Zen kernel falan bunların işlevi nedir?

-Siz o zaman herhangi Tofaş'ı, son model Mercedes'e tercih edersiniz. Ustası çok, modifiye şansı çok falan. :)

Bu durumda Tofaş olan Windows oluyor. NT Kernel'i açıklamama gerek yok sanıyorum.

-Tamam da sorunun Linux tarafında olup olmadığı önemli değil ki? Windows, Linux'ten daha mı çok destek alıyor? Tartışma bitmiştir.

Burada hâlâ sorun Linux tarafında değil.

Ne yani siz şimdi Ubuntu veya kullandığınız Linux tabanlı OS'larda güncelleme yapılmadığını mı söylüyorsunuz? Zorunlu güncelleme veya güncellemeyi kaldırma gibi seçenekleriniz mevcut evet. Herhangi bir Linux tabanlı işletim sisteminde kurduğunuz güncellemeyi kaldırmak için hangi 3. parti programları kullanıyorsunuz acaba? Synaptic falan mı?

Ubuntu sevmediğimi önceki mesajlarımda belirttim. Zorunlu hiçbir güncelleme yok.
@Disty kendisi sistemini güncelledikten 1 ay sonra sistemini kapattığı oluyordu 😀. Ve güncelleme kaldırmak için herhangi 3. parti uygulama kullanmıyorum.

20230209_20h01m15s_grim.png

Paket yöneticisi kendi bu imkanı bana sağlamış zaten.

-Direkt olarak kullanmaya Windows'ta da başlıyorsunuz. İnternet bağlantınız olması yeterli. Ve eğer donanımınız, kullandığınız Windows donanımının son driver paketleri güncellenmeden önce üretilmişse, internet bağlantınıza da gerek kalmıyor.

Yine eksi. Niye sürücü yüklemek için zaman kaybedeyim? Niye güncellemeden sonra sistemimi yeniden başlatayım?

-Linux yayınlandığından beri System. D gibi en temel öğeleri hiç değiştirmedi. Yayınlandığı ilk günden beri aynı mantıkta çalışıyor. Windows, Mac'ten bile çok defa sistem değişikliklerine girdi. Sizin aklınız disk yöneticisinde kalmış :)

Linux dünyasında tek init sistemi Systemd mi?
Runit, OpenRC, S6 Init, Dinit...

Systemd sadece kullanım kolaylığı açısından daha önde olduğu için birçok dağıtım tarafından tercih ediliyor.

Systemd kullanmayan Linux dağıtımları:

Artix Linux,
Gentoo Linux,
Devuan,
Void Linux,
antiX.

Konularınızın herhalde 3 sayfası Linux tabanlı yaşadığınız sorunlar. steamui.dll hatası
Bu sorunda da Windows kaynaklı bir şey göremiyorum ki? Bilgisayarınıza ne kurmuşsanız, hangi konfigürasyona sahipseniz Steam olması gerektiği gibi çalışmıyor.
Ve çelişkiye bakın;
Performans modu için gerçekten böyle satır satır komut mu giriyorsunuz? :D zen kernel falan bunların işlevi nedir?

Performans modu her zaman yüksek performans ta çalışması için kullanmasan da olur. 2009 kernel kullanınca zen kerneli bilmezsin tabii. Arch üzerindeki sorunları hızlıca çözdüm şu anda da GTA4 oynuyorum istersen atabilirim :D steamui.dll sorununu nasıl çözdüm biliyor musun aynı ISO ile tekrardan kurulum yaptım gene aynı hatayı verdi bir daha kurulum yaptım ve bu sefer vermedi :D?

-Gereksiz atıp tutmuyorum. Söylediğim her şey geçerli. Aşağıda açıklayacağım maddede olduğu gibi.
-Siz o zaman herhangi tofaşı, son model mercedes'e tercih edersiniz. Ustası çok, modifiye şansı çok falan. :)
-Ne yani siz şimdi Ubuntu veya kullandığınız Linux tabanlı OS'larda güncelleme yapılmadığını mı söylüyorsunuz? Zorunlu güncelleme veya güncellemeyi kaldırma gibi seçenekleriniz mevcut evet. Herhangi bir Linux tabanlı işletim sisteminde kurduğunuz güncellemeyi kaldırmak için hangi 3. parti programları kullanıyorsunuz acaba? Synaptic falan mı?
-Linux yayınlandığından beri system.d gibi en temel öğeleri hiç değiştirmedi. Yayınlandığı ilk günden beri aynı mantıkta çalışıyor. Windows, Mac'ten bile çok defa sistem değişikliklerine girdi. Sizin aklınız disk yöneticisinde kalmış :)

Yanlış bilgilendirmeden dolayı sizi raporlamayı düşünüyorum. Steam bir oyunun ihtiyaç duyduğu her şeyi oyunun ilk açılışında kurar. Steam'den oyun oynayan birisi DLL not found gibi bir hatayla karşılaşmaz. Güncelleme yapıp yapmayacağınız indirdiğiniz ISO'ya bağlı. Ubuntu 16.04 ISO indirirseniz, siz de apt update, upgrade komutlarından sonra uzun süren güncellemeleri bekleyeceksiniz.
Windows sistem değişikliğine mi girdi? Hala dandik NT'yi, ve NTFS kullanıyor. Ayrıca Linux'ta farklı init lerde var. Runit vs. Systemd'ye bağlı değilsiniz, Özgürsünüz.

Geri
Yukarı