Liseye hiç gitmediğim için ne kaybettim?

Bir şey kaybettiğinizi düşünmüyorum yazanlar olmuş, saçmalıktan başka bir şey değil. Öncelikle durumunuz için çok üzüldüm, benim açımdan önemli olan lise ortamı falan değil, eğitim. Lise ortamı zaten okuldan okula değişir, tamamen şansa bağlıdır ama lisede alınacak temel ve ileri dersler, gelecekteki akademik hayatınız için çok önemli. Her insan temel eğitimini tamamlamalıdır yoksa etraf "ben okumuşlardan daha zekiyim" diyen dayılarla dolar.

Liseye tekrar bu denli motivasyonla devam etmeniz çok güzel bir şey, umarım başarılı olursunuz.

Bilgi almak isteyen insanın okula ihtiyacı yok gayet de dışarıdan alınıyor. Kaybetmekten kasıt oradaki ortamı merak ettiğini söylemiş ee haliyle saçma sapan yalancıktan arkadaşlıklar olduğundan kaybettiği bir şey yok.

Bir şey kaybettiğinizi düşünmüyorum yazanlar olmuş, saçmalıktan başka bir şey değil. Öncelikle durumunuz için çok üzüldüm, benim açımdan önemli olan lise ortamı falan değil, eğitim. Lise ortamı zaten okuldan okula değişir, tamamen şansa bağlıdır ama lisede alınacak temel ve ileri dersler, gelecekteki akademik hayatınız için çok önemli. Her insan temel eğitimini tamamlamalıdır yoksa etraf "ben okumuşlardan daha zekiyim" diyen dayılarla dolar.

Liseye tekrar bu denli motivasyonla devam etmeniz çok güzel bir şey, umarım başarılı olursunuz.

2023'e gireceğiz ve Türkiye'de yaşıyorsun. Okula gidip gelsek ne olacak söylesene? Açıktan devap edip bir yandan kendimi sevdiğim alanlarda geliştiriyorum. Geleceğimizin daha iyi etkilendiği kesin. Sırf iki üç kıza agalarıyla hava atmak için mi gidecek? Veya kendine zamanı bile kalmayıp, gecesi gündüzüne karışınca daha mı iyi olacak? En kötüsü de bunların hepsi boşa gidiyor.

Merhaba, öncelikle yaşım 18. Ben ortaokulda 2 sene devamsızlıktan sınıfta kaldım, müdür bana kafayı takmış. 3 kere sınıfımı değiştirdi, çok oynadılar benimle. Okuldan soğuttular beni, ben de gitmek istemedim. Liseye 1 gün bile gitmeden bayağı depresyona girdim, liseye falan kayıt olmadım. Sonra açığa aldım, 2 yılda bitireceğim inşallah. O 2 yılda full dershaneye gideceğim, üniversite sınavına hazırlanacağım. Sizce liseye gitmeyerek ne kaybettim? Çok üzülüyorum. Şu ortada yaşadıklarımı lisede yaşasaydım gram koymazdı ama ortaokulda yaşamak liseye gitmemek çok koydu. Ben de isterdim o ortamı görmeyi, gitmeyi ama olmadı. Ne kaybettim sizce?

Şu anda okullardaki arkadaşlıklar eskisi gibi sağlam temellerden oluşmuyor çok berbat ve öğrenciler birbirleriyle zor anlaşıyor. Genelinin neredeyse sosyal anksiyetesi var ve psikolojik olarak çok iyi sayılmazlar. İyi olsalar bile yakınlarına pek fayda sağlamazlar. Genelde 7-8 kişilik bir grup oluşuyor ve bu gruptakiler birbirlerinden güç alarak diğer öğrencileri saf dışı bırakıp kendilerini ön plana atarak eğitim öğretim görülmesi gereken yeri hayvanat bahçesine çevirip ders işlenme kalitesini önemli ölçüde düşürüyor. Hiçbir şey kaybetmedin. Sosyal çevren az da olsa gelişsin istiyorsan gençlik merkezlerinde bulunan kurslara üyelik yaptırabilirsin örneğin tiyatro veya Rusça dil eğitim kursları gibi. Ders olarak da internette bolca kaynak var araştırıp bulabilirsin. Dershane mantıklı bir seçim güzel ders işleniyor orada.

Öncelikle hepinize mesajlarınız ve destekleriniz için teşekkür ederim cezam vardı o yüzden yazamadım yani bu aralar aklıma çok geliyor acaba ortaokulda bunları yaşamasam şu an lisede nasıl bir hayatım vardı belki de daha mutluydum diyorum hep merak ediyorum yani daha 11-12 yaşımdaydım sırf 6 gün fazla devamsızlık yaptım diye sınıfta bıraktılar aslında görmezden gelebilirlerdi daha çocuktum bir şans daha verebilirlerdi canımı sıkanda bu şu yaşadıklarımı lisede yaşasaydım gam yemezdim bayağı erken yaşamış oldum canımıda bu sıkıyor şu an yapmak istediğim inşallah 2 yılda Full dershanede çalışıp iyi bir üniversite kazanmak belki kazanırsam bunların hepsini bana unutturur.

Son düzenleme:
2023'e gireceğiz ve Türkiye'de yaşıyorsun. Okula gidip gelsek ne olacak söylesene? Açıktan devap edip bir yandan kendimi sevdiğim alanlarda geliştiriyorum. Geleceğimizin daha iyi etkilendiği kesin. Sırf iki üç kıza agalarıyla hava atmak için mi gidecek? Veya kendine zamanı bile kalmayıp, gecesi gündüzüne karışınca daha mı iyi olacak? En kötüsü de bunların hepsi boşa gidiyor.
Eğitimi iş bulmaktan ibaret mi sanıyorsun? 21. Yüzyılda yaşıyorsun dostum, pozitif bilimleri istesen de istemesen de öğreneceksin. Cahil kalmamak için öğreneceksin. İş bulma olayı gram umurumda değil ben zaten 15 yaşımdan beri yazılımla uğraşıyorum. Ha uğraşmasaydım bile bu dersleri almak zorundayım, temel matematik, fizik, dil bilgisi vb. bilmeyen adam benim gözümde hiçtir. Sakın kimse yok ben sözelciyim, sayısalcıyım, kafam basmıyor gibi bahanelere sığınmasın bunların hepsi bomboş avuntular. Bal gibi de temel bilimleri öğreneceksin arkadaş, öğrenmeyeceksen de cahil kalırsın senin kararın.

Bilgi almak isteyen insanın okula ihtiyacı yok gayet de dışarıdan alınıyor. Kaybetmekten kasıt oradaki ortamı merak ettiğini söylemiş ee haliyle saçma sapan yalancıktan arkadaşlıklar olduğundan kaybettiği bir şey yok.
Ortamı merak etmesine karşın cevabımı verdim zaten, ortam liseden liseye değişiyor. Ben eğitimin önemini vurguluyorum. Bir kısım haricinde aynı düşünceleri paylaşıyoruz, o da bilgi almak için okula ihtiyaç olmaması. Aslında teorik olarak harbiden her bilgiyi internetten alabiliriz ama sence zorunlu eğitim olmasa milyonlarca öğrenciden kaçı bilgiyi dışarıdan almak için uğraşır?

Hocam, eğitim kısmı da daha çok hocadan hocaya değişen bir şey, bu da liseye gidilmez ise başarılı olunmayacağını göstermiyor, kişi kendi çalışır ise başarılı olabilir ki şu anki imkanlar da buna açık.
Lisede öğreneceği bilgileri dışarıdan öğreniyorsa yine sıkıntı yok, ama bir şekilde öğrenmek zorunda.

Eğitimi iş bulmaktan ibaret mi sanıyorsun? 21. Yüzyılda yaşıyorsun dostum, pozitif bilimleri istesen de istemesen de öğreneceksin. Cahil kalmamak için öğreneceksin. İş bulma olayı gram umurumda değil ben zaten 15 yaşımdan beri yazılımla uğraşıyorum. Ha uğraşmasaydım bile bu dersleri almak zorundayım, temel matematik, fizik, dil bilgisi vb. bilmeyen adam benim gözümde hiçtir. Sakın kimse yok ben sözelciyim, sayısalcıyım, kafam basmıyor gibi bahanelere sığınmasın bunların hepsi bomboş avuntular. Bal gibi de temel bilimleri öğreneceksin arkadaş, öğrenmeyeceksen de cahil kalırsın senin kararın.

Ortamı merak etmesine karşın cevabımı verdim zaten, ortam liseden liseye değişiyor. Ben eğitimin önemini vurguluyorum. Bir kısım haricinde aynı düşünceleri paylaşıyoruz, o da bilgi almak için okula ihtiyaç olmaması. Aslında teorik olarak harbiden her bilgiyi internetten alabiliriz ama sence zorunlu eğitim olmasa milyonlarca öğrenciden kaçı bilgiyi dışarıdan almak için uğraşır?

Lisede öğreneceği bilgileri dışarıdan öğreniyorsa yine sıkıntı yok, ama bir şekilde öğrenmek zorunda.

Dostum açıktan okuyunca sen boş boş oturuyoruz diye zannediyorsun herhalde? Yine çalışman gerekiyor.

Dostum açıktan okuyunca sen boş boş oturuyoruz diye zannediyorsun herhalde? Yine çalışman gerekiyor.
Ben açıktan okumaya laf attım mı? İster açıktan oku ister uzaydan benim için hiç fark etmez. Eğer alabileceğin eğitim potansiyelini optimum düzeyde alabiliyorsan ortam ve koşul önemli değil.

Lisede bir şey yok inan keşke ben de açıktan okusaydım. Boşa zaman kaybı bir baştan sonra sabah 7:30 da kalkmak insanın canını sıkıyor. Açıktan okuyup dil öğren ya da ilgini ne çekiyorsa onu öğren daha iyi bütün zaman sana kalıyor. 8 saat boşa zaman öldürmekten iyi hocanın boş triplerini çekmezsin en azından. İyi bir üniversite kazanırsın mis.

Ciddi konuşacak olursak benim açımdan, sosyal ortam, sınıfta kurulan arkadaşlıklar falan(Ki bu gideceğiniz liseye göre değişebilir, iyi veya kötü.), başka ek olarak liseye gitme deneyimi diyebilirim sanırım illa bir şey bulacaksam.

Fakat şu an ki durumunda bunlar pes etmeni gerektirecek şeyler değiller, iyi tarafından bakıcak olursak; hala dershaneye gidip ve artı olarak kendin çalışıp başarılı olabilirsin ve sosyal ortam sadece okulda yapılmıyor, sosyal medya ve çevreden de yapılabilir, size de kalmış bir şey yani biraz.
Onlar kaybederken bizler kazanıyoruz.

Geri
Yukarı