Nasıl yokluktan var olduk?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ampulun calisma mekanizmasinin insanlara uyarlanamiyor olmasi, insanlarin da kendine has bir calisma mekanizmasinin olmadigi anlamina gelmez.

İnsanların da tanrıyı yemeğe, övgüye, Ibadet'e muhtaç olarak düşünmesi ne kadar aptalcaysa, her şeyin durup dururken var olduğunu düşünmesi de o kadar aptalca.

Buradaki asıl soru nasıl oluyor da yokluktan madde, anti-madde var olabiliyor? Adı üstüne yokluktan nasıl oluyor da karbon oksijen elementleri var olabiliyor? Bunu cevabını verebilecek var mı?

Bir yaratıcının var olduğu apaçık belli değil mi?

Yoktan nasil oldugunu bilmiyoruz. Gercekten yoktan olup olmadigini da bilmiyoruz. Evrenin nasil var oldugunu bilmememiz onu bir yaratanin var ettigini ispatlamaz. Buna bir delil de olmaz.

Dindarlar ellerinde hic bir empirik kanit olmadan evrenin nasil var olduguna bir iddia olusturuyorlar. "Evren olsa olsa benim inandigim tanri tarafindan yaratilmis olmali". ( Binlerce diger tanri degil, Zeus degil Odin degil ama kendi inandigi )

Sonra kenara cekilip digerlerine soruyorlar "Evren nasil olustu? ... Bilmiyorsunuz degil. Cunku benim inandigim tanri meydana getirdi "

Gecmiste Gunes nasil doguyor, dalgalar nasil olusuyor, daglar nasil meydana geliyor, yildizlar nasil kayiyor, kuyruklu yildiz nedir, yagmur nasil yagiyor, simsek nasil cakiyor gibi o zamanlar aciklanamayan pek cok doga olayi da bilmemne tanrisi tarafindan meydana getiriliyor seklinde yorumlaniyordu. Insan kafasinin basmadigi seyi insan ustu yaratiklara atfetmeye meyilli.

Bilim bunlarin sebebini acikladikladikca bu iddialarin arkasi kesildi. Bugun gunese tapan sayisindaki azalisin sebebi diger dinlerin basarisi degil, bilimin basarisidir.

Uzun uzun yazdim ama kisa cevap hayir, bunlarin cevabinin bilinememesinin yegane sebebi, henuz bilimin bunlara cevap veremeyisi. Dinlerin verdigi cevabin hic bir tatminkar tarafi yok.

Dinler once kendi kisir dongulerine bir cevap versin.

- Eger tanri yaratilmamissa bazi seyler yaraticisiz da var olabilir. O halde evrenin de yaraticisiz var olabilecek seylerden biri olmadigina kanitiniz nedir?
- Eger tanri haric her seyin yaraticisi olmak zorundaysa, kendi inandiginiz tanriyi diger her seyden ayirt eden sey nedir?
- Eger her seyin yaraticisi olmak zorundaysa, tanrinizin yaraticisi nedir?

Evren nasil olustu = fiziksel bir problem, ilk canli nasil meydana geldi = biyolojik bir problem. Ikisi de dinin ahkam kesabilecegi meseleler degil. Uzaktan bakip, bilim sonuca ulasinca "biz zaten kitabimizda bunlari yazdik" diyebilir en fazla. O zamana kadar bilmem ne gunah midir, kac tane cariyeden fazlasi orucu bozar vb meseleler uzerine tartismalari daha yerinde olacaktir.

Siz yaratanın olduğuna dair bir makale gönderin de bizde bilgilenelim dostum. Bildiğim üzere bilimde bahsedilmeyen bir şey yoktur.

Benim aklıma gelenler:

*-)Bir tanrı olmak zorunda değil, bir tanrısal güçte olabilir. İnsan beyni bu gücü tahmin bile edemez.

*-)Tanrısal bir varlık vardır bilinçli değildir ve Big Bang olayını başlatmıştır.

*-)Dinler/Mitolojiler.

Bence:
Tanrısal bir güç var.

Islama veya başka bir dine inanmıyorum, kendisine ibadet etmemizi isteyen, etmeyince cezalandıran, merhametliyim diyip %80 nufusu cehennemde yakacak olan, Kadınların şahitliğine inanmayan....... bir dine inanmak bana güç geliyor.

Burda kimsenin dinine bir saldırı veya kötü niyetli bir girişimde bulunmuyorum kendi fikirlerim ve kendi çıkarımlarım. Yoruma eleştiriye açığım.

Bu bilimsel veya mantıksal bir çıkarım değil. Kendi dininiz ve inancınız ancak sizce doğrudur.

Bu tür olayları gerçek dünya ile özdeşleştirmek gerçekten çok saçma. Resim tablo ilişkisi, Evrendeki düzen vs. gibi olaylar genelde inanan ama kafasında soru olan kişiler için cevap sayılabilir ancak. Bir tanrısal güç var ve bırak akıl ile bu gücü düşünmeyi, hayal bile edemeyeceğiniz bir güç var. İslam dinine göre de böyle. O yüzden evrendeki düzen veya düzensizliği dini kanıtlamaz. Tanrısal gücü ortaya koyar.

Sonuç olarak : Abilerim kardeşlerim böyle bir gücü insan iradesi ve aklı bu gücü zaten açıklayamayacak. Sizin verdiğiniz örnekler de islam dinini kanıtlamaz. Sizin dininiz ancak sizin için doğrudur. Lütfen kendi inancınızı %100 doğruymuş gibi yazmayınız.
İşte burada dur. Sen teyzeleremizin ''eğer bunu yapmazsan Allah seni cehennemde yakar'' sözüne inandın sanırım. Kur'an'da (son kitap) bu din doğrudur diye bir ayet var. Sanada saygı duymak zorundayım ama bence teyzelermizin söylediklerine inanma. Ayrıca Allah mermametlidir. Sen kötü davran, içki iç, zina yap, insanlara kötü davran ; Sonra Allah seni cennete koysun. Olurmu öyle şey? Kadınların şahitliğine eğer 2 erkek yoksa inanmak ZORUNDASIN. Dinimizin özünü oku. Zorunda değilsin orası ayrı ama... Okumanı tavsiye ederim.

Arkadaşlar ben şeyi anlamadım büyük patlama falan bir şeyler diyorsunuz ee tamam patlama oldu her şey oluştu insan nasıl geldi havadan geldi herhalde anlamadım bende açıklayacak varsa iyi olur :D.

Ovguye, ibadete veya oruc tutmaya ihtiyaci olmasi bir yaraticinin "yaratici" olmadigini gosterir. Orda bir hata var gibi duruyor.
İhtiyacı yok
Gerçek bilimde asla bir tanrı veya yaratan yoktur. Gerçekte de olduğu gibi bilim doğru yoldur. Bilim asıl gerçektir. Burada daha önce birileri tarafından uydurulmuş yazılar görebilirsiniz. Kolay gelsin.
10 yılda bir değişen şeye hayatını adamak da iyiymiş.Uğraşabilirsin ama hayat kaynağını ona adamak komik gibi.Bundan 5 yıl sonra kanıtlanmış bir şey değişebilir.

Yani, şu anki fizik kurallarına inanmıyorum diyen adama ne anlatmaya çalışıyorsunuz ki? İnternet'te okuduğu 2 takyon hakkında yazıyla fiziği reddediyor ::D

Bilimde mutlak bir doğru yoktur. Aksi kanıtlanırsa çürütülebililir. O yüzden bilimsel yasalara istisnasız gerçek demek saçmadır.

Bilimde mutlak bir doğru yoktur. Aksi kanıtlanırsa çürütülebililir. O yüzden bilimsel yasalara istisnasız gerçek demek saçmadır.

Bilimsel metoddan daha etkili bir arac yok elimizde dogayi anlamak icin.
Elimizdeki cogu bilimsel iddia 1000 sene sonra gecerliligini yitirmis olacak.
Ama bu gunumuzde en dogru iddianin onlar oldugu gercegini degistirmiyor. En azindan daha dogruya dogru gidiyor.

Bilime bir din edasıyla yaklaşmak çok yanlış bir tutum. Kendinden daha zeki insanların ağzından çıkan her lafa dogmatik bir tavırla inanmak bilimin temel düşünce sistemine zaten daha en baştan yanlış bir yaklaşımdır. Bilim dünyasına isim ve ün yapmış, büyük katkı sağlamış belli başlı isimler mesela Einstein olsun Newton olsun Hawking olsun Darwin olsun bunlara peygamber muamelesi yapanlar var. Bu kişilerin yerini dolduracak kişiler her daim çıkmaya devam edecek ve yeni keşiflerle birlikte en sağlam bilimsel temeller ve kanun kitapları bile değişmek zorunda kalacaktır. Bu yüzden dogmatik tavırlarla ve resmen bir din edasıyla bilime tututanların hayal kırıklığı kaçınılmaz olacaktır. Yani şu an geçerli kanun ve teorilere sıkı sıkıya tutunmak yerine her zaman şüpheci bir tavırla yaklaşmak en doğrusudur. Bilimin temel düşünce sistemi mutlak doğru değil, şüpheciliktir.

Elektrikçi Hasan cevap yazmadı mı konuya adam muazzam bilgili hakkaten. Evrim Teorisini Erbakan videosu atarak çürüttü. Tesla bunun elektrikçi olduğunu duysa mezarında ters döner.
Yaman04 denen zatı da takmayın kendisi Adem ilk insan değil diyen biri kendi dinini evrime uydurmak için kullanan birinden bilim konularında yazdığı şeyleri dikkate almaya gerek yok, zaman kaybından başka bir şey değil bunlar.
Bir yaratıcının var olduğu apaçık belli değil mi?
Hayır belli değil, olduğuna dair en ufak bir bilgi de mevcut değil.

her şeyin durup dururken var olduğunu düşünmesi de o kadar aptalca.
Senin inandığın dinlerdeki gibi bir anda var olma durumu yok, milyarlarca yıl içinde olan hadiseler bunlar ve bunlarda imkansız değil.

Buradaki asıl soru nasıl oluyor da yokluktan madde, anti-madde var olabiliyor? Adı üstüne yokluktan nasıl oluyor da karbon oksijen elementleri var olabiliyor? Bunu cevabını verebilecek var mı?
Çok uzun konular ama kısaca söyleyeyim böyle bir şey imkansızdır, olamaz diye bir durum söz konusu değil. Evrendeki her şey gibi canlılık nasıl var oldu sorusu da doğaüstü güçlere ihtiyaç duymaksızın açıklanabiliyor. Elbette tüm detayları tam olarak bilemiyoruz, teknolojimiz, elimizdeki imkanlar buna izin vermiyor. Lakin şunu net olarak söylebiliriz ki dinlerdeki yaratılış hikayesi masallardan ibaret. Cansızlıktan nasıl canlılık oluştu Abiyogenez'in alanı, o tür makalelere bak.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı