Neden iPhone yüceltiliyor?

S20 fiyatı çok yükselmese ben de 11 yerine S20 alacaktım. Bazıları yok ben Android/iOS kullanamam falan diyor. Tamamen saçmalık fakat marka olarak bakınca ben şahsen Xiaomi ve Huawei gibi markaları pek sevmiyorum. Şu an telefonumu değiştirsem büyük ihtimal Samsung s veya yine iPhone alırım.

Daha iyi açıklanamazdı. Elinize sağlık.

İyi ki S20'nin fiyatı artmış hocam ya :D

Sizin için daha iyi olmuş çünkü S20 modeli S20 FE SD modeli varken bile alınmaz.
Exynos 990 kullanmıyor muydu o model?

Türkiye için Snapdragon 865'e sahip model gelmedi diye biliyorum.

Bizim millet aşırı hava atmayı sver ve abartır. Önceden abartılmış hala o balon ile yola devam.
Bizim millete özgü bir durum değil. Marka imajı ve diğerlerine göre yüksek statü isteyenlerin, yüksek statüde insanların kullandığı şeylere erişebildiği nadir ulaşabildiği objelerden olduğu için.

Bizim millete özgü bir durum değil. Marka imajı ve diğerlerine göre yüksek statü isteyenlerin, yüksek statüde insanların kullandığı şeylere erişebildiği nadir ulaşabildiği objelerden olduğu için.

Yurt dışında (Avrupa ve Amerika gibi) oo iPhone almışsın reis gibi durumlar olmuyor. Telefon çok abartılmıyor orada. Burada alınca ooo zengin adama bak kaç k verdi kim bilir oluyor.

Yurt dışında (Avrupa ve Amerika gibi) oo iPhone almışsın reis gibi durumlar olmuyor. Telefon çok abartılmıyor orada. Burada alınca ooo zengin adama bak kaç k verdi kim bilir oluyor.
Orada da bunu yapmak için farklı araçlar var. Ek olarak iPhone orada da yer ediniyor, en basitinden bir kişinin aylık maaşını vermesiyle yarısını vermesi arasında bildiğin gibi fark var. Ortalama ve üstü kesim de giyim olarak örneğin fark koyuyor, Chanel-Armani giyenler ayrı oluyor Zara'dan giyinenler ayrı. Kısaca bu dünyanın her yerinde imkanlara göre değişiyor ve bizim gibi teknolojinin gerisinde ülkeler teknoloji ile övünüyor doğal olarak.

Not: Bilgisayar teknolojisi yurt dışında da övünme üzerine kurulu örneğin Rtx3090 vs Rtx2060 kullananlar gibi.

Öncelikle ülkemiz için konuşuyorum çünkü başka bir ülkede bir telefona bu kadar çok anlam yüklendiğini ve tapıldığını görmedim. iPhone 7 ve 11 kullanmıştım ve herkes başıma çullanıyordu okul zamanında. Birkaç hafta önce de en yakın arkadaşlarımdan biri 12 aldı ve işini bırakabilen telefona baktı. Telefonun inanılmaz bir özelliği yok. Herhangi bir yeri de hiç görülmemiş üstün bir teknoloji de içermiyor. Kamerası desen artık kamerası kötü telefonlar istisna hale geldi. Yani Android tarafında orta-üst segmentte (Pro ve Pro Max'leri dahil etmeden) benim gözümde. Siri desen yine tartışmalı bir konu. Kamera evet gerçek iyi ama o fiyattaki çoğu telefonun kamerası iyi olmak zorunda zaten. Neyse tartışma hangi telefon daha iyiye dönecek eğer böyle giderse. Benim asıl anlamadığım bu telefon neden bu kadar kutsallaştırılıyor? Neden her şeyin merkezi bu telefonmuş sanılıyor? Evet, onu ayıran özellikler de var ama böyle bir ilgiyi hak eder mi oldukça tartışmalı. Şimdi Android fanatiği gibi görünmek istemiyorum ama artık cidden anlamıyorum bu telefonu neresi bu kadar üstün? Ben iOS-Android geçişinde büyük bir eksiklik hissetmemiştim. Geçtiğim telefon da 11 idi ve Note 20'ye geçtim. Ondan önce Nokia 5.1 kullanıyordum. O telefondan 11'e geçerken de büyük bir devrim hissetmedim. Bence Apple'ın yaptığı en iyi şey pazarlama. O segmentte bu kadar bilinen ve gündeme gelen sadece 2 marka var. Bu arada telefon dünyasını yakından takip edenler için söylemiyorum bunu. iOS 15 ile çoğu kullanıcı büyük bir fark hissetmedi diye tahmin ediyorum çünkü o kadar Apple kullanıcısı arasında ağızına alan bile duymadım güncelleme yapmış olmasına rağmen. O işi iyi bilenler zaten bu cihazları bu kadar abartmıyor. Apple yıllardır pazarlama işini çok iyi yapıyor bence. Üstelik ülkemiz özelinde bu kadar abartılma sebebinin diğer çoğu markanın Türkiye'de çok yüksek kâr edemeyip pazarlama ile ülkemizde çok uğraşmaması olduğunu düşünüyorum. Bu arada iPhone kullananlar da beni yanlış anlamasın ben takıldığım olay bu telefonun tanrı yerine konması. Bir de Apple'ı sadece iPhone'dan ibaret sanan kesim var oraya hiç girmiyorum. Telefonların tüm özelliklerine girmediğim tabii ki çünkü bu konu için bunlara gerek yok. Hatta bu kadar yazmam bile fazla sanki. Siz ne diyorsunuz?
Hocam iphone güzel telefon özellikleri vb çok iyide sırf almak için kredi çekilecek kadar bir telefon değil sonuçta bu bir telefon tekrar diyorum bu bir telefon telefon bütçen yetiyorsa alabilirsin özellikleri vb iyi piyasanın en iyi telefonu, ama hava atmak için bankadan kredi çekenler yüzünden bu yüceltiliyor iphone fiyatı az olsa aynı özelliklere sahip olsa çok kötü derler herkes yani çok uzattım konuyu kısacası para varsa alınabilir yoksada alınmayacak bir telefon.
Evet bu arkadaşa katılıyorum türkiyede fiyatı yüzünden yüceltiliyor yurtdışında birinin elinde telefonu görse biri zengin demez.

Yorumları okuyorum da teknolojiyle arası pek olmayanlar, detayla uğraşmak istemeyen, teknoloji tembellerinin tercihi %90 oranında ıphone olmuş (Kendi çevrem dahil.). Öte yandan yok 6s aldım demiş bir arkadaş da çok merak ettim içine kaç adet uygulama kurmuş da kullanıyor acaba. Çevremde 6s kullanıp da yavaşlığından ve hafıza yetersizliğinden yakınan çok tanıdığım var.

Bir telefonu alırken bataryasına, işlemci hızına, oyun oynayanlar için oyundaki performansına, ekran kalitesine, kamera kalitesine, kullanış ergonomisine, ramine, hafızasına bir paket şeklinde bakmak gerek. Bunların hepsine bakıldığında ve farklı kurumların karşılaştırmalarını ve testlerini takip edenler bilir ki ıphone kendi modelleri arasındaki kıyaslamalarda çoğu zaman geride kalıyor. Hani bunları uydurmuyorum. Teknoloji gruplarının, youtuberların falan yaptığı tarafsız testlerin sonucu bunlar.

İnsanların davranışları şuna benziyo; Tofaşın kaza sonucunda perte çıkıp da volvonun taş gibi sapasağlam çıkmasına rağmen sevda sonucu tofaş almalarına benziyor :D :D (Şimdi fiyat olarak ikisi aynı değil diyen çıkar iki marka içinde ama model yılları aynı olan markaları da kıyaslayabilirler. Değişen birşey olmayacak.)

Yeni konular

Geri
Yukarı