Çözüldü Neden önceden toplanmış bilgisayarlarda Linux yerine FreeDOS yüklü geliyor?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

NoobSolid26

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Intel Core i3-4170
Intel HD Graphics 4400
4 GB DDR3 RAM
ST500DM002-1BD142

Linux Mint 21.2 Xfce
Neden açık kaynaklı bir şey yüklemişken FreeDOS yerine Linux yüklememeleri hep bana garip gelmiştir. Bildiğim kadarıyla Windows gibi lisans ücreti de istemiyorlar. Bilgisayara Windows kuracaksan bile en azından bilgisayarda bir şeyler yaparsın kurana kadar. Ayrıca çoğu kişiyi Linux ile de tanıştırabilir böyle bir şey. Sizce neden böyle bir şey yapıyorlardır bir fikriniz var mı?

Çözüm
Tartışma farklı yönlere kaymış. Tamamını okumadım. Fikrimi belirteyim.

Şöyke düşünelim ben pc satıcısıyım. ilk açılışta boot error veren bir laptop veya pc satmak mantıksız. Maliyetten kısmak için veya başka sebeple Windows kurmadım sisteme.
En basit işletim sistemi freedos. ücretsiz. Kurulumu tek komutla 1 saniye sürüyor. Maliyetsiz.
Linux kurmak biraz daha maliyetli, zahmetli, zaman istiyor. Son kullanıcının sevmeme ihtimali var. Arayüzü sevmeyen kullanıcı tarafında marka değerinin olumsuz etkileme ihtimali var.
Bence en büyük sebep bu.
Hangi linux dağıtımının, donanım ile tam performans ve uyumlu çalışacağı test edilmesi gerekir.
Satıcı olarak neden uğraşayım ki. Sistemdr test etmediğim yazılımı yükleme riskine neden gireyim.

Firmalar şunu yapabilir. Aynı ürünü aynı fiyata Freedos ve atıyorum Ubuntu kurulu iki versiyonunu sürerler piyasaya. Bakalar satışa ki bence denemişlerdir.

Freedos en maliyetsiz ve risksiz çözüm.
Peki ben Linux kullanmak istiyorum. Bilgisayarım Windows olarak geldi. Windows'tan kurulum şeylerini hazırladığım Linux USBm ile bilgisayarımı Windows'tan Linux'e çevirdim. Aynı işlerin tam tersi.

Bilgisayarım keşke Windows olarak gelse.
Şimdi dönüp konu sahibini okumak ister misin?

FreeDOS yerine Linux yüklememeleri hep bana garip gelmiştir.

Tamam işte Linux kurmak için bir işletim sistemin oldu. Windows'u Linux kurmak için kullan sonra sil.

Windows yüklemeyen üreticiler için konuşuyoruz zaten arkadaşım. Windows'la gelse bir sorun yok.

Neden hem Linux hem Windows kurmuyoruz?

Bu arada konu tam şuna dönmüş:
370.jpg

FreeDOS olarak gelmesi daha basit. Eski bilgisayarlara dikkat edersen hep stok oalrak işletim sistemi gelir. Lisanslı/lisanssız. Günümüzde çok fazla rehber var ve işletim sistemi kurmak çok daha kolay. Ve o eski bilgisayarlar ile yeni FreeDOS ile gelen bilgisayar için USB hazırlanabilir. Artık firmalar stok olarak işletim sistemi kurmuyorlar içini tam olarak bilmiyorum. Ama işletim sistemi kuracak olsalardı Windows koyarlardı.

FreeDOS olarak gelmesi daha basit. Eski bilgisayarlara dikkat edersen hep stok oalrak işletim sistemi gelir. Lisanslı/lisanssız. Günümüzde çok fazla rehber var ve işletim sistemi kurmak çok daha kolay. Ve o eski bilgisayarlar ile yeni FreeDOS ile gelen bilgisayar için USB hazırlanabilir. Artık firmalar stok olarak işletim sistemi kurmuyorlar içini tam olarak bilmiyorum. Ama işletim sistemi kuracak olsalardı Windows koyarlardı.
Gece gece çok güldüm... Lütfen dur artık Batuhan. Dur. Biz isteyince gidip Windows ya da Linux kurup yollamayacaklar zaten muhtemelen işlerine FreeDOS daha çok geliyordur.

Windows yüklemeyen üreticiler için konuşuyoruz zaten arkadaşım. Windows'la gelse bir sorun yok.
Tartışmayı o kadar bilmiyor ki, konunun başından dahi haberi yok. Defalarca cevapladığım şeyleri tekrar tekrar soruyor.
Hani arkadaşım, üreticiler niye FreeDOS getiriyor onu biliyor musun diye sormak lazım.
Sonra tekrar FreeDOS koysunlar daha iyiye döndürüyor ki ona da cevap verildi defalarca niye Linux kurmanın daha avantajlı olacağını anlatıyoruz.
Yok yani haksız olduğunu kabul etmek kesinlikle yok. Doğru diyorsunuz Linux kurmak daha avantajlı gibi duruyor diyip geçemiyor yani illa kendini rezil edecek.

TR'de hayatında Linux lafını duymamış adam var. Üstüne bu aletlerin satışını yapan adamlar bunlar. O yüzden normal.

Dell ve Acer özellikle oldukça yapar bunu. Ubuntu ile geldiğini hatırlıyorum çoğu cihazın. Aslında FreeDos'tan çok daha iyidir ama Linux kurmayı bile bilmiyor laptop satan bazı insanlar.

Aksine daha zor. Freedos bir sistemde Windows'u nasıl diskine yazdıracaksın? Ubuntu ile gelen bir sistemde çok rahat bir şekilde yazdırabilirsin. Bunun için yüzlerce makale var.

TR'de hayatında Linux lafını duymamış adam var. Üstüne bu aletlerin satışını yapan adamlar bunlar. O yüzden normal.
Bundan bahsediyorum. Üstüne o Linux'u gidip bilmeyen adamın önüne atacaklar. Ama arkadaşlar fikrime saygı duymuyorlarmış ondan daha çok sinirlendirmek için elimden geleni yaptım. En sonda birisi Batuhan sayesinde delirdim yazmış bence iş başarılı.

Yok yani haksız olduğunu kabul etmek kesinlikle yok. Doğru diyorsunuz Linux kurmak daha avantajlı gibi duruyor diyip geçemiyor yani illa kendini rezil edecek.
Fikrine saygı duymuyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı