Sosyal'de Her Gün Sorulan Sorunun Cevabı: Tanrı var mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Tabi, milenyumlardır tartışılan konuya nokta koydun. Tebrik ederim. Dünyadaki 6 milyar insanın haksız olduğunu tek paragrafta ispatladın. Eğitim bakanı olsaydım emin ol seni direkt diyanetin başına koyardım.
Ben dinimi söylemedim. Ben bunu kanıtlamaya çalışırken sadece dini kullanmadım. Eğer rica ettiğim gibi okusaydın, felsefeyi de, dini de, bilimi de kullandım. Bahsettiğim dini kanıtlar sadece müslümanların kitabında değil, Tevrat'ta da geçiyor. Bilimle ilgilenirim. Başkalarına "diyanet" saldırısı yapmadıysan bana da yapmayacaksın. Ben bilimle konuşurum, felsefe yaparım, dinde bahsedilenlerle kanıtlamaya çalışırım. Ayrıca ben evrensel olarak tartışma bitirmeye çalışmıyorum. Sosyal'de artık bu konu açılmasın diye uğraşıyorum. Evet başta dediğim gibi, rica ettiğim gibi okusaydın yazımı, bunları benim söylememe gerek yoktu zaten.
Tanrının varlığı kanıtlanırsa imtihanın anlamı kalmayacak diyen siz değil miydiniz? Kendinizle çelişmekte üstünüze yok.
Ben dinimi söylemedim, ben belki agnostik bir bireyim, bilemezsin ki? Öğrenci sınav var diye okuldan kaçarsa sınav iptal mi oluyor? Ben sınavı reddetmedim, sınava dahil oldum, ancak soruları doldurmuyorum.
Evrenin bir yaratıcısı varsa Evrenin yaratıcısının yaratıcısı kim?
İşte, bu ise felsefedir. Bunu tartışmaya çalışıyorum, ama siz din tartışmakta ısrar ediyorsunuz.

Dostum, ben de böyle düşünen ve hala bu tartışmaları devam ettiren arkadaşlara şöyle sesleneyim, artık açmayın şöyle konular, felsefik olarak tartışılmıyor hiçbir seferinde. Her gördüğüm konuda bir taraf birikip diğerine sallıyor.
Sunduğun kanıtlara cevaben;
Benim 1 senem Kur'an'ı araştırmakla geçti, okudum, üzerine düşündüm, birçok insanın fikirlerini düşündüm ve kendimce bunun doğru olmadığına karar verdim. Attığın ayetlerin kimi doğru kimi tartışmalı, örnek verecek olursak evrenin genişlemesi konusundaki. Bazı çevirilerde "biz genişlik sahibiyiz" bazılarında "biz genişletiyoruz" yazıyor. Neyi genişlettiği meçhul zaten, hangisi doğru hala tartışanlar var. Bunun dışında bu Kur'an'da yazan diğer ayetlerin bir benzeri de daha eski uygarlıklardan kalan yazılardan, tabletlerden bulunuyor. Bu da kanıt o zaman onların dinine mi inanalım yoksa seninkine mi? Bu soruların içinden çıkmak mümkün değil, çünkü zaten metafiziğe giriyor.
Özet olarak ben de ilk dediğine katılıyorum; Tanrı'nın varlığı kanıtlanamaz, yokluğu da aynı şekilde. Her insanın kendi inancının kendine olduğunu savunuyorum, kimsenin seni müslümansın ya da hristiyansın diye yargılamaya hakkı yok, herkes inancını içinde yaşamalı.

Size göre ayetler kanıt olabilir, ben bizzat kendim okuduğumda bana kanıt veya mucizevi şeyler gibi gelmedi, herkesin kendi düşüncesi.

Size göre ayetler kanıt olabilir, ben bizzat kendim okuduğumda bana kanıt veya mucizevi şeyler gibi gelmedi, herkesin kendi düşüncesi.
Hocam ben ayet yazmadım ki sadece, bunları somut olarak yazdım. Niye kimse beni anlamıyor?
Başlık da clickbait bu arada, üzüyorsunuz beni harbiden.
Felsefe ile, bilim ile tartışmak istedim sadece.

Hocam ben ayet yazmadım ki sadece, bunları somut olarak yazdım. Niye kimse beni anlamıyor?
Başlık da clickbait bu arada, üzüyorsunuz beni harbiden.

Doğrudur, sadece senin için yazmadım, bu konu gibi konu açan arkadaşlar ve o konudaki tartışmaya ayetle katılan arkadaşlar için geçerli. Kim üstüne alınıyorsa o kişiler için geçerli.

Dostum, ben de böyle düşünen ve hala bu tartışmaları devam ettiren arkadaşlara şöyle sesleneyim, artık açmayın şöyle konular, felsefik olarak tartışılmıyor hiçbir seferinde. Her gördüğüm konuda bir taraf birikip diğerine sallıyor.
Sunduğun kanıtlara cevaben;
Benim 1 senem Kur'an'ı araştırmakla geçti, okudum, üzerine düşündüm, birçok insanın fikirlerini düşündüm ve kendimce bunun doğru olmadığına karar verdim. Attığın ayetlerin kimi doğru kimi tartışmalı, örnek verecek olursak evrenin genişlemesi konusundaki. Bazı çevirilerde "biz genişlik sahibiyiz" bazılarında "biz genişletiyoruz" yazıyor. Neyi genişlettiği meçhul zaten, hangisi doğru hala tartışanlar var. Bunun dışında bu Kur'an'da yazan diğer ayetlerin bir benzeri de daha eski uygarlıklardan kalan yazılardan, tabletlerden bulunuyor. Bu da kanıt o zaman onların dinine mi inanalım yoksa seninkine mi? Bu soruların içinden çıkmak mümkün değil, çünkü zaten metafiziğe giriyor.
Özet olarak ben de ilk dediğine katılıyorum; Tanrı'nın varlığı kanıtlanamaz, yokluğu da aynı şekilde. Her insanın kendi inancının kendine olduğunu savunuyorum, kimsenin seni müslümansın ya da hristiyansın diye yargılamaya hakkı yok, herkes inancını içinde yaşamalı.
Bakın, sizin düşüncenize muhteşem attım. Saygı duyuyorum çünkü, neden duymayayım?

Çölde yaşayan, okuma yazması olmayan, İslam öncesinde tabiri caizse cahil birinin bunları yazmış olması ne kadar olağan?
Hadi okuma yazması vardı diyelim, bunları taşa tapan bir halkın içinden çıkan birisi nasıl bilip yazabilir?
Muhammed ticaret ile ugrasiyordu. Ticaret isi yapan birinin okuma yazma bilmemesi komik olur. Bakarsaniz zaten kurandaki bilgiler yakin coğrafyada bulunan diger dinlerde ki bilgilere cok benziyor. Kisacasi yaptigi ticaretler ona; farkli kulturler, dinler vs. ogretmistir.

Benimde bir kac sorum var.
Gunesin balciga batmasını, yildizlarin seytana atilan taslar olmasini, sperm, tuzlu ve tatli suyun karismadigi gibi ornekleri nasil aciklayacagiz.

Muhammed ticaret ile ugrasiyordu. Ticaret isi yapan birinin okuma yazma bilmemesi komik olur. Bakarsaniz zaten kurandaki bilgiler yakin coğrafyada bulunan diger dinlerde ki bilgilere cok benziyor. Kisacasi yaptigi ticaretler ona; farkli kulturler, dinler vs. ogretmistir.

Benimde bir kac sorum var.
Gunesin balciga batmasını, yildizlarin seytana atilan taslar olmasini, sperm, tuzlu ve tatli suyun karismadigi gibi ornekleri nasil aciklayacagiz.
Ben açıkçası bunları ortaya atıp daha da körüklemek istememiştim ama bunlar da var.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı