Spora yeni başlayanlar için tavsiyeleriniz nelerdir?

Meerty

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam, spora yeni başladım. Yaklaşık 3 hafta oldu. Gittiğim yerdeki hoca bana ilk ay Full body çalış ve 3 set 12 tekrar şeklinde devam et dedi. Spor salonundaki makinelerle çalışıyorum. İlk hafta çok yoruluyordum fakat 2. ve 3. hafta neredeyse hiç yorulmadim yani ilk hafta bayağı bayağı ter atabiliyordum. Son 2 haftadır terlemiyorum ve yorulmuyorum ama makinelerde kiloyu arttırmaya çalıştığımda bazı hareketlerde zorlanıyorum.

Haftada 3 gün (pazartesi, çarşamba ve cuma şeklinde) gidiyorum. Boş dinlenme günlerimde bir şeyler yapmamı önerir misiniz? Çünkü bazen antrenmanlarda yorulmuyorum, ertesi gün gayet dinç kalkıyorum.

Beslenme konusunda da şu an kullandığım bazı ek takviyeler var kilo alamadığımdan dolayı gainer sipariş ettim. Bunu 1 ay düzenli kullanmayı planlıyorum. Ekstra olarak balık yağı, multi vitamin ve kolajen tüketiyorum hap şeklinde. Yemek yeme konusunda gayet iyiyim. Sabah, öğlen ve akşam 3 öğün yemek yiyorum. Elimden geldiğince meyve, sebze, yumurta, et ve tavuk tüketmeye çalışıyorum. Acaba hazır gıdaları azaltayım mi ya da keseyim mi?

Kusura bakmayın konu hakkında bilgisiz olduğumdan dolayı aklımda çok soru var ve soracak çevrem olmadığından buraya yazıyorum. Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar selam, spora yeni başladım. Yaklaşık 3 hafta oldu. Gittiğim yerdeki hoca bana ilk ay Full body çalış ve 3 set 12 tekrar şeklinde devam et dedi. Spor salonundaki makinelerle çalışıyorum. İlk hafta çok yoruluyordum fakat 2. ve 3. hafta neredeyse hiç yorulmadim yani ilk hafta bayağı bayağı ter atabiliyordum. Son 2 haftadır terlemiyorum ve yorulmuyorum ama makinelerde kiloyu arttırmaya çalıştığımda bazı hareketlerde zorlanıyorum.

Haftada 3 gün (pazartesi, çarşamba ve cuma şeklinde) gidiyorum. Boş dinlenme günlerimde bir şeyler yapmamı önerir misiniz? Çünkü bazen antrenmanlarda yorulmuyorum, ertesi gün gayet dinç kalkıyorum.

Beslenme konusunda da şu an kullandığım bazı ek takviyeler var kilo alamadığımdan dolayı gainer sipariş ettim. Bunu 1 ay düzenli kullanmayı planlıyorum. Ekstra olarak balık yağı, multi vitamin ve kolajen tüketiyorum hap şeklinde. Yemek yeme konusunda gayet iyiyim. Sabah, öğlen ve akşam 3 öğün yemek yiyorum. Elimden geldiğince meyve, sebze, yumurta, et ve tavuk tüketmeye çalışıyorum. Acaba hazır gıdaları azaltayım mi ya da keseyim mi?

Kusura bakmayın konu hakkında bilgisiz olduğumdan dolayı aklımda çok soru var ve soracak çevrem olmadığından buraya yazıyorum. Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.
Zaten terleme ilk 2-3 haftalarda olur sadece sonra terleyebilmen için kardiyo yapman lazım. Ayrıca haftada 1 kez maden suyu + tuz + limon karıştırıp iç. İlk ayından sonra düzenli bir program ayarla. Hocanın dediği gibi 3 set 12 tekrar veya 4 sette yapabilirsin ancak bu setlerin sonuna Super set veya Drop set ekle.

Zaten terleme ilk 2-3 haftalarda olur sadece sonra terleyebilmen için kardiyo yapman lazım. Ayrıca haftada 1 kez maden suyu + tuz + limon karıştırıp iç. İlk ayından sonra düzenli bir program ayarla. Hocanın dediği gibi 3 set 12 tekrar veya 4 sette yapabilirsin ancak bu setlerin sonuna super set veya drop set ekle.

Önerileriniz için teşekkür ederim hocam acaba kardiyoyu her antrenman öncesi mi yoksa dinlenme günlerimde mi yapmaliyim, bir de süper set ve drop set dediğiniz tam olarak nedir

Kusura bakmayın hocam biraz fazla soru soruyorum.

Önerileriniz için teşekkür ederim hocam acaba kardiyoyu her antrenman öncesi mi yoksa dinlenme günlerimde mi yapmaliyim, bir de süper set ve drop set dediğiniz tam olarak nedir

Kusura bakmayın hocam biraz fazla soru soruyorum.
Estağfurullah hocam sorun yok. Kardiyo Fit ve Estetik vücut için Spor başlamadan önce ısınmak için 20-30dk bittikten sonra 40-60dk yapılması idealdir. Ancak bu kiloya göre değişebilir. Süper set ise Son setinize yüksek kiloyla 6-8 tekrar sonra biraz düşürüp 10-12 tekrar sonra biraz daha düşürüp 15 tekrar yapmaktır (dinlenmeden) tükenişe gitmek için. Drop set ise İlk seti yüksek girip 2. seti biraz daha düşürüp fazla tekrar yapmak 3. set ise tekrar yükseltmek veya düşürmek o size kalmış. İnternette daha ayrıntılı videoları bulabilirsin. Örneğin:

Arda Build

Estağfurullah hocam sorun yok. kardiyo fit ve estetik vücut için spor başlamadan önce ısınmak için 20-30dk bittikten sonra 40-60dk yapılması idealdir. Ancak bu kiloya göre değişebilir. Süper set ise son setinize yüksek kiloyla 6-8 tekrar sonra biraz düşürüp 10-12 tekrar sonra biraz daha düşürüp 15 tekrar yapmaktır (dinlenmeden) tükenişe gitmek için. Drop set ise ilk seti yüksek girip 2. seti biraz daha düşürüp fazla tekrar yapmak 3. set ise tekrar yükseltmek veya düşürmek o size kalmış. İnternette daha ayrıntılı videoları bulabilirsin. Örneğin:

Arda Build.

Anladım hocam bütün verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

Spor salonunda her zaman hal ve hareketlerime elimden geldiğince dikkat ederim o yönden sıkıntı yaşamam hocam ama bazı hareketlerde özellikle arka kol hareketlerinde düşük ağırlıklarla çalışmak zorunda kalıyorum diğer türlü set çıkartamıyorum. Belli bir süre düşük ağırlıklar ile devam etsem sıkıntı olur mu?

Spor salonunda her zaman hal ve hareketlerime elimden geldiğince dikkat ederim o yönden sıkıntı yaşamam hocam ama bazı hareketlerde özellikle arka kol hareketlerinde düşük ağırlıklarla çalışmak zorunda kalıyorum diğer türlü set çıkartamıyorum. Belli bir süre düşük ağırlıklar ile devam etsem sıkıntı olur mu?

Bir sorun olmaz.

Geri
Yukarı