Tanrı var mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hocam kurallarda bu nerede yazıyor? Ban atmayı seviyorsunuz tamam da ben böyle bir madde göremedim.
Dediğim gibi.
Size ne lazım? Tanrı lazımsa, ona inanın. Gerek yoksa inanmayın. Allah lazımsa ona inanın. Eğer canınız keçiye inanmak istiyorsa ona inanın. Eğer inanıyorsanız vardır, inanmıyorsanız yoktur. İnanç bu, kime ne?
Zorla inan, inanma diyen yok ki. 🙂

Tanrı zamandan ve mekandan soyut olduğu için şu anda söylenen her şey bir tahminden veya bir yorumdan öteye gidemez ne yazık ki. Ben evrime, bilime, doğaya, evrene baktıkça tanrının varlığı görürüm ve sanatına hayranlık duyarım; başkası bunlara bakarak tanrının olmadığını iddia edebilir, bir şey diyemem.

Hasta olduklarında hastaneye gider ve tedavi olduktan sonra "Allah'a şükür iyileştim." derler. Halbuki onu iyileştiren Allah değil bilimdir. Asırlarca önceden gelen bilgi ve deneyim, onlarca bilim insanının harcadığı yıllar ve onlarca bu çalışmaların yürütülmesi için akıtılan para sayesinde iyileşmiştir.
Tanrının yarattığı düzen sonucunda o bilgi birikimleri ve bilim dediğimiz kavram oluştu.

@Cruslan gülmen hoş değil, saygı çerçevesinde konuşmayacaksak tartışmalayım.

Son düzenleme:
Tanrıdan kastınız semavi dinlerde tasvir edildiği gibi bir tanrı ise eğer, elbette yoktur. Kuran'ı, İncil'i, bilmem ne kitabını okuyarak bunu anlamak mümkün.

Bilmiyoruz. Bilmemiz de mümkün değil. Eğer varsa bile bu büyüklükte bir evreni yaratıktan sonra bu küçücük gezegene konsantre olacağını düşünmüyorum.

Şu dünyada insanüstü bir varlığa dair bir iz görmek istiyorsanız; ataları, güçlünün güçsüzü yem ettiği doğadan bilgisini geliştiren, bunu gören kuşaklarla büyüyen insanda, adalet denilen kavramın yeşermesine sebep olan kaynağı bulmaya çalışın. Orada ilahi varlığa dair işaretler görürsünüz.

Derseniz ki insanın kurduğu düzen neden adil değil? Denilebilecek olan basittir. Çünkü o, insanın düzenidir ve mülk insandadır.

Birileri de koskoca adalet olgusunu görmezden gelerek der ki "İnsan insanın kurdudur" hayır efendim yanılıyorsunuz, "Adalet sayesinde insan insanın Tanrı'sıdır, kurdu değil."

Şu dünyada insanüstü bir varlığa dair bir iz görmek istiyorsanız; ataları, güçlünün güçsüzü yem ettiği doğadan bilgisini geliştiren, bunu gören kuşaklarla büyüyen insanda, adalet denilen kavramın yeşermesine sebep olan kaynağı bulmaya çalışın. Orada ilahi varlığa dair işaretler görürsünüz.

Derseniz ki insanın kurduğu düzen neden adil değil. Denilebilecek olan basittir. Çünkü o insanın düzenidir ve mülk insandadır.

Birileri de koskoca adalet olgusunu görmezden gelerek der ki "İnsan insanın kurdurdur" hayır efendim yanılıyorsunuz, "Adalet sayesinde insan insanın Tanrı'sıdır, kurdu değil."
Adalet kavramının kaynağı neden tanrıdır?

Var, çünkü insanlar küçüklüğünde bile güçlü birinin varlığına inanır. İnsanın doğasında bile var.

Adalet kavramının kaynağı neden tanrıdır?
Kavram, insanı kendi doğası ile çelişkiye sokacak kadar güçlüdür. İnsanın tecrübe ile geliştirebileceği bir olgu değil, sezgisel olduğu açıktır. Sezgisel olguların, üst bilince ihtiyacı vardır. Artık siz bu üst bilince ne derseniz diyebilirsiniz ama aynı dünyada, aynı şartlar altında yetişmiş/gelişmiş bir başka insan değildir.

Sezgisel olguların, üst bilince ihtiyacı vardır.
Adalet duygusu dahil her duygunun meydana gelmesini sağlayan ilkel dürtüler vardır. İnsanlar olarak diğer canlılardan daha farklı, daha gelişmiş ve dolayısıyla anlaması zor bir beyne sahip olmamız bu bazı duyguların sezgisel veya tanrı kaynaklı olduğunu göstermiyor. "Sezgi"leriniz tanrı veya ruh kaynaklı değil, üzgünüm.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı